سرویس: گروه شهرستانیکد خبر: 87597|08:41 - 1399/08/09
نسخه چاپی

استاندار اردبیل:

استان اردبیل در معرض خطر ویروس آنفوولانزای فوق حاد پرندگان است

استان اردبیل در معرض خطر ویروس آنفوولانزای فوق حاد پرندگان است
استاندار اردبیل گفت: متاسفانه استان اردبیل در معرض خطر ویروس آنفولانزای فوق حاد پرندگان قرار دارد و اقدامات لازم برای پیشگیری از انتشار این ویروس جدی کرفته شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلیسبلان‌ما،اکبر بهنام جو در جلسه پدافند غیر عامل استان اظهار کرد: طبق گزارش ها این ویروس در تالاب های شمال استان بوسیله پرندگان مهاجر وارد می شود و انتشار این ویروس خیلی سریع و گسترده تر از ویروس کرونا است و لز دام به انسان انتقال می یابد.

وی بابیان اینکه خوشبختانه در سال جاری تا بحال کنترل شده است افزود: باید آموزش های لازم به مردم جهت کنترل طیور خانگی، سنتی و صنعتی داده شود تا از بحران احتمالی و خسارت ناشی از این ویروس پیشگیری شود.

استاندار اردبیل ادامه داد: منطقه ما در مسیر پرندگان مهاجر قرار دارد در این راستا باید با اعمال مدیریت یک پارچه، هدایت و حمایت کل عوامل جهت ریشه کنی بیماری و حذف هرگونه موازی کاری نهایت تلاش خود را انجام دهیم.

وی افزود: شرح وظایف هر دستگاه در رابطه با پیشگیری شیوع آنفولانزای مرغی باید مشخص و اطلاع رسانی دقیق و شفاف در رسانه ها بصورت گسترده انجام شود .

اکبر بهنام جو اظهار کرد: طبق گزارش دامپزشکی استان اگر اپیدمی این آنفولانزا به شدت سال۹۶ باشد زیانبار خواهد بود و خسارت ناشی از آن ما را دچار بحران می کند.

وی زمان شیوع این ویروس را از مرداد ماه تا اواخر دی ماه اعلام کرد و گفت: مشخصات بیماری و اساس کار حفاظت باید آموزش داده شود که ماهیت این ویروس چیست و چگونه انتقال می یابد که اگر در پیشگیری از این ویروس اهمال کاری کنیم چه اتفاقاتی ممکن است پیش رو داشته باشیم.

استاندار اردبیل از تجهیز و خرید دستگاه آزمایش آنفولانزا در دامپزشکی اردبیل خبر داد و گفت: با تامین اعتبار از طریق مدیریت برنامه ریزی استان دستگاه مورد نیاز خریداری و در اختیار دامپزشکی قرار می گیرد.

در این جلسه مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل و معاون پایش حفاظت محیط زیست استان عملکرد خود را در رابطه با وضعیت موجود تشریح کردند.

 

انتهای پیام/

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربیننده ترین ها