تازه ها

پربیننده ترین

1398-09-17 19:29
کد مطلب: 83419
رئیس کل دادگستری استان اردبیل در جمع دانشجویان با بیان اینکه قوه قضائیه در برخورد با مفاسد از هیچکش واهمه ای ندارد به تبیین اصول مطالبه گری دانشجویان پرداخت و گفت: مهمترین وظیفه دانشجویان در چند ماه اخیر بصیرت افزایی انتخاباتی و مطالبه از مردم در خصوص انتخاب اصلح است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما، ناصر عتباتی رئیس کل دادگستری استان اردبیل  بعد از ظهر امروز در اجتماع بزرگ دانشجویان بسیجی که به مناسبت روز دانشجو در سالن شهید خودسیانی دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد به فلسفه جنبش دانشجویی اشاره کرد و با انتقاد از تشکل های دانشجویی گفت: متاسفانه امروز جنبش دانشجویی با آرمان های خود که استقلال طلبی و عدالتخواهی است، فاصله گرفته است.

وی در ادامه سخنان خود به روند جدید فعالیت های قوه قضائیه به خصوص در برخورد با مفاسد اقتصادی اشاره کرد و گفت: بزرگترین افتخار قوه قضائیه در برهه فعلی برخورد با مفسدان بدون هیچ گونه ملاحظه است.

عتباتی با بیان اینکه قوه قضائیه کار پاکسازی را ابتدا از درون خود شروع کرد، گفت: این کار به همه نشان داد که مبارزه با مفاسد سبک و سنگین ندارد.

وی با بیان اینکه قوه قضائیه امروز فراتر از تکلیف خود وارد میدان شده است، اظهار داشت: از سایر مجموعه ها انتظار می رود در کنار قوه قضائیه با نظارت بیشتر درونی به وظیفه و ماموریت ذاتی خود عمل کنند.

ارگان های نظارتی کم کاری نکنند

رئیس کل دادگستری استان اردبیل در ادامه سخنان خود با بیان اینکه کنترل تنظیم بازار و مبارزه با احتکار کار قوه قضائیه نیست، گفت: هرکدام از این ها سازمان های متولی خاص همراه با بودجه و امکانات خود را دارد ولی به دلیل کم کاری های صورت گرفته، قوه قضائیه به جهت حمایت از مردم وارد مباحث شده و تا کنون پیشرو نیز بوده است.

وی با بیان اینکه ایجاد استغال و کمک به رونق تولید ،سازمان متولی خاص خود را دارد گفت: این متولیان کجا هستند و تاکنون چه کاری در این خصوص انجام داده اند.

عتباتی سفرهای رئیس قوه قضائیه به استان ها را یادآور شد و گفت: اولین اقدام حجت الاسلام رئیسی در سفرهای استانی بازدید از واحدهای تولیدی مسئله دار است تا با رسیدگی به آنها، واحدهای تولیدی فوق به چرخه تولید و رونق کسب و کار بازگردند که این خود بیانگر عزم و اراده جدی قوه قضائیه در حل مشکلات مردم است.

وی با بیان اینکه دستگاه قضائیی در امر رونق به تولید نیز اولین قوه ای بود که به فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی لبیک گفت، اظهار داشت: برخی از دستگاه ها و نهادها مرتبط به جای حمایت و الگوبرداری از اقدامات قوه قضائیه در حال فرا افکنی در این خصوص هستند که تأسف انگیز است.

قوه قضائیه پیشرو در حل مشکلات مردم

رئیس کل دادگستری استان رادبیل در ادامه سخنان خود  به مشکلات واحدهای تولیدی اردبیل نیز اشاره کرد و گفت: بسیاری از واحدهای تولیدی اردبیل به دلیل مشکلات که اساس آن مبتنی بر بی تدبیری و سوء مدیریت است متوقف شده بود که با ورود قوه قضائییه به این جریان و شفاف سازی های لازم، بسیاری از آنها به چرخه تولید بازگشتند.

وی از کارخانه ذوب آهن اردبیل به عنوان مهمترین واحد تولیدی استان نام برد و گفت: این کارخانه با حمایت های قوه قضائیه به چرخه تولید بازگشت و مدیرعامل آن برای قدردانی از قوه قضائیه جمعی از پرسنل مورد نیاز خود را از زندانیان آبرومند تامین کرد.

