http://idc0-cdn0.khamenei.ir/ndata/news/43603/Pakhsh.jpg

 

تازه ها

پربیننده ترین

1398-01-05 19:32
کد مطلب: 80680
استاندار اردبیل با تاکید به اینکه وضعیت جوی فعلی در استان اردبیل عادی است و جای نگرانی ندارد، گفت: حوادثی مانند سیل اردبیل را تهدید نمی‌کند و تمامی دستگاه‌ها در حال رصد وضعیت جوی موجود هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما، جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران با حضور دستگاه‌های اجرایی عصر دوشنبه در اردبیل بدون خروجی مشخص جهت مدیریت بحران حوادث غیرمترقبه برگزار شد.

در وضعیتی که اردبیل چندان کارنامه خوشایندی در خصوص مدیریت بحران ندارد، بروز سیلاب در شهرهای مختلف موجب شد تا ستاد مدیریت بحران اردبیل در هوای برفی و کولاک آستانه بهار تشکیل جلسه داده و نسبت به بررسی تهدیدات احتمالی استان ارزیابی لازم را لحاظ کند.

در این جلسه استاندار اردبیل با تاکید به اینکه وضعیت جوی فعلی در استان اردبیل عادی است و جای نگرانی ندارد، اظهار داشت: حوادثی مانند سیل اردبیل را تهدید نمی‌کند و تمامی دستگاه‌ها در حال رصد وضعیت جوی موجود هستند. اکبر بهنام‌جو تصریح کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد تنها در صورتی سیلاب می تواند اردبیل را تهدید کند که در ماه‌های پایانی فصل بهار به ویژه خرداد ماه شاهد افزایش ناگهانی دمای هوا و افز ایش روان آب ها باشیم که موجب خروشان شدن رودخانه‌ها و سیلابی شدن آن می‌شود.

رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران استان دلیل اتفاقات اخیر در سطح کشور را دخالت انسان در طبیعت عنوان کرد و گفت: همچنین به دلیل عدم اتخاذ تصمیمات به موقع این وضعیت تشدید شده است.

کشمکش دو دستگاه در خصوص بروز سیلاب در اردبیل با وجود اینکه استاندار اردبیل احتمال بروز هرگونه سیلاب در اردبیل را به خرداد ماه واگذار کرد، در این جلسه شهردار اردبیل در خصوص ابراز نگرانی معاون شرکت آب منطقه‌ای اردبیل نسبت به مشکل بروز سیلاب به خصوص در حد فاصل خیابان عطایی تا پل قدس تصریح کرد: هیچ گونه مشکلی در این خصوص نداریم. حمید لطف اللهیان با بیان اینکه هیچ گونه عملیات خاکی در حدفاصل یاد شده در حال انجام نیست، گفت: علاوه بر این با احداث پل قدس که ارتفاع بیشتری به نسبت پل قدیمی دارد، عبور آب از این منطقه سهل‌تر شده و در صورت بروز سیلاب به مراتب ایمنی بیشتری خواهیم داشت.

وی تصریح کرد: انتظار می‌رود آب منطقه‌ای اردبیل هرچه زودتر طرح مشاور در خصوص ساماندهی مسیر عطایی تا پل قدس را به اتمام رساند تا سیما منظر این منطقه به وضعیت مطلوبی برسد و وضعیت منظر بخشی از شهر که تردد قابل توجهی دارد، بهبود یابد.

شهردار اردبیل در خصوص امکانات مدیریت بحران این مجموعه به کمبود 3 ایستگاه آتش نشانی برابر با استانداردهای تعریف شده اشاره کرد و گفت: همچنین نیازمند تجهیز ایستگاه ها به امکانات بروز هستیم.

