سرویس: اجتماعی
کد خبر: 100068
|
10:24 - 1402/06/19
نسخه چاپی

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل:

ذخایر آب بالیقلوچای کاهش یافت

ذخایر آب بالیقلوچای کاهش یافت
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: میزان کاهش ذخایر آب رودخانه بالیقلوچایی با مصرف یک ساله آب آشامیدنی شهر اردبیل برابری می‌کند.

به گزارش سبلان ما ، حمید فضایلی امروز در جمع خبرنگاران از کاهش ذخایر آب رودخانه بالیقلوچایی در اردبیل خبر داد و گفت: در مقایسه با سال گذشته،حجم ذخایر رودخانه بالیقلوچای در محل سد یامچی، ۱۳ میلیون مترمکعب کاهش یافته است.

وی تصریح کرد: کاهش آورد و ذخایر آب رودخانه بالیقلوچایی در اردبیل در حالی است که طی امسال، ۱۰ میلیون متر مکعب از آب موجود در سد یامچی صرفه‌جویی شده و به بخش کشاورزی هم تخصیص نیافته است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل اضافه کرد:  میزان کاهش کنونی ذخایر آب رودخانه بالیقلوچایی با مصرف یک ساله آب آشامیدنی شهر اردبیل برابری می‌کند. 

وی  با اذعان به اینکه  طبق بررسی‌های به‌عمل آمده، افق روشنی برای منابع آبی سال آتی هم در استان اردبیل دیده نمی‌شود، بیان داشت: متاسفانه با کاهش آورد رودخانه بالیخلوچای، دچار چالش تامین آب آشامیدنی در مرکز استان خواهیم بود که باید از همین حالا به فکر تامین منابع آب برای مرکز استان باشیم.  

  فضایلی گفت: بی‌شک در صورت نداشتن برنامه مناسب در بخش مصرف دچار تنش آبی خواهیم شد.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل اضافه کرد:در حال حاضرسد یامچیبه‌عنوان منبع تامین آب آشامیدنی مرکز استان اردبیل  با کاهش  ۱۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته،  ۱۸ و چهار دهم میلیون مترمکعب آب دارد.

وی گفت: سد  یامچی سال گذشته ۲۱ میلیون مترمکعب آب داشت.

حوضه آبریز یامچی، اصلی‌ترین منبع تامین آب آشامیدنی شهر اردبیل است که در وسعت حدود ۷۲۵ کیلومتر مربع دارای پنج سرشاخه لای چای، نیرچای، امام چای، مشتقین چای و جوراب چای است که پس از به هم پیوستن این آبراهه‌ها در محل ساختگاه سد یامچی، رودخانه بالیقلی چای را تشکیل می‌دهد.

 

 

 

 چند روز پیش بود که حسن قاسم پورمدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل درخصوص جزئیات آخرین جلسه برگزارشده درباره بررسی معضلات زیست محیطی رودخانه بالیقلو با حضور نمایندگان دستگاه‌های ذیربط در پرتال اداره کل محیط زیست استان اردبیل گفت:متاسفانه به دلیل تغییرات اقلیمی و بروز خشکسالی که در سال‌های اخیر شدت یافته است، در تامین حقابه رودخانه بالیقلو دچار مشکل شده‌ایم و انتظار می‌رود دستگاه‌های ذیربط با درک اولویت حفظ محیط‌زیست و تاثیر آن در سلامت جامعه بیش از پیش در تامین این حقابه بکوشند. 

 انتهای خبر/ ش

مطالب مرتبط: 

 

حال ناخوش رودخانه بالیقلوچای اردبیل

 

 

مهار روان‌آب‌ها مرهم کم‌آبی اردبیل

 

 

مغان تشنه است، برنامه‌ریزی‌ها روی کاغذ ماند

 

 

مشگین‌شهر سیراب‌شدنی نیست

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد