تازه ها

پربیننده ترین

1396-07-29 10:04
کد مطلب: 72054
 قدیمی ترین حمام دنیا با قابلیت استحمام و شرب/داش حامامی بنایی شگفت‌انگیز در گیوی
حمام سنگی یا به زبان ترکی"داش حامامی" پس از دوران صفویه توسط یک مرد و زن در میان یک سنگ بزرگ کنده کاری شده و یکی از قدیمی‌ترین حمام دنیا محسوب می شود که هنوز هم توسط مردم منطقه و گردشگران استفاده می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما به نقل از کوثرخبر، حمام سنگی و یا داش حامامی به عنوان یکی از مکان‌های مهم گردشگری شهرستان کوثر در قسمت جنوب شرق شهر گیوی و در کنار رودخانه گیوی چایی و در میان باغ‌های ساحل رودخانه و به فاصله 300 متری از انتهای حوزه خدماتی شهرداری گیوی در استان اردبیل واقع شده است که سالانه میزبان خیل عظیمی از مسافران و گردشگران داخلی و خارجی است.

تمام فضای این حمام پوشیده از سنگ طبیعی است و هنوز برخی مردم این منطقه از آن استفاده می‌کنند و معتقدند که آبگرم این حمام تاثیرات مثبتی در بدن انسان‌ها داشته و دارای مزیت‌های بسیاری است.

این حمام از لحاظ شکل ظاهری به گونه‌ای است که به شکل غار بوده و در دامنه کوه قرار دارد و از یک فضای مستطیل شکل به ابعاد تقریبی 410 متر تشکیل شده است.

حمام سنگی دارای آب گرم و آب سرد است که دمای گرم‌ترین آب آن به بیشتر از 30 درجه سانتی‌گراد نمی‌رسد. استحمام در این حمام رایگان بوده و متولی خاصی ندارد که به دلیل خاصیت جالب آن بسیاری از مسافران این حمام را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می‌کنند.

خاصیت جالب دیگری که این حمام دارد و در جهان منحصر به ‌فرد است این است که برای استحمام در این حمام نیاز به هیچ مواد شوینده‌ای نیست چرا که آب این حمام پوست را به قدری نرم و لطیف می‌کند که هیچ فرآورده بهداشتی و شوینده‌ای قادر به انجام این کار نیست.

سبقه تاریخی این حمام تاکنون به درستی مشخص نشده ولی به نظر برخی‌ از اهالی محلی، این حمام پس از دوران صفویه توسط یک مرد و زن در میان یک سنگ ایجاد شده و به احتمال زیاد این حمام به عنوان یکی از قدیمی‌ترین حمام دنیا باشد که هنوز هم توسط مردم استفاده می‌شود و قابلیت شرب نیز دارد و گفته می‌شود برای سنگ کلیه نیز مفید است و برخی مردم منطقه از آب این حمام به عنوان آب آشامیدنی استفاده می‌کنند و معتقدند که این آب طعم خاصی دارد.

این حمام از لحاظ جغرافیائی نیز در یکی از زیباترین مناطق منطقه قرار دارد که سبب شده علاوه بر جاذبه تاریخی از لحاظ گردشگری نیز قابلیت‌های قابل توجهی را دارا شود.

محلی که حمام سنگی در آن ایجاد شده نخست یک چشمه بوده که با کنده‌کاری‌ها و ایجاد سکوها در طول سال تبدیل به فضای مناسب برای استحمام شده و این حمام دارای حوضچه‌هایی کوچک است که آب بیرون آمده از داخل سنگ نخست در این حوضچه‌ها جمع و در نهایت وارد حوض مرکزی می‌شود.

بر اثر ریزش کوه در طول 50 سال گذشته قسمت‌های ورودی حمام تخریب شد که اهالی منطقه برای مرمت این حمام از مصالح سیمان و سنگ استفاده کرده و طاق سنگی ایجاد کردند که در نهایت این حمام به شکل امروزی تبدیل شده که همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای تبدیل حمام سنگی به منطقه نمونه گردشگری محوطه‌سازی اطراف بنا، آسفالت‌ راه‌های نامناسب، تخریب بناهای ساخته شده غیراصولی، استفاده از استخرهای مدرن و پیشرفته و مرمت علمی می‌تواند اقدامات موثری باشد.
این حمام قابل مقایسه با دخمه‌های سنگی واقع در منطقه آذربایجان شرقی است که مربوط به دوره اورارتویی هستند و تعیین دوره تاریخی این حمام نیز به کارشناسی ویژه نیاز دارد تا مشخص شود دقیقا این حمام مربوط به چه عصری بوده و به دست چه کسی کنده شده است.

 

قدیمی ترین حمام دنیا با قابلیت استحمام و شرب/داش حامامی بنایی شگفت‌انگیز در گیوی
قدیمی ترین حمام دنیا با قابلیت استحمام و شرب/داش حامامی بنایی شگفت‌انگیز در گیوی
قدیمی ترین حمام دنیا با قابلیت استحمام و شرب/داش حامامی بنایی شگفت‌انگیز در گیوی
قدیمی ترین حمام دنیا با قابلیت استحمام و شرب/داش حامامی بنایی شگفت‌انگیز در گیوی
 

 

انتهای پیام/

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.