تازه ها

پربیننده ترین

1399-03-26 12:10
کد مطلب: 85585
در حالی یکسال از دولت روحانی مانده است انتظار می رفت با توجه به اینکه دولت یازدهم نیز با همین تیم اداره می شد، ریل گذاری برای محقق شدن وعده ها سریع تر صورت بگیرد. هرچند سیاست های اقصادی دولت نشان می دهد که با این رویه هیچگاه این وعده ها عملیاتی نمی شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما، تنها یکسال به اتمام دوره دو م ریاست جمهوری حسن روحانی مانده است که در این بخش خبری مرور به مگا وعده های روحانی می اندازیم.

رفع فقر مطلق و عدالت درآمدی

عکس نوشت/روحانی:فقر مطلق نخواهیم داشت!

 

روحانی در 24 اردیبهشت سال 96 در سفر انتخاباتی خود به خرم آباد گفت : «دولت دوازدهم برنامه‌ای به منظور بهبود وضعیت رفاهی 8 تا 10 میلیون نفر از خانوارهایی که در پایین‌ترین سطح زندگی می‌کنند دارد. ما برای تحقق این امر طرح سه مرحله‌ای را پیش بینی کرده‌ایم که با اجرای آن که برای اولین بار در کشور خواهد بود مفهومی به عنوان استاندارد زندگی یا حداقل سطح رفاه را تعریف می‌کنیم و درآمد هر کس را که پایین‌تر از آن بود به سطح استاندارد تعریف شده می‌رسانیم.»

از آن روزها بیش از ۳ سال و نیم می گذرد و  این روزها یکی از رسانه ها در خبری اعلام کرد که خط فقر برای یک خانواده چهارنفره در اردیبهشت ماه سال ۹۹ حدود ۹ میلیون تومان شده که این رقم در مدت مشابه یعنی در اردیبهشت سال ۹۸ چیزی حدود هشت میلیون تومان بود.

افزایش یارانه دهک پایین

https://static.cdn.asset.aparat.com/avt/6930097-2652__3470.jpg

روحانی در 26 اردیبهشت 96 در سفر انتخاباتی خود به اهواز وعده افزایش یارانه دهک‌های پایین داد و گفت: «.. یارانه دهک‌های پایین باید بیشتر شود. نظام تأمین اجتماعی عادلانه باید برقرار شود.»

این درحالی است که یارانه نقدی خرداد یکصدو داوزدهمین  مرحله از پرداخت‌های نقدی است که از سال ۱۳۸۹ تاکنون هر ماه توزیع می‌شود که مبلغ آن طی این سال‌ها تغییری نکرده و همان ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان ادامه دارد.

البته کمیسیون تلفیق با پیشنهاد دولت در لایحه بودجه ۹۹ برای شناسایی و حذف سه دهک بالای درامدی از فهرست یارانه بگیران موافقت کرد و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف به انجام این کار شد.

این وعده روحانی نیز با حذف دهک های پر درآمد منجر شد و در محدود دفعاتی که دولت دست به غربالگری یارانه بگیران زده است، در نهایت با قطع یارانه تعدادی، به نارضایتی و اعتراض انجامیده و مجددا بخشی به لیست برگشته‌اند.

تحریم برنمی گردد

 

روحانی 27 اردیبهشت ماه سال 96 در جریان سفر تبلیغاتی‌اش به شهر اردبیل سخنان شدید الحنی با محتوای هسته‌ای و تحریم‌ها علیه رقیبت گفت و افزود: «کاسبان تحریم بدانند که تحریم ها برداشته شده و دیگر بازنمی‌گردد. شما می خواهید با دنیا مذاکره کنید؟ شما بلد هستید که با دنیا مذاکره کنید و آیا زبان دنیا را می دانید؟ در حالی که در فهم زبان ملت خود گرفتار هستید.»

در سال ۱۳۹۷ با علاوه بر بازگشت تحریم‌های اقتصادی آمریکا، دیگر نمی‌شد همچون سال‌های ۹۰ و ۹۱ تحریم‌ها را دور زد، زیرا اکثر شیوه‌های دور زدن تحریم‌ها در این چند سال به طور کامل تخریب شد و شرکای راهبردی زمان تحریم هم که از سیاست‌های غربگرایانه ایران در دولت فعلی گلایه‌مند بودند دیگر همچون گذشته کمک‌حال ایران برای دور زدن تحریم‌ها نبودند.

