سرویس: سیاسیکد خبر: 85471|09:01 - 1399/03/13
نسخه چاپی

به بهانه ۱۴ خرداد سالروز ارتحال امام خمینی (ره) ؛

خود اتکایی و خودباوری میراث گرانبهای امام راحل برای مقابله با استکبار

خود اتکایی و خودباوری میراث گرانبهای امام راحل برای مقابله با استکبار
خود اتکایی و خودباوری میراث گرانبهای امام راحل برای مقابله با استکبار، از جنگ تحمیلی تا جنگ اراده ها است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلیسبلان‌ما، حضرت امام خمینی(ره) به عنوان نه تنها مرجع دینی بلکه به عنوان یک متفکر و اندیشمند بزرگ توانستند ملت ایران وجهان را از اسارت و ظلم وبیداد مستکبران آگاه ساخته و بیدار کنند؛ایشان پس از پیروزی انقلاب اسلامی با تاسی از امامان معصوم(ع) راهنمایی و ارشاد را برای تثبیت و بقای ارکان نظام اسلامی در قالب وصیت نامه به یادگار گذاشتند. جامعه شناسی عمیق، بینش قوی و دانش سیاسی فوق العاده امام خمینی(ره) به خوبی در وصیت نامه ایشان به عنوان یک وصیت سیاسی، الهی، عبادی، اخلاقی و اجتماعی متبلور است.

 معمارکبیر انقلاب برای تداوم انقلاب اسلامی در وصیتنامه خود به آسیب شناسی جامعه اسلامی و خطرهای پیش روی آن پرداخته و راهکارهای متعددی را ارائه کرده اند. ایشان در کنار فراموشی انگیزه الهی و هدف آرمانی ؛ کنار کشیدن یا حذف روحانیت انقلابی از کانون حکومت، تفرقه و اختلاف، مسئولان منحرف و ناصالح قانون گذار، سهل انگاری در بیت المال و نادیده گرفتن محرومان توسط مسئولان، مسئولان ناصالح اجرایی، بی بندباری اخلاقی و اغفال جوانان، ناکارآمدن جلوه دادن و مرتجع خواندن اسلام ، ندای جدایی دین از سیاست ، عقب ماندگی تحمیلی و از خودبیگانگیِ دشمن ساخته نیز به عنوان مهمترین خطرات جامعه اسلامی یادکرده اند.

ایجاد گسست فرهنگی و دور کردن جوامع از فرهنگ اصیل خود ، از بین بردن خودباوری و وابسته نگه داشتن جوامع ، از قدیمی ترین و مهمترین  روش های استکبار جهانی جهت تحت نفوذ و سیطره نگه داشتن مستعمره ها بوده و هست. حضرت امام (ره) از این موضوع به عنوان قصه غم انگیز، طولانی، کشنده و کوبنده یاد می کنند و می فرمایند: (غم انگیزتر این که آنان ملت های ستمدیده زیر سلطه را در همه چیزعقب نگه داشته وکشورهای مصرفی بار آوردند و به قدری ما را از پیشرفت های خود و قدرت های شیطانی شان ترسانده اند که جرأت دست زدن به هیچ ابتکاری نداریم و همه چیز خود را تسلیم آنان کرده و سرنوشت خود و کشورهای خود را به دست آنان سپرده و چشم و گوش بسته مطیع فرمان هستیم )
 امام خمینی(ره) خود اتکایی و خودباوری که در نتیجه استقلال به ارمغان می آورد را پاد زهراین زخم کهنه می دانند.
پاد زهری که در عرصه های مختلف مقابله با جهانخوران از جمله جنگ تحمیلی که امروز آن را به گنج عظیم تبدیل کرده است و در دیگر عرصه ها  نیز با تاکید موکد و ایستادگی رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله امام خامنه ای کارساز بوده و استقلال (علمی، نظامی، سیاسی، امنیتی) را بدنبال داشته است.

 در موضوع برجام نیز استکبار جهانی با جنگ تمام عیار اقتصادی و تحریم های ظالمانه به دنبال به زانو در آوردن اراده ملت ایران بود ، رهبر معظم انقلاب با اعلام عدم خوشبینی و نداشتن اعتماد به غرب و آمریکا بر این پادزهر حیاتی و میراث گرانبهای امام راحل یعنی خود اتکایی و خودباوری تاکید می کنند و راه حل مقابله را اقتصاد مقاومتی و در سایه آن در بی اثر کردن تحریم ها می دانند.

 رهبر معظم انقلاب در سخنانشان همچنین از تقابل اراده ها سخن گفته و جنگ امروز را جنگ اراده ها دانسته اند، جنگی که در آن آمریکا تلاش می کند  به هر نحوی که شده بر اراده ما تاثیر بگذارد و و با ایجاد خطای محاسباتی در اذهان اندیشمندان و سیاستمداران منجر به تسلیم شدن ملت ایران شود ؛ تهدید به جنگ و ترویج آن درافکارعمومی در حالی که آمریکا جرات آن را ندارد ، اما متاسفانه برخی جریان های ترسو و غربگرای داخلی تیتر جنگ یا صلح! می‌زنند.
و نیز زمانی که آمریکا مدعی شد جلوی صادرات نفت ایران را به طور کامل می‌گیرد نمونه ای بارز ازجنگ اراده ها بوده و در دو مورد بالا در حالی آمریکا تهدید می‌کند که عملا امکان تحقق آن تهدید وجود ندارد.

 همانطور که گفته شد هدف تحقق “تهدید” نیست بلکه “باور تهدید” است تا بتواند در محاسبات مسئولان و نخبگان تاثیر گذاشته و آن‌ها را وادار به پذیرش مذاکره مجدد با آمریکا کند. رسیدن نفتکش های ایرانی به ونزوئلا نشان داد استراتژی صحیح درهم شکستن ساختار تحریم های ظالمانه مذاکره و معامله نیست،  بلکه بی اثر ساختن آنهاست. درقبال سیاست های استعمارگرانه قدرت های جهانی راهی جز تکیه بر استعداد های داخلی و تبدیل تهدیدها به فرصت ها و به عبارتی دیگر راهی جز خود اتکایی و خودباوری نداریم. و یقیناً گزینه قطعی ملّت ایران مقاومت و ایستادگی بوده و بی شک پیروزی نهایی در این رویارویی با ملت ایران خواهد بود.

یادداشت: یونس یعقوبی

انتهای پیام/آ

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد