سرویس: اخبار آذربایجان
کد خبر: 100103
|
14:05 - 1402/06/22
نسخه چاپی

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی:

۶۶۰۰ هکتار از اراضی زراعی آذربایجان‌غربی زیر کشت ذرت رفت

۶۶۰۰ هکتار از اراضی زراعی آذربایجان‌غربی زیر کشت ذرت رفت
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: ۶ هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی زراعی استان زیر کشت ذرت علوفه‌ای و دانه‌ای قرار گرفته که پیش‌بینی می شود، بیش از ۳۶۰ هزار تن ذرت از آنها برداشت شود.

به گزارش سبلان ما ،هدیه فلاح روز چهارشنبه در گفتگویی اظهار داشت: پیش بینی می‌شود ۳۵۱ هزار تن ذرت علوفه‌ای از سطح پنج هزار و ۴۰۰ هکتار از مزارع استان در سال جاری برداشت شود.

وی با بیان اینکه امسال زارعان استان یک‌هزار و ۲۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی خود را به کشت ذرت دانه‌ای اختصاص داده‌اند، اضافه کرد: طبق برآوردهای انجام شده امسال ۱۲ هزار تن ذرت دانه‌ای برداشت می‌شود.

مدیر زراعت سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی اظهار کرد: عملکرد تولید ذرت دانه‌ای در هر هکتار از مزارع استان به طور میانگین ۱۲تن و ذرت علوفه‌ای ۶۵ تن است.

وی ادامه داد: شهرستان های میاندوآب، مهاباد و نقده از عمده مراکز تولید ذرت دانه‌ای و شهرستان های ارومیه، میاندوآب، خوی، مهاباد، نقده، سلماس و پلدشت از عمده شهرستان های تولید کننده ذرت علوفه‌ای در استان هستند.

فلاح اجرای طرح‌های مرتبط با ذرت را کشت مستقیم توام با جایگزینی ارقام میان رس و زود رس، استفاده از لوله تیپ برای آبیاری، کشت نشائی ذرت، کشت ۲ ردیف روی پشته همراه با لوله تیپ و اجرای طرح تغذیه متعادل ذرت، توسعه کشت در شمال استان و خارج از حوضه آبریز دریاچه ارومیه برشمرد.

وی همچنین گفت: در سال جاری برای اولین بار تولید بذر هیبرید ذرت رقم ۷۰۴در شمال استان (پلدشت)در سطح ۸۶ هکتار و رقم BC۶۷۸ در جنوب استان (نقده) در سطح ۱۴.۶هکتار به اجرا درآمده و با توجه به اهمیت تولید بذر هیبرید و استقبال کشاورزان منطقه پیش بینی می شود در سال های آتی سطح و میزان تولید این بذور در استان افزایش یابد.

 برداشت محصول ذرت علوفه ای از اواسط شهریورماه آغاز شده و تا پایان مهرماه ادامه داشت و زمان برداشت ذرت دانه‌ای نیز اوایل مهر بود.

ذرت دانه‌ای همه ساله به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری می‌شود که متولی خرید محصول، شرکت پشتیبانی امور دام است.

منبع: ایرنا

 انتهای حبر/ ش

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد