تازه ها

پربیننده ترین

1399-06-25 13:30
کد مطلب: 86718
معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت:طی ۳۰ سال آینده نرخ سالمندی کشور به ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت و در واقع با یک سونامی پیرسالی مواجه خواهیم شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما، مریم حضرتی کنگره ملی سیمای سلامت خانواده که در اردبیل در حال برگزاری است با اشاره وضعیت سالمندی کشور اظهارداشت: هم اینک ۹ درصد افراد کشور سالمند هستند و با پیش بینی های صورت گرفته و با لحاظ شرایط عمومی کشور و جامعه در خصوص فرزند آوری و کاهش نرخ زاد و ولد طی ۳۰ سال آینده نرخ سالمندی کشور به ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت و در واقع با یک سونامی پیرسالی مواجه خواهیم شد.

وی افزود: در سال ۱۴۲۹ سالخوردگی جمعیت کشورمان یک بحران بزرگ و جدی به‌وجود خواهد آورد که بیشترین تعداد سالمندان را بانوان تشکیل خواهند داد. باید از همین الان به فکر آینده باشیم تا دچار این نرخ سالمندی نشویم.

 معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر جهان به سمت پیری می‌رود در سال ۲۰۵۰ تعداد افراد مسن کره زمین از نوزادان بیشتر خواهد بود و از همین رو کشورمان هم در این مسیر پیری جمعیت قرار دارد.

وی تصریح کرد: برای داشتن جامعه ای سالم باید خانواده ای سالم داشته باشیم و در این خصوص لازم هست آموزه های دینی برای داشتن خانواده سالم را مد نظر داشته و از آن الگو پذیری کنیم. رفتار مادران در طول سال‌های اول زندگی نوزادان به خصوص در ۲ سال اول، الگو ساز شخصیتی و رفتاری  انسان را طراحی می‌کنند و به مادران تاکید دارم مراقب رفتار خود با نوزادان باشند.

 حضرتی با اشاره به اپیدمی بیماری کرونا گفت: در شرایط کرونایی قشر پرستاری خالصانه در خدمت مردم بوده  و در مسیر اعتلای سلامت و نجات جان بیماران جان بر کف در خط مقدم سلامت ایستاده و ایثارگرانه به کمک مردم شتافته اند.

وی تاکید کرد: در کشورمان ۷۵ درصد پرستاران را بانوان تشکیل می‌دهند و در طول چندین سال اخیر به شکل جدی و حرفه‌ای تلاش شده است تا پرستاران متخصصی در کشورمان تربیت شوند و امیدواریم با سیاست گذاری‌های مناسب، پرستاران کشورمان در جایگاه واقعی خود قرار داشته باشند.

وی عنوان داشت: معاونت پرستاری وزارت در جهت حفظ ارزش و حرمت پرستاران با اجرای طرح‌های مختلف در صدد بالا بردن روحیه و انگیزه پرسنل و افزایش حقوق و مزایای آنهاست.

انتهای پیام/م

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.