سرویس: اقتصادی
کد خبر: 100286
|
11:22 - 1402/07/10
نسخه چاپی

فرصتی که تکرار نمی‌شود؛

اردبیل۲۰۲۳؛ رویدادی برای شکوفایی گردشگری سلامت

اردبیل۲۰۲۳؛ رویدادی برای شکوفایی گردشگری سلامت
درحالی‌که اکنون اردبیل پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو است، طبق اعلام مسئولان برای معرفی ظرفیت بی‌نظیر استان، برنامه گردشگری سلامت اردبیل به وزرای گردشگری اکو ارائه می‌شود.

به گزارش سبلان ما، گاهی برخی فرصت‌ها تنها برای یک‌بار در زندگی اتفاق می‌افتد، فرصت‌های طلایی که نباید به‌همین راحتی آن را از دست داد، درست مثل انتخاب اردبیل به‌عنوان پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو و برگزاری رویداد 2023 اردبیل؛ دی‌ماه سال گذشته بود که اردبیل پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو شد، کشورهایی که بیش از ۳۳۰ میلیون نفر جمعیت دارد.

 
 این انتخاب فرصتی طلایی و شاید تکرارنشدنی برای توسعه استان کم‌برخوردار اردبیل است تا با «رویداد 2023 اردبیل» و معرفی قابلیت‌های فوق‌العاده و کم‌نظیرش، نام و آوازه‌اش را جهانی کند و پله‌های توسعه را زودتر طی کند و صدالبته تحولی عظیم در صنعت گردشگری منطقه و کشور ایجاد کند. 
 
 بی‌شک همه به این مطلب واقف هستیم که نزدیکی اغلب کشورهای عضو اکو به اردبیل، فرهنگ و زبان مشترک با جمهوری‌های قفقاز و آسیای میانه و ترکیه یک امتیاز عالی برای توسعه همکاری‌های همه‌جانبه است و برخورداری استان اردبیل از طبیعت بکر، آب‌های درمانی بی‌نظیر محصولات کشاورزی ارگانیک و سایر ظرفیت‌های بکر این استان، این قابلیت را دارد که پای گردشگران خارجی را به این نقطه از ایران باز کند و تحولی عظیم در گردشگری و به‌ویژه گردشگری سلامت ایجاد شود.

 برخورداری اردبیل از ۱۱۸ منبع آب‌معدنی، خود به‌تنهایی می‌تواند تحولی در گردشگری سلامت کشور ایجاد کند، از طرفی هم‎زبانی و فرهنگ مشترک نیز موجب درک جذب بیشتر گردشگران از کشورهای عضو اکو خواهد شد.

 گرچه خدمات پزشکی در گردشگری سلامت هدف اصلی تعریف شده است، اما ازآنجاکه هر زمان که صحبت از بیمار و بیماری است نقش پرستاری و حمایت عاطفی پررنگ‌تر می‌شود، هم‌زبانی اردبیل با بیشتر جمعیت عضو اکو سبب خواهد شد تا مسلماً این گردشگران سلامت برای درمان اردبیل را انتخاب کنند، اما اینکه تا چه اندازه از فرصت پایتخت گردشگری بودن اردبیل استفاده کنیم، سؤالی است که پاسخ آن تا چند ماه دیگر مشخص خواهد شد؛ اما مهم این است که از نباید حتی یک‌لحظه از این فرصت هر برود.

 ارائه برنامه گردشگری سلامت اردبیل به وزرای گردشگری اکو

 در این راستا و به نقل از روابط‌عمومی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در نهم مهرماه امسال، جلسه‌ای با حضور معاون درمان و مدیران دانشگاه و مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان باهدف آمادگی مطلوب جهت برگزاری نشست وزرای گردشگری کشورهای عضو اکو در اردبیل برگزار شد.

براین‌اساس در این جلسه که در سالن جلسات اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان برگزار شد در خصوص تدوین برنامه کارآمد جهت معرفی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود استان اردبیل در حوزه گردشگری سلامت و ارائه در نشست وزرای گردشگری کشورهای عضو اکو بحث و تبادل نظر شد.

 نشست وزرای گردشگری کشورهای عضو اکو 12 و 13 مهرماه به میزبانی اردبیل برگزار می‌شود و به گفته حسن محمدی ادیب مدیرکل میراث‌فرهنگی استان اردبیل، این میزبانی فرصت مناسبی برای معرفی ظرفیت‌های گردشگری، فرهنگی و تاریخی استان در بین کشورهای عضو اکو است.

 در شرایط کنونی که اردبیل پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو است، اگر این فرصت را مغتنم بدانیم یقیناً این فرصت می‌تواند تحولی عظیم در گردشگری سلامت این منطقه و ایران ایجاد کند و باید گفت که تجربه ثابت کرده که اگر فرصت‌سوزی کنیم در تصاحب بازار جهانی گردشگر موفق نشده و عملاً فرصت‌سوزی‌ها ادامه خواهد داشت.

گردشگری سلامت، از صنایع مطرح و مفید برای اقتصاد کشورها به‌حساب می‌آید که در حوزه کارآفرینی، ایجاد اشتغال مولد و پایدار، ارزآوری و ثروت‌آفرینی برای کشورها نقش بسیار مؤثری بازی می‌کند.

انتهای خبر/ ش

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد