تازه ها

پربیننده ترین

1399-03-15 09:44
کد مطلب: 85500
سفر مقام معظم رهبری به استان اردبیل در سال ۱۳۷۹ برای همیشه در دل‌های مردم دارالارشاد ‌ماند چراکه مردم دیار سبلان ضمن تجدید بیعت با آرمان های انقلاب اسلامی، با خود عهد بستند تا با پیروی از ولایت فقیه مسیر انقلاب را بپیمایند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما، با وجود برخی مشکلات ریز و درست بعد از استان شدن اردبیل، سفر مقام معظم رهبری در سال 79 توانست نقطه عطف تاریخی در استان باشد؛ چرا که بسیاری از کمبودها برطرف شد و زیربنای حل بسیاری از مشکلات دیگر نیز تامین شد.

سفری که سراسر خیر و برکت بود

آیت‌الله سیدحسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل با اشاره به سفر تاریخی مقتدا و پیشوای انقلاب مردم ایران به استان اردبیل می گوید: در روز سوم مرداد 79 مردم ولایتمدار استان اردبیل با تمام وجود و عشق به ولی خود از رهبر معظم انقلاب در این استان به گرمی استقبال کرده و در طول سفر حضرت آقا همراه و همگام ایشان بودند.

وی با اشاره به اینکه بی‌شک سفر رهبر انقلاب به استان اردبیل ثمرات و برکات زیادی به همراه داشته است،‌ می افزاید: هنوز هم با گذشت چندین سال از رخداد این اتفاق مبارک آثار و برکات این سفر ملموس و مشهود است.

امام جمعه اردبیل بارها اظهار داشت: خوشبختانه بعد از سفر رهبر معظم انقلاب اسلامی، استان اردبیل مدال افتخار فرهنگ و هنر را از ایشان دریافت کرد و ما شاهد بودیم که ایشان از سفر به این استان به چه اندازه راضی بوده و فرهنگ اردبیل را دست نخورده و ناب دانستند.

عاملی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در سفر به استان اردبیل می گوید: معظم له در سفر خود به اردبیل از خدمات حکومت صفویه در اردبیل صحبت کرده و بر اهمیت حفظ جایگاه و ارزشهای دوران طلوع صفویه و انتقال آن به نسلهای امروزی به ویژه جوانان تاکید کردند.

سفر رهبر انقلاب از زبان دلدادگان خط ولایت

احمد مهدی‌فر، یکی از شاهدان سفر رهبر انقلاب به استان اردبیل نیز می گوید: به خوبی خاطرم هست؛ روزی که قرار بود حضرت امام وارد استان شود و خبرش هم قبل‌تر به همه اطلاع‌رسانی شده بود، همه با شور و اشتیاقی منتظر رسیدن حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بودند و ما نیز در میان جمعیت یکی از منتظران بودیم.

وی با اشاره به اینکه کار مردم استان اردبیل در روز سوم مرداد 79 کاری بس بزرگ و افتخاری ارزشمند بود، بیان کرد: خوشبختانه ما از این میزبانی با افتخار یاد می‌کنیم و باید گفت که کار مردم استان اردبیل در چنین روز و صحنه‌ای شاهکار بوده است.

سلیمان مصطفوی یکی دیگر از شاهدان سال 79 در سفر معظم له به استان اردبیل اظهار کرد: در روز 3 مرداد همان سال بود که مردم دیندار و ولایت‌مدار استان اردبیل  در انتظار رسیدن حضرت آقا یکصدا شعارهای "صل علی محمد بوی خمینی آمد"، "این همه لشکر آمده به عشق رهبر آمده" و "ای رهبر آزاده، آماده‌ایم آماده" سر می‌دادند و  به نحوی احسن در آن روز مراسم استقبال انجام شد.

این مرد 52 ساله با اشاره به اینکه بعد از استقبال رهبر انقلاب دیداری با مردم استان اردبیل داشت، اضافه کرد: در این دیدار هم مقام معظم رهبری به شکلی صمیمانه مردم استان اردبیل را مورد خطاب و عنایات خود قرار دادند.

