تازه ها

پربیننده ترین

1395-08-13 08:27
کد مطلب: 59410
باغداران گرمی این روزها زانوی غم بغل گرفته و با اشک چشم و بغض در گلو نظاره گر نابودی درختان باغ های میوه خود هستند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی به نقل از سیفار، باغداران گرمی این روزها زانوی غم بغل گرفته و با اشک چشم و بغض در گلو نظاره گر نابودی درختان باغ های میوه خود هستند چرا که در بارش اخیربرف باغهایشان قربانی سرما شدند.

اینکه سرما زدگی یک امر طبیعی و خارج از اراده انسان است شکی نیست اما آیا با توجه به وقوع و تکرار این پدیده طبیعی در سال های گذشته مسئولان مربوطه برای کاهش خسارت و ضرر باغداران اقدامی انجام داده اند؟ در شرایطی که مقام معظم رهبری به پیشرفت و توسعه کشاورزی در راستای خودکفایی ملت تأکید دارند بی توجهی مسئولان ارشد گذشته و حال در برنامه ریزی های آنان برای مدیریت وقوع بحران های این چنینی تا چه سطحی انجام شده است؟ با به وجود آمدن چنین وضعیتی باغداری که تا کنون بنا بر هر دلیلی باغ خود را بیمه نکرده است مقصر است یا مسئولان مربوطه؟

 

حال پرداخت غرامت به کسانی که بیمه نیستند، بستگی به کمک دولت دارد و در صورتی که دولت کمک کند، غرامت به آنان پرداخت خواهد شد.

 

بارش برف و باران و کاهش شدید دما در روزهای گذشته خسارات زیادی را در بخش محصولات زراعی و باغی به گرمی وارد کرده است.

 

به گفته بخشدار بخش مرزی موران گرمی تقریبا بالای 90 درصد از باغداران شهرستان بیمه نیستند و به دلایل مختلف اعم از مشکلات مالی و نبود آگاهی لازم هیچ اقدامی برای بیمه محصولات خود نکرده‌اند.

 

عبدالله اصلانزاده بخشدار بخش مرزی موران گرمی مجموع باغهای مثمره موجود در این بخش مرزی را 350 هکتار عنوان کرد و افزود: کاهش شدید دما و بارش برف در روزهای اخیر موجب سرمازدگی و نابودی بالای 50 درصد محصولات باغ‌های بارور شهرستان علی الخصوص بخش مرزی موران شد.

 

وی با اشاره به انواع محصول این باغ‌ها اظهار کرد: درختان زردآلو، آلو، آلوچه (بادام، هلو، شلیل و شفتالو بیش از 80 درصد، آلبالو، گیلاس و گردو تا حدودی و سیب و انگور نیز به میزان کمتری خسارت دیده است.

 

اطلانزاده افزود: بررسی میزان خسارات وارده به باغداران هم‌اکنون به وسیله کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان در حال انجام است تا پس از مشخص شدن میزان خسارت به مدیریت بحران استان منعکس شود.

سید یعثوب حسینی

انتهاي پيام/

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.