تازه ها

پربیننده ترین

در جامعه ما دین‌داران بیشتر از دین‌گریزان هستند و جوانان بدون اطلاع از سرچشمه باورهای غلط غربی آن را قبول کرده و به سمت بی‌هویتی می روند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما، «حجاب» و «عفاف» هر چند اشتراک معنایی و مفهومی دارند اما آنچه که مشخص است این که حجاب به معنای منع و بازداری ظاهر و عفاف به مفهوم بازداری باطن انسان و برخاسته از درون است که بی تردید این دو مقوله ارتباطی جدایی‌ناپذیر باهم داشته و به نوعی لازم و ملزوم هم هستند.

ناگفته پیداست که هر چه پوشش و حجاب ظاهری بهتر باشد به همان میزان در عفاف و تقویت ایمان و درون انسان تاثیر مستقیم خواهد گذاشت و البته عکس این مسئله نیز کاملاً قابل توجه و تامل است به این معنا که تقویت ایمان و درون و حیای انسان ارتباط تنگاتنگی با ظاهر و پوشش او دارد و به نوعی ظاهر، بازتاب درون است.

مسئله حجاب و عفاف به حدی در اسلام مورد تاکید است که قرآن کریم به خاتم پیامبران می فرماید: «به بانوان با ایمان بگو چشم‏های خود را فرو پوشند و عورت‏های خود را از نگاه دیگران پوشیده نگاه دارند و زینت‏های خود را؛ جز آن مقداری که ظاهر است، آشکار نسازند و روسری‏های خود را بر سینه افکنند و زینت‏های خود را آشکار نسازند...» ضمن این که احادیث و روایات متعددی در باب حجاب و رعایت پوشش وجود دارد که پرداختن به آنها مجال دیگری را می طلبد. 

برخی به اشتباه تصور می کنند که حجاب مختص زنان است در حالیکه مردان بیش از زنان در خصوص رعایت پوشش مورد سفارش اسلام واقع شده اند و همینطور در خصوص عفیف بودن نیز، خطاب اسلام به هر دو زن و مرد است و لذاست که نمی توان این دو مسئله را از هم تفکیک و متوجه یک جنس کرد.

به نظر می‌رسد که تاکید اسلام درباره رعایت حجاب و عفاف، بیش از هر چیزی حفظ کرامت و شخصیت زنان و البته مردان است اما با توجه به این که کودکان در دامن زنان تربیت و پرورش می‌یابند، سفارش و تاکید دین اسلام دراین باره بیش از مردان، متوجه زنان است تا آنان در جامعه به خاطر رعایت حجاب و عفاف خود، همواره مورد احترام واقع شوند.

آنچه که در این وادی مهم به نظر می رسد این است که حجاب و عفاف، تابلوی هویت جامعه دینی است و رسالت جامعه این است که این تابلو را حفظ کند؛ ناگفته پیداست تنها عنصری که می‌تواند فرهنگ حجاب را حفظ و توسعه دهد، زنان هستند و این مهم با اجبار امکان پذیر نیست.

حجاب را با منطق و استدلال به فرزندان خود بیاموزیم

تقی دادارس یک جامعه شناس در اردبیل، در این باره به خبرنگار "سبلان ما" می‌گوید: بیشتر خانواده‌ها به خاطر اینکه حجاب را تقلیدی و ظاهری و نه با منطق و استدلال به فرزندان خود آموزش می‌دهند آنها هم در برابر تهاجم فرهنگ غربی تحت تاثیر فرهنگ غربی قرار گرفته و راه آنان را دنبال می کنند.

وی افزود: در جامعه ما دین‌داران بیشتر از دین‌گریزان هستند جوانان ما بدون اطلاع از منشاء و سرچشمه باورهای غلط غربی آن را قبول کرده و به سمت بی هویتی می روند.

این جامعه شناس می گوید: غربی ها و سکولارها با بذرافشانی باورهای غلط ، باورهای دینی را هدف قرار داده‌ و با ارائه برنامه های تبلیغی قوی، آموزه های دینی بویژه حجاب را سرکوب می‌کنند که کم کاری برخی در این حوزه وضعیت را صد چندان بدتر خواهد کرد.

فرهنگ را به امان خدا سپرده‌ایم

دادرس معتقد است: متاسفانه ما نظام فرهنگی را به امان خدا سپرده‌ایم و برنامه خاصی در این حوزه نداریم؛ در حالی کار را به دست تقدیر و قضا سپرده‌ایم که دشمن با برنامه قوی وارد عرصه شده است.

به گفته این کارشناس فرهنگی، در برابر مروّجان سبک زندگی غربی، متاسفانه ما برنامه قوی نداریم؛ متاسفانه نتوانسته‌ایم داشته‌ها و هویت واقعی، ملی، قومی و مذهبی خود را به درستی به بچه‌هایمان بشناسانیم.

این مدرس دانشگاه‌های اردبیل، تاکید کرد: در نظام فرهنگی از نهاد خانواده گرفته تا رسانه‌های صوتی و تصویری، مجلات، مدارس، دانشگاه‌ها، حوزه علمیه و ... باید برنامه مدون برای سبک زندگی اسلامی داشته باشند؛ البته در این میان برخی خانواده‌های اصیل و ریشه‌دار منتظر متولیان فرهنگی نمانده و خودشان در این زمینه اقداماتی انجام داده اند.

وی افزود: توریستی بودن استان و داشتن نقطه صفر مرزی با کشور همسایه آذربایجان مزید بر علت شده تا حتی در روستاها هم شاهد اتفاق نامیمون بی حجابی و بدحجابی باشیم.

تاثیر واردات کالاهای خارجی و پوشاک بر مسئله بی حجابی

دادرس در خصوص تاثیر واردات کالاهای خارجی و پوشاک بر مسئله بی حجابی، گفت: غرب از راه  مدگرایی، تجارت و پوشاک چینی خیلی قوی در این زمینه ورود کرده و بر پایه اندیشه‌های انسان محور، هویت دینی و مذهبی را از طرق مختلف تضعیف می‌کند.

این جامعه شناس اظهار داشت: در گذشته داخل خانواده هم حیا حاکم بود امروز برخی با ترویج فرهنگ ابتذال و عریان‌گری، کار را تا جایی پیش برده‌اند که داخل خودرو شخصی را حریم شخصی قلمداد می‌کنند و با مستمسک قرار دادن آن، دنبال ترویج بی‌حجابی در داخل خودرو خود هستند.

به گفته وی خرده فرهنگ‌ها مجموعه فرهنگی را به دنبال خود می‌آورند؛ وقتی کالا و پوشاک خارجی وارد کشور می‎شود فرهنگ آن کشور را نیز به ارمغان می‌آورد؛ در فرهنگ بومی و ملی خودمان پتانسیل‌های قوی داریم باید با تولیدات فرهنگی نسل‌های بعدی را در مقابل تهدیدات فرهنگی و هجمه به ارزش‌های ملی و دینی واکسینه کنیم تا در آینده شاهد نسل بی هویت و مشکل دار نباشیم.

به گزارش سبلان‌ما، لازم است نهادهای مسئول و بخصوص متولیان امور فرهنگی ضمن جبران سهل‌انگاری‌های حوزه فرهنگ حجاب، در این زمینه احساس تکلیف کرده و برنامه‌ریزی‌های مدوّن داشته باشند چرا که با کم کاری راه به جایی نخواهیم برد و خطرات و آسیب‌های بدحجابی دامن همگان را خواهد گرفت.

مهین روح‌نواز

انتهای پیام/

 

 
ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.