به عقیده وی هیاهوی شیرین تاریخ ماندگار سفر رهبر معظم انقلاب اسلامی به دیار دارالارشاد هنوز هم برای بسیاری از مردم این استان شیرین‌تر و دلچسب‌تر بوده و یقینا با این اندازه عنایت و مناعت معظم له، مردم ولایی استان اردبیل باری دیگر منتظر سفر حضرت آقا به دیار آذربایجان هستند.

یکی دیگر از فعالان حوزه دانشگاهی با تکیه بر فرموده مقام معظم رهبری در خصوص آینده کشور ایران اظهار کرد: طبق فرموده حضرت آقا آینده ایران روشن بوده و جمهوری اسلامی ایران دلیلی برای نگرانی ندارد.

وی با اشاره به فرصت دیدار صمیمی و سالانه رهبر انقلاب اسلامی با دانشجویان گفت: متاسفانه تا به اکنون این فرصت نصیب بسیاری از دانشجویان استان اردبیل نشده و ما امیدواریم تا طبق برنامه‌ای که از سوی فعالان فرهنگی و مسئولان استان تدوین می‌شود فرصتی به این موضوع و برنامه اختصاص داده شود.

روزی که برای همیشه ماندگار شد

اصغر عباس‌زاده معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه حضرت عباس(ع) استان اردبیل در گفت‌وگو با خبرنگارسبلان ما اظهار داشت: مقام معظم رهبری در روز 3 مردادماه سال 79 وارد شهر دارالعرفان اردبیل شدند و تا 7 مرداد به مدت 5 روز در استان حضور داشته و دیدارها و برنامه‌های مختلفی را انجام دادند.

وی از دیدار با مردم ولایتمدار اردبیل در بدو ورود، دیدار با مدیران و مسئولان اجرایی، دیدار با جمع کثیری از بسیجیان، دانشجویان، طلاب و روحانیون و فضلا، خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران، جوانان و نخبگان استان، سفر به شهرستانهای گرمی و مشگین‌شهر و حضور در جمع عشایر استان را از جمله برنامه‌های مهم رهبر معظم انقلاب در استان برشمردند.

وی با اشاره به برخی سخنان مقام معظم رهبری در این سفر اظهار کرد: رهبر فرزانه انقلاب در این سفر فرمودند که دو چیز در استان اردبیل برجسته است، یکی استعدادهای فراوان طبیعی، انسانی و یکی محرومیتها؛ اینجا آن نقطه‌ای نیست که ما بتوانیم بگوییم کمبود امکانات و انسان با استعداد است؛ نه، اینجا مردم با استعدادند، زمین با استعداد است، اما در عین حال،‌ محرومیت هم هست.

معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه حضرت عباس(ع) استان برکات معنوی سفر رهبر انقلاب به استان را بی‌نظیر و تمام نشدنی دانسته و اضافه کرد: بی‌شک هرگز سفر تاریخی رهبر معظم انقلاب به استان اردبیل از یاد و خاطر مردم ولایتمدار دارالارشاد اردبیل پاک نمی‌شود و امروز ما شاهد دستاورد و برکات بی‌نظیر و تمام نشدنی معنوی این سفر به استان هستیم.

بخشی از بیانات رهبر انقلاب در جمع مردم

بسم‌اللَّه‌الرّحمن‌الرّحیم‌

الحمدللَّه ربّ العالمین. والصّلاة والسّلام علی سیّدنا و نبیّنا ابی‌القاسم محمّد و علی آله الأطیبین الأطهرین المنتجبین. الهداة المهدیّین. سیّما بقیةاللَّه فی‌الأرضین.

برای من دیدار مردم مؤمن، باوفا، پُرشور، انقلابی و بسیار عزیز شهر و استان اردبیل، بسیار مغتنم است. در طول سالهای انقلاب و قبل از انقلاب، شهر و منطقه شما در چشم ما دارای مقامی ارجمند و برجسته بوده. و همه حوادث و قضایایی که در طول این دوران، پیش آمده است، این دید درست در مورد اردبیل و مردم اردبیل را تقویت کرده است.

