سرویس: اقتصادی
کد خبر: 100271
|
12:32 - 1402/07/09
نسخه چاپی

همزمان با رسیدن فصل پائیز انجام گرفت؛

آغاز برداشت محصول«بِه» از باغ‌های استان اردبیل

آغاز برداشت محصول«بِه» از باغ‌های استان اردبیل
سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از آغاز برداشت محصول«بِه» از باغ‌های استان خبر داد و گفت: از هر هکتار باغات استان اردبیل ۱۲ تّن محصول برداشت می‌شود.

به گزارش سبلان مابه نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل،نوبخت اژدری پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاراناز آغاز برداشت محصول«بِه» از باغ‌های استان خبر داد و گفت: سطح باغات محصول «بِه»استان۵۵۰ هکتار بارور است که  ۲۷۰ هکتار نهال غیر بارور را شامل می‌شود و از هر هکتار باغات استان اردبیل نیز ۱۲ تن محصول «بِه» برداشت می‌شود.

وی با بیان اینکه برداشت محصول «بِه» از اوایل مهر آغاز شده و تا پایان آبان ادامه خواهد داشت، گفت: به‌طور عمده ارقام حاجی آقاکیشی، اصفهانی و بومی در باغات استان کشت شده است اما طی سال‌های اخیر با ورود رقم جدید «بِه» که متحمل به آتشک است شاهد افزایش روزافزون کمیت و کیفیت این محصول هستیم.

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل خاطرنشان کرد: عمده محصول «بِه» در شهرهای گرمی، کوثر، خلخال مشگین شهر تولید و برداشت می‌شود که در این بین شهرستان کوثر در جنوب استان اردبیل به دلیل شرایط جوی و اقلیمی، تغذیه مناسب و عملیات به باغی و مدیریت اصولی باغات به قطب تولید محصول میوه «به» تبدیل شده است به طوری که تولیدات این شهرستان با کیفیت‌ترین و مرغوب‌ترین به تولیدی در استان بوده که علاوه بر مصرف اهالی به شهرهای همجوار و مرکز استان و دیگر استان‌ها هم ارسال می‌شود.

 محصول «بِه» در درمان بسیاری از بیماری‌های عفونی مؤثر است و در مصارف داخلی به صورت مربا و محصولات فرآوری شده آن به شکل خشکبار و محصول (به دانه) به صورت گیاهان دارویی استفاده می‌شود.

 

انتهای خبر/ ج

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد