تازه ها

پربیننده ترین

1398-05-19 12:45
کد مطلب: 82244
مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل از آماده باش اداره کل دامپزشکی استان اردبیل در عید سعید قربان و اجرای طرح نظارت بهداشتی و شرعی ویژه این ایام خبرداد و گفت: 37 اکیپ ثابت و سیار در امر بازرسی گوشت و آلایش خوراکی در این طرح نظارتی مشارکت دارند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما،  صادق صالحی مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل  پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران از  آماده باش اداره کل دامپزشکی استان در عید سعید قربان و اجرای طرح نظارت بهداشتی و شرعی ویژه این ایام خبرداد و گفت: 37  اکیپ ثابت و سیار متشکل از 75  پرسنل فنی و متخصص در امر بازرسی گوشت و آلایش خوراکی در این طرح نظارتی مشارکت دارند.

صالحی با بیان اینکه در عید سعید قربان تمامی کشتارگاه های استان فعال بوده و آماده ارائه خدمات نظارت بهداشتی به عموم شهروندان هستند خاطر نشان کرد:  شهروندان می توانند با مراجعه به اکیپهای دامپزشکی مستقر در میادین اصلی تمامی شهرستانهای استان در عید قربان و یا ضمن مراجعه به اداره دامپزشکی و حضور اکیپ سیار دامپزشکی در منزل به صورت رایگان از سلامت دام و لاشه دام قربانی اطمینان حاصل کنند.
 
وی در ادامه سخنان خود مخاطرات ذبح دام در خارج از کشتارگاه ها را یادآور شد و گفت:یکی از مخاطرات ذبح دام در خارج از کشتارگاه علاوه بر آلودگی زیست محیطی، درگیری احتمالی با بیماریهای قابل انتقال بین انسان و دام است لذا در راستای اطمینان از سلامت گوشت و آلایش گوشتی از شهروندان درخواست می کنیم دام قربانی خود را جهت ذبح و آماده سازی لاشه تحت نظارت بازرسی بهداشتی به کشتارگاه منتقل کرده و از خدمات بهداشتی و رایگان کشتارگاه بهره مند شوند.
 
مدیرکل دامپزشکی استان در پایان سخنان خود از عموم شهروندان خواست از خرید گوشت های حاصل از ذبح دامهای غیر مجاز که بدون نظارت بهداشتی دامپزشکی و خارج از کشتارگاه ها و عموماً در روستاهای اطراف تهیه و وارد چرخه مصرف می شود جداً خودداری کرده و به هنگام خرید گوشت از ممهور بودن آن به مهر بهداشتی دامپزشکی اطمینان حاصل کنند.
 
صالحی به بازدیدهای کارشناسان این اداره از مرامز تولید و توزیع فراورده های دامی در طول سالجاری نیز اشاره کرد و گفت: از ابتدای سالجاری بیش از 27 هزار مورد از مراکز تولید، توزیع و عرضه فرآورده های خام دامی در سطح استان بازدید بهداشتی بعمل آمده و 24624 کیلوگرم فرآورده های خام دامی آلوده ، غیربهداشتی و تاریخ منقضی کشف و ضبط شده است.
 
وی به گوشت های منجمد وارداتی در فروشگاههای استان نیز اشاره کرد و گفت: این گوشت ها کاملاً بهداشتی و با نظارت دامپزشکی بر مراکز عرضه به فروش می رسند ضمن اینکه کارشناسان دامپزشکی در کشورهای مبدأ بر روند تهیه این گوشت ها از جمله انتخاب دام، ذبح شرعی و بهداشتی، حمل و بارگیری این لاشه ها به کشور نظارت کامل دارند.
 
 

انتهای پیام/ج

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.