این دیدار صمیمی و پرشور را مغتنم میشمارم و عرایضی را در دو، سه بخش به شما برادران و خواهران عزیز، عرض میکنم.

بخش اول، در مورد شهر شما و سابقه شماست. اگرچه مردم اردبیل - بلکه بسیاری از مردم کشور - نقش اردبیل و سابقه اردبیل و بزرگان این شهر و منطقه را تا حدود زیادی میشناسند؛ اما من مایلم از زبان من، این گفته شود که اردبیل در طول دورانهای گذشته و در دوران انقلاب و در دوران نهضت اسلامی، نقشی مؤثّر و پایدار در آن راههایی که به صلاح ملت و این کشور منتهی میشده، ایفا کرده است.

در تاریخ گذشته، در دوران طلوع صفویه، سرزمین اردبیل توانست دو خدمت بزرگ به این کشور بکند. اوّل این که توانست از کشوری که بخشهای آن از هم جدا و با هم در حال اختلاف و درگیری بودند، یک کشور متّحد، بزرگ و مقتدر، به‌وجود آورد. قبل از طلوع صفویّه و بعد از دوران سلجوقیان، ایران کشوری بود که هر بخشی از آن آهنگ جداگانه‌ای مینواخت و از عزّت و عظمت ایران در آن دورانها خبری نبود. این عزّت را صفویّه دادند. و صفویّه از اردبیل طلوع کردند و خاندان عرفای مجاهد و مبارز - یعنی اولاد شیخ صفیالدّین اردبیلی - توانستند این زمینه را به وجود آورند، تا فرزندان آنها ایران را به همه عالمیان در دنیای آن روز، متّحد، مقتدر، عزیز، سربلند و پیشرفته معرفی کنند.

خدمت دوم، عاملی بود که در واقع پشتیبانی معنوىِ عامل اوّل محسوب میشود؛ یعنی احیای مذهب شیعه، مذهب اهل‌بیت و ارادت به خاندان پیامبر. مردم - همین مردم شجاع، همین عشایر غیور - از این سرزمین با نام امیرالمؤمنین، با نام امام حسین، با نام شهدای کربلا، با نام ائمه معصومین علیهم‌السّلام توانستند بروند و نام خدا، یاد اهل‌بیت و آئین مقدس اسلام و فقه متین جعفری را در سرتاسر این کشور، مستقر کنند و کشوری یکپارچه، محکم و مقتدر به‌وجود آورند.

این اقتداری بود که از معنویت، از دین و از تعالیم اهل بیت به‌وجود آمد. بزرگانی که در این مدت - در طول چند قرن - در اردبیل پرورش پیدا کرده‌اند، همه همین خط مستقیم را نشان میدهند. خودِ شیخ صفیالدّین اردبیلی، برخلاف آنچه که بعضی گمان می‌کنند، یک صوفیمسلک از قبیل آنچه که ادّعا می‌شود، نبود. یک عالم، یک عارف، یک مفسّر و یک محدّث بود. آن‌گونه که مرحوم علاّمه مجلسی - بنا بر آنچه از او نقل کرده‌اند - ذکر می‌کند، شیخ صفی‌الدّین اردبیلی در ردیف سیدبن‌طاووس و ابن‌فهد حلّی - علمای فقیه و درعین‌حال عارف - قرار داشت و کسی بود که در کنار علاّمه حلی - در دستگاه شاه خدا بنده - توانستند جوانه‌های شیعه را در قرن هفتم و هشتم در این کشور به‌وجود آورند و پایه فقهی و متین و استدلالی آن را در حوزه‌های علمیه، رایج کنند.

