سرویس: اخبار آذربایجان
کد خبر: 100129
|
10:52 - 1402/06/27
نسخه چاپی

استاندار آذربایجان غربی:

تردد زائران اربعین از مرز تمرچین ۲ برابر سال گذشته بود

تردد زائران اربعین از مرز تمرچین ۲ برابر سال گذشته بود
استاندار آذربایجان غربی با اشاره به تردد ۱۳۰ هزار زائر اربعین در سال جاری از مرز تمرچین پیرانشهر گفت: این میزان حدود دو برابر اربعین سال گذشته بود.

به گزارش سبلان ما، محمدصادق معتمدیان روز دوشنبه، اظهار کرد: سال گذشته ۶۷ هزار زائر و امسال بیش از ۱۳۰ هزار زائر اربعین حسینی برای زیارت عتبات عالیات از مرز تمرچین تردد کردند.

وی با اشاره به میزبانی شایسته و عاشقانه اهل سنت و اقلیت های دینی از زائران اربعین حسینی در مرز تمرچین پیرانشهر افزود: ۹ هزار زائر عتبات عالیات از کشورهایی نظیر ترکیه، آذربایجان، گرجستان، روسیه و آلمان امسال وارد آذربایجان غربی شدند.

وی آماده سازی زیرساخت ها برای ارائه خدمات حداکثری به زائران اربعین را از جمله اقدامات استان عنوان کرد و ادامه داد: میزبانی کم نظیر مردم و آب و هوای مطلوب منطقه، زمینه را برای افزایش حضور زائران عتبات عالیات در آذربایجان غربی فراهم کرد.

استاندار آذربایجان غربی در بخش دیگری، احیای دریاچه ارومیه را دغدغه ملی دانست و اضافه کرد: تغییرات اقلیمی، افزایش دما، کاهش بارندگی و مصرف بی رویه آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در طول چند دهه اخیر، از جمله دلایل اصلی بروز وضعیت کنونی این دریاچه است.

معتمدیان به توسعه ۱۴۰ هزار هکتاری بخش کشاورزی در حوضه دریاچه ارومیه در طول دو دهه اخیر اشاره کرد و گفت: افزایش یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعبی مصرف آب در حوزه کشاورزی، تغییر الگوی کشت عملیاتی را در حوضه دریاچه ارومیه، بیش از پیش ضروری ساخته است.

وی با تاکید بر اهمیت همراهی مردم در احیای دریاچه ارومیه افزود: ۹۰ درصد منابع آبی استان در بخش کشاورزی مصرف شده و ۵۷ درصد از این مقدار (حدود دو میلیارد مترمکعب به صورت سالانه)، صرف محصولاتی چون یونجه، سیب و چغندر می شود.

استاندار آذربایجان غربی به اجرای برنامه های نرم افزاری تغییر الگوی کشت در حوضه دریاچه ارومیه نیز اشاره کرد و ادامه داد: به دنبال اقناع سازی افکار عمومی برای تغییر الگوی کشت با محصولات جایگزین هستیم تا در کنار کاهش مصرف آب، شاهد افزایش درآمد مردم منطقه باشیم.

معتمدیان با اشاره به برنامه های ۲۶ گانه احیای دریاچه ارومیه در حوزه های سخت افزاری و نرم افزاری اضافه کرد: دولت سیزدهم در راستای اتمام پروژه های نیمه تمام سخت افزاری احیای دریاچه ارومیه، گام های بلندی را برداشته و شاهد بهره برداری از فاز اول انتقال آب کانی سیب و تکمیل تصفیه خانه ارومیه و خط انتقال پساب تصفیه شده به دریاچه ارومیه بودیم.

وی با بیان اینکه هر سه ماه یکبار از یک پروژه سخت افزاری احیای دریاچه ارومیه بهره برداری خواهد شد، اظهار کرد: به زودی با تخصیص اعتبارات مورد نیاز، شاهد بهره برداری از پروژه هایی چون آبگیری سد سیلوه به سمت چپرآباد و انتقال آب از بادین آباد به کانی سیب خواهیم بود.

استاندار آذربایجان غربی از برنامه ریزی برای هدایت آب های سطحی، سدها و سیلاب ها به دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: ۴۲ هزار حلقه چاه در حوضه آبریز دریاچه ارومیه وجود دارد که در کنار هوشمندسازی مصرف آب در منطقه، باید با چاه های غیرمجاز و برداشت های بی رویه مقابله شود.

معتمدیان با اشاره به تخصیص سه‌هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به حوزه مدیریت آب آذربایجان غربی افزود: تدابیر قابل توجهی درخصوص مدیریت کانون گردوغبار نمک در حوضه دریاچه ارومیه با اقداماتی چون ایجاد بادشکن در حال انجام است.

وی، احیای دریاچه ارومیه را از اولویت های دولت سیزدهم معرفی کرد و ادامه داد: با اهتمام دولت و دستگاه های متولی، امسال شاهد احیای تالاب های اقماری حوضه دریاچه ارومیه بودیم.

منبع: ایرنا

 انتهای خبر/ش

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد