تازه ها

پربیننده ترین

1398-05-10 09:25
کد مطلب: 82162
کشاورزانی که این روزها بخاطر عدم اعتماد به بازار روز در مناطق مختلف استان اردبیل تصمیم به برداشت زودهنگام محصول سیب زمینی شده اند، باعث کاهش میزان تولید در کشور می شوند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما، قیمت های نابسامان محصولات کشاورزی در سال های گذشته و اخیر نگرانی های را برای کشاورزان در مناطق مختلف کشور به همراه داشته است که به همین منظور برخی از این کشاورزان بخاطر بی اعتمادی به بازار، تصمیم به برداشت زود هنگام محصولات خود کرده اند. 

البته باید به کشاورزان این حق را هم داد چرا که هنوز اگر از قیمت های بسیار پایین محصولات کشاورزی در سال های 96، 97 بگذریم نمی توان از قیمت های فرجام محصولات کشاورزی من جمله سیر، و هندوانه در سال 98 گذشت و چه خسارت های که کشاورزان سیرکار و هندوانه ندیدند!

بسیاری از سیب زمینی کاران اردبیلی هم این روزها در این فصل از سال کاری که هنوز مشغول آبیاری مزارع خود هستند، لذا برخی از سیب زمینی کاران بخاطر کاهش قیمت این محصول با سرا شیب تند نسبت به هفته های گذشته در بازار روز و به دلیل رونق بازار فروش در داخل و خارج از کشور، شروع به برداشت زودهنگام کرده انده، این در حالی است که هنوز گل های بوته ی سیب زمینی را در لابه لای بوته های مزارع سیب زمینی همچون فرش بر روی مزارع سیب زمینی می توان مشاهده کرد.

برای اطلاع جزئیات بیشتر در این رابطه رفتیم سراغ سیب زمینی کاران اردبیلی که در این روزها مشغول برداشت زود هنگام محصولات خودشان از مزارع سیب زمینی هستند.

محمودی یکی از سیب زمینی کاران سرشناس اردبیلی در گفتگو با خبرنگار سبلان ما اظهارداشت: کشاورزان هیچوقت با خیال راحت محصولات خودشان را برداشت نکرده اند و همیشه این نگرانی های کنترل قیمت بازار را به همراه داشت است که امروز قیمت چند خواهد شد و یا فردا و چند ماه آینده چه می شود. 

وی با اشاره به اینکه در سال های گذشته و اخیرآ در مزارع شهرستان پارس آباد دیده ایم که چه بر سر کشاورزان مظلوم سیب زمینی کار و سیر کاران پارس آبادی بر سر قیمت های بی پایه و بی اساس امده است افزود: این نشان می دهد که دولت و جهاد کشاورزی هیچ برنامه ریزی در این زمینه ندارند.

این کشاورز نمونه اردبیلی بیان کرد: در طی این چند سال که بیش از 30 دهه هست که محصول سیب زمینی را کاشت، داشت و برداشت می کنیم لذا ندیده ایم که یک ثبات بازار در کشور برای این محصول کشاورزی ایجاد شود. 

وی ادامه داد: چرا باید یک کشاورز همیشه این دغدغه و نگرانی ها را همراه داشته باشد که فردا موقع برداشت محصول قرار هست دست رنج یکساله خود در بازار به چه قیمتی عرضه کند. 

کشاورز دیگری نیز در ادامه همین گفتگو به خبرنگار سبلان ما اظهارداشت: اگر می خواهیم یک کنترل قیمت حاکم در بازار را داشته باشیم باید همچون گندم از سوی دولت و جهاد کشاورزی تایین نرخ شود تا کشاورزان بر اساس همان قیمت ونرخ بتوانند برنامه ریزی خود را بصورت منسجم برای کاشت وبرداشت محصولاتشان انجام دهند. 

این کشاورز اردبیلی بیان کرد: باتوجه به اینکه چند هفته گذشته قیمت سیب زمینی بصورت چشم گیر و رویایی سر به فلک کشیده بود و طی روزها اخیرأ نیز رویه کاهش بوده است لذا کشاورزان بخاطر نگرانی های که دارند تصمیم به برداشت زود هنگام محصولات خود از مزارع کرده اند. 

وی با اشاره به اینکه برداشت زود هنگام سیب زمینی علاوه بر اینکه برای خود کشاورزان زیان آور است و موجب کاهش در این محصول کشاورزی می شود موجب کاهش سیب زمینی در کل بازار کشور نیز می شود. 

این کشاورز اردبیلی به وضعیت قیمت کنونی پیاز، سیر، هندوانه نیز اشاره کرد و افزود: اگر به چند هفته و ماه های گذشته برگردیم قیمت پیاز را تا سقف 15 هزار تومان می بینیم درحالی که امروز در بازار هزار و 500 تومان عرضه می شود و این یعنی عدم اعتماد کشاورزان به بازار و دولت که نباید اجازه دهند این نابسامانی های قیمت محصولات کشاورزی در کشور اتفاق بیفتد. 

به گزار خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما؛ 70 درصد سیب زمینی کاران اردبیلی این روزها مشغول برداشت زود هنگام محصولات خود از مزارع سیب  زمینی هستند. 

انتهای پیام/ ه

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.