بعد هم فرزندان او عرفای مجاهد بودند؛ لذا گفته‌اند اردبیل «دارالارشاد» است. یعنی این‌جا کسانی هستند که ارشاد به دین میکنند. بحث، بحث دارالارشاد است؛ بحث صوفیگری و کارها و سخنها و دعویهایی از این قبیل نیست. بحث بر سر معنویّت دین و معنویّت شیعه و خاندان اهل بیت است. لذا بعد از گذشت یکی دو قرن، در اوایل صفویّه - در قرن دهم - خورشید درخشان فقاهت شیعه - اوّل کس از بزرگانی که بعد از چند قرن در دنیای فقاهت اسلامی و شیعی از ایران درخشید - یعنی مرحوم ملااحمد محقّق اردبیلی - از این شهر سر بلند کرد. قرنها، فقهای شیعه از بلاد لبنان، شام، حِلّه و عراق بودند و علمایی از ایران در ردیف بزرگان فقهای شیعه، از بعد از قرون اول، تا قرنهای متوسط نداشتیم. اوّل کسی که در این میدان قدم گذاشته است، یک فحل اردبیلی است؛ یک عالم بزرگ، یک زاهد، یک عارف و یک محقّق.

خدا را شکر می‌کنیم که سلسله دیانت و شجاعت مردم و قوّت معنوی این مردم، در کنار سلسله پیشرفت علم و تقوا در طول زمان در این سرزمین امتداد پیدا کرده است. مردم اردبیل از قبل از دوران صفویّه هم جزو معدود مردمی در کشور ایران هستند که توانستند لشکریان مغول را دو مرتبه شکست دهند. لشکریان مغول، هرجا میرفتند، مردم را با ارعاب وادار به عقب‌نشینی میکردند. در اردبیل، لشکریان مغول، دو مرتبه از مردم شکست خوردند و عقب‌نشینی کردند. بعد هم این طوایف و ایلات شجاع و مردم مؤمن توانستند این‌جا را نقطه شروعی قرار دهند که ایران بزرگ شیعی و مقتدر - در دوران صفویّه - به وجود آید.

...

دین، وفاداری، غیرت، شجاعت و عشق و اخلاص به خاندان رسالت، از جمله خصوصیات شما مردم عزیز است که من آن را خوب می‌شناسم. بسیاری از مردم کشورمان هم عشق و ارادت شما به خاندان پیامبر، بخصوص به سیدالشهداء و حسین‌بن‌علی علیه‌السلام را می‌شناسند.

                         

ولایت فقیه ضامن انقلاب اسلامی

سوم مرداد ماه شاید برای مردم سایر استانها روزی عادی همانند سایر روزها باشد؛ اما برای مردم اردبیل روزی تاریخی بوده و برای همیشه در دفتر خاطرات آنها به ثبت رسیده است؛ چرا که در این روز سفر تاریخی رهبر معظم انقلاب اسلامی مدظله‌العالی به استان اردبیل رقم خورده است.

مردم ولایتمدار استان اردبیل در 3 مرداد 79 به منظور استقبال از رهبر معظم انقلاب اسلامی ساعت‌ها منتظر ورود امام‌ به این استان بودند که با ورود معظم‌له به اردبیل، مردم دیندار و ولایت‌مدار یکصدا شعارهایی سر دادند و از عزیزترین یادگار انقلاب و امام استقبال کردند.

روزی که حضرت آقا وارد اردبیل شد به چنان گرمی مورد استقبال مردم شریف، مؤمن و متعهد استان اردبیل واقع شد که از آن روز تا به اکنون شاهدان صحنه هرگز آن را فراموش نکرده‌اند.

با گذشت چند سال و دهه حماسه غرورآفرین استقبال مردم استان اردبیل از ولی زمان خود هنوز هم دهان به دهان می‌چرخد.

در سفر 5 روزه رهبر معظم انقلاب اسلامی  به استان اردبیل ضمن دیدار با قشرهای مختلف مردم ولایت‌مدار، مومن، دلاور و خونگرم این استان، با علما و روحانیون، خانواده معظم شهدا و ایثارگران، بسیجیان، دانشجویان و دانشگاهیان، نخبگان و برگزیدگان و مسئولان فرهنگی و اجرایی دیدار داشتند.

حضور در میان عشایر استان اردبیل، سفر به چند شهر این استان و دیدار از نزدیک با مردم ولایتمدار آن شهرها از دیگر برنامه‌های سفر رهبر معظم انقلاب اسلامی در مرداد سال 1379 به استان اردبیل بود.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

انتهای پیام/ج

 

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.