تازه ها

پربیننده ترین

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل گفت: شکل گیری حکومت صفویه با انسجام ملی و معرفی مذهب شیعه به عنوان مذهب رسمی کشور همراه شد و این مهم ثمرات قابل توجهی در تاریخ کشور به دنبال داشته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما، آیت الله سید حسن عاملی در ديدار با هيئت پژوهشي به سرپرستي پروفسور جوشون مولف تاب اردبيليلر، اظهار داشت: غنای تاریخی اردبیل به واسطه اینکه خواستگاه حکومت صفویه بوده، قابل توجه است و معرفی آن در سطح بین المللی ضرورت ویژه دارد.

وی افزود: شکل گیری حکومت صفویه همراه با انسجام ملی و معرفی مذهب شیعه به عنوان مذهب رسمی کشور همراه شد و این مهم ثمرات قابل توجهی در تاریخ کشور به دنبال داشته است.

امام جمعه اردبیل تصریح کرد: اشتراکات ديني و فرهنگي باعث شده تا اردبيل ميزبان بسياري از علويان از ترکيه و ساير کشور هاي اروپايي باشد و ما نيز تلاش مي نيم تا ميزبان شايسته اي براي آن ها باشيم.

در این دیدار جشکون کوکل محقق علویه شناس و استاد دانشگاه های ترکیه نیز گفت: بسياري از مردم ما آرزوي زيارت مرقد شيخ صفي را دارند و احترام ویژه ای به این مکان مقدس قائل هستند.

وی افزود: در دانشگاه هاي ترکيه تلاش می شود تا مردم را با تاريخ اردبيل و اهميتي که در شناساندن دين اسلام در ميان مردم ترکيه بیان شود.

پروفسور جوشون با بیان اینکه کتاب اردبیلیلر با محوریت تشریح مسلک و عقاید مریدان شیخ صفی در آناتولی تدوین شده است، گفت: علویان ترکیه اعتقاد راسخی به شیخ صفی الدین اردبیلی و شاه اسماعیل صفوی دارند و از این دو شخصیت با احترام یاد می کنند.

 

انتهای پیام/آ

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.