عتباتی به دومین واحد تولیدی متقاضی جذب پرسنل مورد نیاز از زندانیان نیز اشاره کرد و گفت: رسیدگی به کار واحدهای تولیدی و فراهم کردن شرایط بازگشت به  چرخه تولید از جمله کارهای حاکمیتی است و قوه قضائییه افتخار خدمت رسانی به مردم را دارد.

وی در ادامه سخنان خود از دانشجویان خواست تا با ورود به مسائل ذکرشده از مسئولان در خصوص مشکلات واحد های تولیدی مطالبهگری کرده و با پیگری هاس متداوم خود زمینه های حل مشکلات را فراهم کنند.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل به دادگاه مفاسد نیز اشاره کرد و با بیان اینکه مبارزه با فساد سرلوحه نظام است، گفت: خیلی از مردم کشور  در این برهه به مبارزات قوه قضائیه با مفاسد  آن هم در همه ابعاد آن امید بسته اند چراکه براحتی مشاهده می کنند پرونده های مهم و سنگینی در این خصوص در جای جای کشور نشکیل یافته و مجرمان بدون کوچکترین ملاحظه ای محکوم می شوند.

وی به اهمیت مراجع نظارتی اشاره کرد و گفت: اگر این مجموعه ها در استان ها و شهرستان ها فعال بوده و به رصد لحظه ای می پرداختند، شاهد اختلاس های کلان در کشور نبودیم.

عتباتی در ادامه سخنان خود به ذکر نمونه ای از کشف سوء استفاده از بیت المال بر اثر عدم نظارت کافی متولیان پرداخت و گفت: استفاده  جوان 30ساله در اردبیل از فرصت عدم نظارت بر اموال بیت المال و درآمد زایی دوهزار و 200 میلیارد ریالی از محل مواد اولیه پتروشیمی در نتیجه عدم نظارت در استان بود که با ورود قوه قضائیه  پرونده فوق پیگیری و به سرانجام رسید.

وی با انتقاد از مسئولان مربوطه گفت: عدم نظارت کافی دستگاه های ذیربط در کنار خلاء های قانویی و سوءمدیریت، بسترهای فساد را برای افراد دارای استعداد بزهکاری را فراهم می کند.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل در ادامه سخنان خود به بحث خصوصی سازی پرداخت و گفت: قوه قضائیه موافق بحث خصوصی سازی است و از ان حمایت می کند به شرط آنکه سیاستگذاری نیز درست و قانونی بوده و نظارت های کافی در این خصوص نیز انجام شود.

وی مباحث اتفاق افتاده در هپکوی اراک، ماشین سازی تبریز و کشت و صنعت مغان را یادآور شد و گفت: در همه موارد فوق مشکل اصلی در عدم نظارت کافی بوجود آمده است.

عتباتی مراجع نظارتی، سیستم تقنینی و نمایندگان مجلس را از عوامل موثر رکود در صنایع بزرگ کشور نام برد و گفت: اگر هریک از دستگاه ها به وظایف خود به دقت عمل کنند شاهد اتفاقات حاد در کشور نخواهیم بود.

وی به قضیه مجتمع گوشت اردبیل نیز اشاره کرد و گفت: قرارداد رئیس سازمان خصوصی سازی وقت بر اساس قرارداد کار معین با وزارت اقتصاد بود که فرد مورد نظر در سال 84به همکاری خود پایان داده و در حالیکه در یک جایگاه رسمی قرار نداشت وارد مناقصه مجتمع گوشت اردبیل شد و پس از آن طی فرایندی دوباره با وزارت اقتصاد قرار بسته و به چرخه سابق برگشته بود.

وی عدم نظارت نمایندگان اردبیل در ان ماجرا را یادآور شد و گفت: اگر نظارت کافی و دقیق در این خصوص از طریق نمایندگان اردبیل در مجلس صورت می گرفت چنین اتفاقی رخ نمی داد.

عتباتی به کشت و صنعت مغان نیز اشاره کرد و گفت: مجتمع کشت و صنعت طی مناقصه ای  خصوصی سازی شد و در ابتدا به تیمی واگذار شده بود که افراد اصلی آن تیم به اتهام فساد اقتصادی تازه بازداشت شده بودند که بعد از پیگیری های متعدد مجموعه اجرایی و قضایی استان توسط قوه قضائیه معامله باطل شد.

