سرویس: سیاسی
کد خبر: 100855
|
11:41 - 1402/08/17
نسخه چاپی

یادداشت؛

روایت به هنگام، آبی بر آتش فتنه

روایت به هنگام، آبی بر آتش فتنه
امروز رسانه و روایت از رخدادها و وقایع برای هر جامعه‌ای مهم و حیاتی است؛ چراکه رسانه در دست همگان است و هرکس می‌تواند با سناریونویسی از یک رخداد کم‌اهمیت یک کوه ساخته و آن را به آتشفشانی خروشان تبدیل کند.

به گزارش سبلان ما، مهدی جدی سردبیر پایگاه خبری تحلیلی سبلان ما در یادداشت خود به امپراطوری دروغ رسانه‌ای دشمنان اشاره کرد و نوشت: امروز رسانه و روایت از رخدادها و وقایع برای هر جامعه‌ای مهم و حیاتی است؛ چراکه رسانه در دست همگان است و هرکس با داشتن اندکی سواد رسانه و عملیات روانی می‌تواند با سناریونویسی از یک رخداد کم‌اهمیت یک کوه ساخته و آن را به آتشفشانی خروشان تبدیل کند.

در ماجرای فتنه 1401 برخلاف سایر فتنه‌ها دشمنان از ترفند رسانه‌ای به ویژه روایت اول بهره بردند و تا حدی توانستند سوار بر ماجرا شوند.

پیش‌ازاین دشمنان کشته‌سازی را به‌عنوان روال برنامه‌های خود پیگیری می‌کردند امام این بار باقدرت رسانه‌ای روزافزون خود به سرغ ماجراهای غیرمرتبط با فتنه رفته و اتفاقات بی‌ربط به موضوع را با روایت‌سازی‌های خود به موج خبری در شبکه‌های اجتماعی تبدیل و به آتش فتنه افزودند.

در این میان ماجرای اسرا پناهی به سوژه دشمنان در استان اردبیل تبدیل شد به‌طوریکه عوامل فتنه با سندسازی به سراغ سلبریتی‌ها و چهره‌های شاخص اردبیل رفتند تا از طریق آنان سوار بر افکار عمومی شوند.

هرچند در این راه تعداد محدودی از سیلبریتی‌ها فریب فتنه افروزان را خورده و در زمین آنها بازی کردند اما با ورود جوانان بصیر و دغده‌مند به موضوع، ترفند دشمنان را خنثی کرد و طوفان ایجاد شده توسط امپراطوری دروغ دشمنان در حد فضای مجازی باقی ماند و بازتاب قابل توجهی در فضای حقیقی پیدا نکرد.

روایتگری‌های به‌موقع و فراگیر جوانان اردبیلی آبی بر آتش فتنه افروزان شد و مردم با دیدن وقایع و روایت‌های لحظه به لحظه از اتفاق اسرا پناهی موجب شد تا مردم به این باور برسند که مرگ اسرا پناهی ربطی به ماجرای فتنه افروزان نداشت.

روایت درست و به هنگام سناریویی را که دشمنان برای رسیدن به اهداف پلید خود برنامه‌ریزی کرده بودند با روایتگری‌های لحظه‌به‌لحظه فعالان مجازی و تولید محتوا از عوامل درگیر در ماجرا به‌ویژه مصاحبه تصویری و انتشار انبوه در فضای مجازی ابتکار عمل را جوانان انقلابی داد و دشمنان نتوانستند از آب گل‌آلود در اردبیل ماهیگیری کنند.

فتنه 1401 بیانگر قدرت رسانه در جهان امروز بود و نشان داد که مقابله با دروغ گویی های دشمنان  به ویژه درحوزه سواد رسانه  و آگاه سازی مردم چقدر می تواند در روند عادی یک جامعه مهم و سرنوشت ساز باشد.

 

 

انتهای خبر/ ج

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد