سرویس: اقتصادی
کد خبر: 100084
|
16:06 - 1402/06/20
نسخه چاپی

مسئول زنبور عسل جهاد کشاورزی استان اردبیل خبر داد:

آغاز سرشماری کلنی‌های زنبورعسل در اردبیل

آغاز سرشماری کلنی‌های زنبورعسل در اردبیل
مسئول زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از سرشماری از کلنی‌های زنبورعسل اردبیل خبر داد و گفت:در حال حاضر پنج هزار نفر در استان اردبیل به شغل زنبورداری مشغول هستند.

به گزارش سبلان ما، به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل،دهقان باقری از فعالیت سه هزار و ۶۰۴ زنبوردار در استان اردبیل خبر داد و گفت: در حال حاضر پنج هزار نفر در استان اردبیل به طور مستقیم به شغل زنبورداری مشغول هستند.

وی به سرشماری کلنی‌های زنبورعسل استان اردبیل همزمان با سراسر کشور اشاره کرد و گفت: این سرشماری از تاریخ ۱۵ لغایت ۲۷ مهر ماه سالجاری همزمان با سراسر کشور  اجرا می‌شود بنابراین لازم است زنبورداران برای سرشماری صحیح و دستیابی به اطلاعات دقیق، در مدت سرشماری از نقل و انتقال و مهاجرت زنبورستان خودداری کنند.

باقری اضافه کرد: در سال زراعی امسال (از مهرماه ۱۴۰۱ تا مهرماه ۱۴۰۲ ) در مجموع ۹ هزار و ۱۳۰ تن عسل در زنبورستان‌های استان اردبیل تولید و روانه بازارهای مصرف داخلی و خارجی شده است. علاوه بر این در این مدت ۱۴۰ تن ژل رویال توسط زنبورداران تولید و به بازار ارائه شده است.

کارشناس مسئول زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل میزان مصرف عسل استان را یک هزار و۵۰۰ تن ذکر کرد و افزود: یک هزار و ۳۰۰ تن عسل تولیدی استان اردبیل به بازارهای خارجی شامل عراق، افغانستان، کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس و ترکیه صادر شده است.

وی خاطرنشان کرد: عسل سبلان که به ثبت جهانی رسیده است به دلیل شرایط خوب جغرافیایی استان و تنوع گسترده گیاهی در دامنه‌های سبلان بسیار باکیفیت است و تقاضای بسیاری برای آن وجود دارد.

 

انتهای خبر/ ج

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد