تازه ها

پربیننده ترین

1398-05-24 00:10
کد مطلب: 82278
در آیین تجلیل از بانیان فرهنگ و هنر معاصر اردبیل مطرح شد
تجلیل از فرهیختگان، تجلیل از ریشه‌ها و ساقه‌های جامعه است
اولین ایین تجلیل از بانیان فرهنگ و هنر معاصر اردبیل با قدردانی از 40سال فعالیت دلسوزانه اصغر تقی زاده شکیبا در فرهنگسرای بانوان اردبیل برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما، اولین مراسم تجلیل از بزرگان، مشاهیر و مفاخر معاصر اردبیل شب گذشته (شب پنجشنبه) با محوریت اصغر تقی زاده شکیبا از فعالین فرهنگی و هنری استان و مدیر کل اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور جمعی از مسئولان استانی و هنرمندان پیشکسوت و جوان اردبیل توسط خانه‌ی فرهنگ و هنر در فرهنگسرای بانوان برگزار شد.

ناصر رهنما آذر مدیر عامل خانه‌ی فرهنگ و هنر اردبیل در ابتدای این مراسم به اهمیت و ضرورت تجلیل از مخاخر معاصر اردبیل پرداخت و گفت: این مراسم در راستای بسترسازی و توسعه‌ی فرهنگی، برگزار می شود.

وی در ادامه سخنان خود به فعالیت های فرهنگی و هنری تقی زاده شکیبا اشاره کرد و گفت: وی یکی از بانیان و دلسوزان فرهنگ و ادب اردبیل است که در راه توسعه‌ی فرهنگی شهرمان زحمات زیادی متحمل شدند.

محمد سیمزاری از فعالین نام آشنای فرهنگ و هنر اردبیل نیز ضمن بیان خاطراتی از دوران مدیریت شکیبا در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به بیان ویژگی های شخصیتی این پیشکسوت فرهنگ و هنر اردبیل پرداخت و گفت: ایجاد فضای فرهنگی و هنری به متراژ 75000 مترمربع، احداث مجتمع فرهنگی و هنری فدک به عنوان اولین و بزرگترین مجتمع فرهنگی و هنری استان از جمله اقدامات ماندگار شکیبا برای اردبیل است.

وی با بیان اینکه نادیده گرفتن هنرمند، بی احترامی به وی است، خاطرنشان کرد: برگزاری مراسماتی چون تجلیل از پیشکسوتان فرهنگ و هنر بیانگر وجه تمایز مردم بین خادمین و خائنین به شهر و دیار خود است.

سیمزاری با بیان اینکه سابقه مدیریتی و حقوقی شکیبا منجر به فراموشی شخصیت حقیقی وی شده است، به معرفی آثار منتشر شده این نویسنده فرهیخته اردبیل پرداخت و گفت: تا کنون11 عنوان کتاب در موضوعات مختلف فرهنگی و اجتماعی از وی به یادگار مانده است.

وی گفت: کتاب های لطایف الابرار، خوشه های زرین، توسعه عفاف، با امام در خلوت انس، نیم نگاهی به حریم دل، سودای عشق، کتاب و کتابداری تحت عنوان آیا می دانید، شیوه های جذب مشارکت در آموزش و پرورش، تنبیه و تشویق در نهج البلاغه از جمله آثار منتشر شده این هنرمند اردبیلی است.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه اردبیل، پل تاریخی هفت چشمه، مسجد جمعه و با مجموعه شیخ صفی الدین اردبیلی نیست، گفت: مردم این دیار همه این ها را در گذشته بوجود آوردند بنابر این این مردم هستند که با همت والای خود باید بدور از تنگ نظری ها و حسادت ها در ارتقای فرهنگ ناب این سرزمین بکوشند.

این فعال فرهنگی اردبیل از اساتید گرانقدر استان چون  شاهی، وهاب زاده و جامعی از دیگر مفاخر اردبیل نام برد و گفت: نامگذاری خیابانی به نام استاد شاهی کمترین کاری بود که در زمان حیات این شاعر فرهیخته ایران زمین انجام گرفت.

وی اظهار امیدواری کرد: مسئولان اردبیل در آینده نزدیک اقدامات مشابهی برای سایر مفاخر اردبیل در زمان حیاتشان انجام دهد، چراکه ارزش به فرهیختگان و پیشکسوتان فرهنگ و هنر اردبیل در واقع ارزش نهادن به جامعه خودمان بر اساس معیارها و هنجارهای رایج است.

شکیبا نیز در ادامه این مراسم به بیان خاطراتی از دوران 40 سال خدمت  خود به فرهنگ و هنر اردبیل پرداخت و گفت: اگر طی این مدت موفقیتی حاصل شده است جز با همراهی خانواده به خصوص همسر و فرزندانم نبوده است.

وی با بیان اینکه تجلیل از مفاخر اردبیل در واقع تجلیل از ریشه ها و ساقه های این آب و خاک است، تصریح کرد: ما هرچه داریم در سایه اساتید و بزرگانمان در گذشته ای نه چندان دور است که ما را بدین صورت تربیت و تحویل جامعه داده اند.

شکیبا در پایان سخنان خود از نوذریان و دانش به عنوان اساتید پیشکسوت خود نام برد و با بیان اینکه تجلیل از پیشکسوتان فرهنگ و هنر اردبیل در واقع ارائه الگوها و مدل های رفتاری حاضر به نسل جوان است، گفت: تداوم جریان فرهنگی در شهرها نیازمند توجه به فعالین  فرهنگی آن شهر ها است چراکه این کار باعث  غفلت زدایی از گنجیه های ارزشمند نهفته در کنج شهرها شده و با غبارروبی از چهره های نامی، الگوها و مدل های رفتاری شایسته ای نیز به جوانان ارائه می شود.

 اجرای موسیقی سنتی زنده و شعر خوانی توسط اساتید برجسته استان از جمله برنامه های شکیبا گجه سی در اردبیل بود.

انتهای پیام/ج

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.