احتمال بروز سرمازدگی در باغات اردبیل همچنین معاون فنی هواشناسی استان اردبیل در این جلسه در تشریح وضعیت جوی استان و تهدیدات احتمالی تصریح کرد: از اول مهر 97 تا 4 فروردین 98، 180 میلی متر بارش به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 6 درصد کاهش بارش را نشان می‌دهد. سیاوش محمدی با بیان اینکه میزان بارش به نسبت دوره آماری 12 درصد افزایش را نشان می‌دهد، اظهار کرد: افزایش بارش در مشکین شهر، سرعین و اردبیل به ثبت رسیده است و در مابقی مناطق با کاهش بارش‌ها مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه بیشترین بارش با 21 میلی متر در سرچم گزارش شده است، افزود: این سامانه تا ظهر فردا در استان فعال خواهد بود و پیش بینی شده در روزهای آینده با افزایش دما مواجه شویم. معاون فنی هواشناسی استان گفت: با توجه به کاهش دما و برودت هوا باغات استان در معرض سرمازدگی قرار خواهند گرفت و لازم است کشاورزان تدابیر لازم را اتخاذ کنند.

در این جلسه رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل نیز اظهار کرد: از مجموع 39 هزار هکتار باغات استان، 400 هکتار در معرض سرمازدگی قرار دارند که شامل باغات زردآلو، بادام و گوجه سبز است. خلیل نیکشاد با اشاره به استفاده از 15 دستگاه بخاری باغی، افزود: لازم است باغداران از شیوه‌های مختلف از جمله ایجاد دود در باغات از سرمازدگی ممانعت کنند تا سطح خسارت ها کاهش یابد.

وی تصریح کرد: برابر پایش‌های انجام شده مزارع استان، امسال وضعیت مطلوب‌تری به نسبت سال گذشته خواهند داشت و علاوه بر اردبیل، نیازمندی 5 استان دیگر نیز به محصولات کشاورزی تامین خواهد شد. نیکشاد همچنین خواستار مشخص شدن وظایف تمامی دستگاه‌های اجرایی در ستاد بحران شد و گفت: لازم است فرماندهی عملیات و محل های معین هر دستگاه شد تا در صورت بروز بحران بتوان نسبت به اتخاذ تصمیمات در کمترین زمان اقدام کرد.

آماده باش تیم‌های امدادی اردبیل همچنین به گفته رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی استان اردبیل تمهیدات لازم جهت مقابله با هرگونه بحران اندیشیده شده و 110 دستگاه آمبولانس، 2 دستگاه اتوبوس آمبولانس، 9 دستگاه موتور سیکلت و بالگرد امدادی در وضعیت آماده باش هستند.

مجید محمد غریبانی تصریح کرد: چادر بیمارستان صحرایی اردبیل جزو 10 بیمارستان سریع الاحداث کشور است که آمادگی پذیرش 200 بیمار را به صورت همزمان در خود دارد.

وی با بیان اینکه امسال بعد از سال‌ها ایده هزار تخت اوریانس محقق خواهد شد، افزود: با راه اندازی مرکز جامع اورژانس امام خمینی (ره) این مهم در شرف تحقق است و همچنین تیم‌های واکنش سریع امدادی در وضعیت نارنجی به سر می‌برند.

همچنین مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان اردبیل به آماده باش نیروهای امدادی استان اشاره کرد دو گفت: از روز اول وقوع بحران در استان‌های گلستان و مازندران امدادهای استان اردبیل به مناطق اعزام شده است.

رامین معبودی با اشاره به اعزام 3 محموله امدادی شامل 700 بسته غذایی در دوره اول، 800 بسته بهداشتی در دور دوم و 2 هزار تخته موکت در دور سوم با ارزشی بالغ بر 450 میلیون تومان تصریح کرد: همچنین با توجه به نیاز استان گلستان، بالگرد امدادی نیز به منطقه سیل زده اعزام شده است.

وی افزود: انتظار می رود مردم کمک‌های نقدی خود را به صورت متمرکز به شماره 99999 به نام جمعیت هلال احمر واریز کرده و از کمک در قالب البسه و اجناس دیگر خودداری کنند.

 

انتهای پیام/ ه

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.