وی به نحوه واگذاری کشت و صنعت به برنده دوم ماقصه نیز اشاره کرد و گفت: برنده دوم نیز مجموعه فوق را به ارزش یک هزار و هشتصدو بیست و شش میلیارد تومان خریداری کرده بود که در لحظه معامله 100میلیارد آن را واریز کرده و مقرر شده بود بعد از چند سال تنفس بقیه قیمت را طی 12 سال قسط بندی پرداخت کند در حالی که به نظر ما قیمت کارشناسی شده درست نبوده و ارزش کشت و صنعت بسیار بیشتر از این ها است که بعد از ورود قوه  قضائیه به بحث در حال ارزیابی مجدد توسط دیوان محاسبات هستیم.

عتباتی به تبیین اهمیت انتخاب مجلس قوی در خصوص اتخاذ سیاستگذاری و قانونگذاری درست پرداخت و گفت: اگر نظارت های نمایندگان دقیق و کافی صورت گیرد با چنین پرونده های پیچیده ای که با حق و حقوق مردم گره خورده است رو به رو نخواهیم شد.

انتخاب اصلح، مهمترین مطالبه دانشجویان از مردم شود

رئیس کل دادگستری استان اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود به فرصت باقی مانده تا انتخابات پیش رو اشاره کرد و گفت: دانشجویان وظیفه دارند تا با روشنگری و تبیین وظایف نمایندگان به مردم ضمن ایجاد حماسه سیاسی در پای صندوق های رأی، نمایندگان شایسته، اصلح و کاردان را روانه خانه ملت کنند تا حق مردم نیز احقاق شود.

اخلال در روند کار قوه قضائیه پذیرفتنی نیست

وی به اخلال برخی نمایندگان در روند پرونده های قضایی اشاره کرد و گفت: وقتی قوه قضائیه با قدرت تمام وارد میدان مبارز با مفاسد اقتصادی شد و راه فرار را بر آقازاده ها بست و آنها با حبس های سنگین 10 تا 20ساله مواجه شدند نمایندگان به جای پشتیبانی و حمایت از قوه قضائیه  با استفاده از خلاء های قانونی طرح دو فوریتی تقلیل مجازات حبس تعزیری را به تصویب رساندند تا با حمایت از آقازاده ها، انها  با تحمل نصف حبس خود دوباره به جریان بازگردند.

عتباتی با بیان اینکه شخصی که که داعیه مبارزه با فساد را دارد و خود را آرمانخواه و عدالتخواه معرفی می کند وقتی به خود می رسد جنجال سازی می کند و درصدد تقلیل محکومیت بر می اید، اظهار داشت: معلوم می شود که نیت وی درست نبوده و وی فقط به فکر منافع خود است تا مردم.

وی انتخاب آگاهانه مردم در انتخابات را خواستار شد و گفت: مردم در انتخاب های خود از روی علم و آگاهی دست به انتخاب بزنند چراکه در واقع سرنوشت 4ساله خود را رقم زده اند و در خوبی و بدی آن شریک هستند.

عتباتی به روند اخذ مالیات نیز انتقاد کرد و گفت: وقتی یک کارمند قبل از دریافت حقوق، مالیاتش پرداخت می شود، آیا درست است سرمایه داران کلان از دادن مالیات فرا کنند چراکه این تبعیض آشکار است و در این خصوص لازم است دانشجویان به مطالبه از مسئولان مربوط بپردازند.

وی به خلاءهای قانونی در این مورد نیز اشاره کرد و گفت: در آیین دادرسی، دادرسی اختصاصی مبارزه با مفاسد وجود ندارد و همین خلاء موجب سوء استفاده برخی افراد می شود که در صورت وجود یک مجلس انقلابی و قوی این خلاءهای قانونی برطرف شود شاهد سوء استفاده نخواهیم شد.

عتباتی با بیان اینکه دستگاه قضایی با کسی عقد اخوت ندارد اذعان داشت: در ماه‌های اخیر یک کانون فساد در آب منطقه‌ای استان اردبیل شناسایی و عوامل دستگیر شدند و حبس‌های سنگین و درازمدت صادر شده است.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل در پایان سخنان خود به نحوه مطالبه گری دانشجویان از مسئولین نیز اشاره کرد و از دانشجویان و عموم مردم خواست جهت ارائه گزارش های مبارزه با مفاسد، رانت خواری و غیره  با مراجعه به سامانه sajam.scpd.ir قوه قضائیه را در رسیدن به اهداف یاری کنند.

انتهای پیام/ج

 

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.