تازه ها

پربیننده ترین

1396-12-16 00:48
کد مطلب: 75984
 خانه تکانی، به سبک مردم گیوی/از اهدای "خونچا" به نوعروسان تا دعای پدربزرگ برای عاقبت به خیری فامیل
از آداب و رسوم ویژه عید نوروز در این شهر دادن عیدی به بچه ها، هدایای ویژه به نام "خونچا" به نوعروسان، دادن تخم مرغ های رنگی به کودکان، دعای خیر بزرگ تر فامیل، دید و بازدیدها و ... را می توان نام برد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما به نقل از کوثرخبر، ایام نوروز در جای جای ایران باستان رسم و رسوم خاص خود را دارد و شهر گیوی نیز از آن جمله شهر هایی است که با آداب و رسوم آذری خود توانسته در اشاعه فرهنگ اهالی جنوب استان اردبیل متفاوت عمل کند.

یکی از اولین آداب و رسوم عید نوروز در شهر گیوی که از اوایل اسفندماه و یا اواسط این ماه آغاز می شود غبارروبی منازل یا خانه تکانی است که این امر بنا به ذائقه و سلیقه هر یک از افراد متفاوت بوده است.

در کنار این فرهنگ دیرین اهالی رسم بر این است که مردم با غباروبی دلها کینه ورزی ها را نیز کنار بگذارند و آداب صله رحم را به یُمن سال جدید با دوستان و آشنایان دور و نزدیک به جای آورند.

از آداب و رسوم ویژه عید نوروز در این شهر دادن عیدی به بچه ها، هدایای ویژه به نام "خونچا" به نوعروسان، دادن تخم مرغ های رنگی به کودکان، دعای خیر بزرگ تر فامیل، دید و بازدیدها و ... را می توان نام برد.

این رسوم در شهر گیوی متداول است؛ خانواده ها دسته جمعی به منزل بزرگ تر خاندان رفته و سال جدید را با قرائت قرآن و دعای خیر بزرگ تر فامیل تحویل می کنند تا سالی پربرکت و نشاط و مهربانی را در کنار هم آغاز کنند.

در برخی آداب و رسوم این شهر نیز خانواده ها با هدایای ویژه نوعروس و یا کسانی که تازه نامزد شده اند به خانه ها رفته و با کمی آجیل، شیرینی، و دیگر تنقلاتی که هدیه خود را تزئین می کنند خونچه خود را تقدیم می کنند.

در بسیاری از خانواده ‌ها پدر اسکناس ‌های نویی را در میان صفحات قرآن کریم نگهداری می کند و بعد از لحظه تحویل سال نو به اعضای خانواده هدیه می دهد.

در این حیث مبلغ عیدی برای اهل فامیل مهم نیست بلکه دعای خیر بزرگتر فامیل و اسکناس تازه ای که به یُمن سال جدید از سوی بزرگتر ها به فرزندان و نوه ها داده می شود جایگاه مهتر و اجر و منزلت بسیاری را در اذهان و فرهنگ غنی اهالی این شهر دارد.

دادن عیدی به تازه عروس ‌ها و تازه دامادها و نامزدهای جوان از دیگر رسومات اهالی شهر گیوی است که از اهمیت فراوانی در این خطه برخوردار است.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.