کد خبر: 100151
|
10:52 - 1402/06/29
نسخه چاپی

رئیس دپارتمان مسئولیت اجتماعی فدراسیون فوتبال:

ورنی مغان به تیم النصر هدیه شد

ورنی مغان به تیم النصر هدیه شد
رئیس دپارتمان مسئولیت اجتماعی فدراسیون فوتبال گفت: ورنی مغان با نشان اردبیل ۲۰۲۳ به تیم النصر عربستان هدیه شد.

به گزارش سبلان ما، به نقل از از میراث‌ فرهنگی اردبیل، احسان محمدی گفت: با همکاری وزارت میراث‌فرهنگی گردشگری و صنایع دستی و به‌ مناسبت انتخاب اردبیل به‌عنوان پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو ، صنایع‌ دستی اردبیل به عنوان هدیه فدراسیون فوتبال به تیم النصر اهدا شد.

وی ادامه داد: تابلوی ورنی مغان در کنار جعبه خاتم‌کاری و کتاب راهنمای سفر به ایران هدیه فدراسیون فوتبال به عربستانی‌ها بود که روی تابلوها نام بازیکنان، تاریخ بازی و شناسنامه اثر دیده می‌شود.

رئیس دپارتمان مسئولیت اجتماعی فدراسیون فوتبال اظهار کرد: ورنیاز صنایع‌دستی خلق شده توسط هنرمندان استان اردبیل است و در چنین فرصت‌هایی باید ظرفیت‌ آنها دیده و معرفی شود.

ورنی مغان دارای نشان بین‌المللی اصالت جغرافیایی است و توسط عشایر شاهسون در منطقه مغان استان اردبیل بافته می‌شود.

سه سال پیش پرونده ثبت نشانه جغرافیایی بین‌المللی ورنی مغان به زبان انگلیسی و با مستندات کافی شامل تاریخچه محصول، روش‌ها و تکنولوژی تولید، تحلیل و تجزیه رنگ‌ها و نقوش، مواد اولیه، میزان فروش، صادرات، شاغلان، تولید سالانه و مجوزهای صادره تهیه و ارائه شد.

ورنی که گاه به آن گلیم سوزنی نیز گفته می‌شود، نوعی دست‌بافته سنتی ویژه عشایر منطقه مغان است که بدون مراجعه به نقشه و اغلب توسط دختران و زنان عشایر دشت مغان و صنعتگران صنایع دستی مناطقی چون پارس‌ آباد ، بیله‌سوار، گرمی ، مشگین‌شهر ، نمین ، عنبران و اهر بافته می‌شود.

سالانه در استان اردبیل بیش از ۱۰ هزار بافنده قریب به ۶۰۰ هزار متر مربع ورنی تولید می‌کنند.

وزیران گردشگری کشورهای عضو اکو در نشستی که در مهر ماه ۱۳۹۸ در خجند تاجیکستان برای توسعه گردشگری مشترک بین این کشورها برگزار شد، شهر اردبیل را برای سال ۲۰۲۳ به عنوان پایتخت گردشگری این کشورها انتخاب و تصویب کردند و با شروع سال میلادی جاری برنامه‌های متعددی در این باره در استان اردبیل آغاز شد.

انتهای خبر/ش

 

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد