تازه ها

پربیننده ترین

1398-02-31 08:44
کد مطلب: 81474
معاون اجرایی مرکز بهداشت استان اردبیل خبرداد؛
سنجش فشار خون 310 هزار نفر در استان اردبیل
معاون اجرایی مرکز بهداشت استان اردبیل گفت: 310 هزار نفر در استان اردبیل تحت پوشش طرح ملی سنجش فشار خون قرار می گیرند.

فخر الدین نصیری در گفتگو خبرنگار  پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما، اظهار داشت:از ۶۱۳ هزار نفر جمعیت هدف (افراد بالای 30 سال) استان اردبیل ،فشار خون حداقل 50درصد افراد هدف سنجش و کنترل خواهد شد.
وی افزود: حدود ۹۰ درصد مرگ و میر‌ها ناشی از بیماری‌های غیرواگیر به ویژه قلبی و عروقی است  .
معاون اجرایی مرکز بهداشت استان اردبیل  با بیان اینکه طرح سراسری غربالگری فشارخون به صورت رایگان انجام می شود، گفت: تمامی افراد بالای 30 سال با در دست داشتن کارت ملی می توانند تا 15 تیرماه 98 به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند. 
وی، فرهنگ سازی و اصلاح سبک زندگی را عامل مهمی برای تامین سلامتی مردم دانست ابراز داشت: بیماری فشار خون بالا می تواند خطر ابتلا به سکته مغزی، نارسایی کلیه، کوری، بی نظمی ضربان قلب و نارسایی قلبی را افزایش دهد وکاهش مصرف نمک، رژیم غذایی متعادل، اجتناب از مصرف الکل، داشتن فعالیت بدنی منظم و اجتناب از مصرف دخانیات از عوامل موثر در کاهش ابتلا به فشار خون بالا است 
نصیری گفت:بیماری قلبی عروقی به عنوان نخستین عامل مرگ، یک سوم تمامی مرگ و میرها در جهان را به خود اختصاص می دهدو حداقل 80 درصد از مرگ های زودرس از طریق رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی منظم و اجتناب از استعمال دخانیات قابل پیشگیری است.
معاون اجرایی مرکز بهداشت استان اردبیل  وراثت، جنس و افزایش سن را از عوامل غیرقابل پیشگیری و تغذیه نامناسب، مصرف دخانیات و کم تحرکی از عوامل قابل پیشگیری بیماری قلبی عروقی عنوان کردو ابراز داشت: نقش تاثیرگذار آموزش در پیشگیری از بیماری های قلب عروق، بسیار مهم است که به انسان ها بیاموزیم چگونه با تغییر رفتار در زندگی روزمره می توان با هزینه کم ولی منظم یک زندگی سالم داشت. 
 نصیری با بیان اینکه برای پیشگیری بیماری های غیر واگیر همکاری همگانی لازم است، گفت: برای اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون نیاز به همکاری جدی بین بخشی و مردمی هستیم.

 

انتهای پیام/م

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.