توانمد سازی روستاها

 

حسن روحانی طی بیانیه اقتصادی در 23 اردیبهشت 96 اعلام کرد: دولت بنا دارد معادل ریالی ٣ میلیارد دلار از منابع ارزی به دست آمده در نتیجه افزایش درآمدهای نفتی را طی چهار سال در جهت بهبود شرایط درآمدزایی روستاها با نرخ‌های ترجیحی سرمایه‌گذاری کند. کاری که دولت انجام خواهد داد این است که در روستاهای گروه یک به نسبت یک به سه و در گروه دو به نسبت یک به دو حمایت کند. بدین معنی که به ازای هر یک واحد که روستاییان در صنایع روستایی سرمایه‌گذاری کنند.

عملیاتی شدن این وعده روحانی هم مانند سایر وعده های انتخاباتی وی همچنان در هاله ای از ابهام قرار گرفته است و توسعه اقتصادی و اشتغالزایی روستایی خلاصه شد که اخبار آن تنها محدود به تخصیص اعتبار از صندوق توسعه ملی خلاصه شد.

طرح کاورزی و اشتغال جوانان

طرح کارورزی شاید اولین طرح و وعده‌ای بود که در جریان انتخابات از سوی روحانی مطرح و به سرعت سامانه ثبت نام آن راه‌اندازی شد. قرار بود در قالب این طرح افراد در یک دوره چند ماه ضمن کارآموزی معادل یک سوم حداقل حقوق پایه را دریافت کنند و پس از اتمام دوره در همان بنگاه مشغول به کار شوند.

عملکرد پایین در تخصیص منابع اشتغال باعث کُند شدن فرآیند جذب دانش آموختگان دانشگاهی در قالب طرح کارورز در بنگاه‌های اقتصادی طی سال‌های ۹۶ و ۹۷ شده است.
رضا بهنودفر استاد دانشگاه و جامعه‌شناس به اشاره به اینکه  این طرح درمجموع علاوه بر اینکه مشکلی را حل نمی‌کند سبب آسیب رساندن به نیروی کار می‌شود، گفت: این طرح کارشناسی شده نبود چراکه به دلیل فوریت و نیاز مقطعی فدای یک پروسه با برنامه و با تمامی ابعاد شد و بدن شک مقطعی است و تحت‌فشار نگاه‌های سیاسی به‌ویژه پس از انتخابات طراحی شد.
 حل مشکل آب خوزستان
از اما و اگرهای مدیران خوزستانی تا بحران جدی شبکه فرسوده فاضلاب ...

روحانی علاوه بر سال 92 در اردیبهشت سال 96 و در جریان سفر انتخاباتی خود به خوزستان وعده داده بود: ما درخصوص آب خوزستان قدم‌هایی را برداشتیم و باید گام‌های بیشتری برداریم. اولین مصوبه سال ۹۶ تامین آب خوزستان بوده است. ما در دولت دوازدهم این طرح‌ها را به ثمر می‌رسانیم.

این درحالی است که مدیرعامل آب ‌و فاضلاب استان خوزستان چند روز پیش گفت: حدود ۷۰۰ روستای این استان در بحث تامین و توزیع آب مشکل دارند.

ثبات بازار ارز

واکنش بازار به وعده های ارزی روحانی و سیف/ دلار 4610 تومان شد ...

ثبات بازار ارز یکی از پدیده‌هایی بود که در سال‌های 92 تا 96 تا حدودی مشاهده می‌شد و مسئولان بانک مرکزی و دولت همواره وضعیت ثبات ارزی را یکی از دستاوردهای دولت عنوان می‌کردند و در انتخابات اردیبهشت ماه 96 هم به عنوان یکی از موفقیت‌های دولت یازدهم بارها مورد تاکید قرار گرفت.

اما دیری نپایید که این دستاورد رنگ باخت و از چهار هزار تومان به 18 هزار ومان رسید.

 

 

انتهای پیام/م

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.