سرویس: اجتماعی
کد خبر: 100122
|
10:15 - 1402/06/26
نسخه چاپی

وقتی فناوری به کمک حیات‌وحش می‌آید؛

مراقبت از حیات‌وحش اردبیل با دوربین‌های تله‌ای

مراقبت از حیات‌وحش اردبیل با دوربین‌های تله‌ای
طبق اعلام رسمی مسئولان محیط‌زیست، با نصب دوربین‌های تله‌ای، اطلاعات خوبی از وضعیت حیات‌وحش استان اردبیل کسب شده و هشت دوربین جدید نیز در مناطق مختلف استان نصب خواهد شد.

به گزارش سبلان ما، حدود چهار سال پیش بود که استفاده از دوربین‌های تله‌ای در حیات‌وحش استان اردبیل در دستور کار قرار گرفت و طبق اعلام مسئولان بهره‌گیری از این فناوری، تأثیر به سزایی در پایش و شناخت درست از حیات‌وحش استان اردبیل و گونه‌های ارزشمند جانوری این منطقه داشته است.
 

طبق آمار اعلامی حسن قاسم‌پور، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان اردبیل، دوربین‌های تله‌ای از ابزارهای اصلی ثبت حضور حیات‌وحش، ردیابی گونه‌های کمیاب، تخمین جمعیت، جمع‌آوری اطلاعات رفتاری گونه‌ها و تولید نقشه‌های پراکندگی حیات‌وحش به شمار می‌آیند که با نصب این فناوری به اطلاعات خوبی از وضعیت حیات‌وحش استان رسیده‌ایم.
 

به گفته این مسئول، پیش‌تر منطقه شکار ممنوع «دربند مشکول» و منطقه حفاظت شده «آق‌داغ خلخال» از جمله مناطقی بودند که دوربین‌های تله‌ای در آنجا نصب شده و نتایج خوبی هم از آن حاصل شده است.
 

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان اردبیل تصریح دارد که باتوجه‌به نقش فناوری‌های نوین در پایش و مدیریت محیط‌زیست، این اداره کل اقدام به تهیه هشت دوربین تله‌ای جدید برای نصب در مناطق مختلف استان کرده است.

 

 

چند روز پیش نیز دوربین‌های کار گذاشته شده توسط مأموران یگان حفاظت شهرستان خلخال در منطقه حفاظت شده «آق‌داغ»، برای اولین‌بار در استان اردبیل تصاویری از کفتار از گونه راه‌راه را به‌صورت عکس و فیلم ثبت کرد که به گفته کارشناسان این تصاویر و فیلم‌های تهیه‌شده از کفتار به همراه مختصات و موقعیت جغرافیایی، زمان و تاریخ دقیق ثبت تصاویر در بررسی‌ها و پژوهش‌های آتی این‌گونه جانوری مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 علاوه بر نصب دوربین‌های تله‌ای، در مناطق صعب‌العبور از پهپادها برای پایش و رصد زیستگاه‌های حیات‌وحش استان اردبیل استفاده می‌شود.

 

 

 

 دوربین‌های تله‌ای حیات‌وحش با ترکیبی از حسگرهای حرکت، لنزهای باکیفیت بالا و ویژگی‌های پیشرفته‌ای مانند قابلیت ضبط ویدئو، استفاده از فلاش مادون‌قرمز و قابلیت ضبط در تاریکی، به‌عنوان ابزاری قدرتمند برای مشاهده و ثبت تصاویر حیات‌وحش و فعالیت‌های آنها در طبیعت شناخته می‌شوند.

 با استفاده از دوربین‌های تله‌ای حیات‌وحش، می‌توان علاوه بر بهره‌برداری از مشاهده و ثبت تصاویر جالب و دیدنی حیات‌وحش، به بررسی الگوهای رفتاری جانوران و بررسی تغییرات زیستگاه و محیط‌زیست نیز پرداخت.

این ابزار به محققان و علاقه‌مندان به حیات‌وحش کمک می‌کند تا به طور مستمر و بادقت بالا تغییرات در جامعه جانوری و محیط‌زیست را مطالعه کنند.

انتهای خبر/ ش

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد