سرویس: فرهنگ و هنر
کد خبر: 100910
|
12:48 - 1402/08/22
نسخه چاپی

 رواج یک کار خوب در مقابل لاکچری بازی‌ها؛

اردبیلی‌ها با هزینه ترحیم ۸۳ زندانی آزاد کردند

اردبیلی‌ها با هزینه ترحیم ۸۳ زندانی آزاد کردند
در مقابل لاکچری بازی‌های مراسم ختم، سنت حسنه «آزادی زندانی با هزینه مراسم ترحیم» در جامعه اردبیل رواج پیدا کرده که خیر آن هم به زنده‌ها می‌رسد و هم اموات را غرق خیر می‌کند.

به گزارش سبلان ما، شاید باورتان نشود تا همین چند وقت پیش وقتی خانواده‌ای در اردبیل داغدار می‌شد تا اهالی خانه از شوک خبر دربیایند، همسایگان و اقوام اسباب و لوازم تمام مراسم ختم را در یک‌چشم به‌هم‌زدن حل می‌کردند تا صاحب‌عزا به‌جز ازدست‌دادن عزیز، غم دیگری نداشته باشد؛ مقدمات مراسم ترحیم هم خلاصه می‌شد در آماده‌شدن برای مراسم کفن‌ودفن و تهیه اسباب پذیرایی از شرکت‌کنندگان مراسم ختم که شامل خرما، چای، گلاب، مداح و حتی شام و نهار بود.

 

 شرکت‌کنندگان در مراسم ختم هم برای دلجویی و تسلیت به منزل متوفی می‌رفتند و اگر هم دِینی بر گردن متوفی داشتند یا برعکس، دینشان را ادا می‌کردند؛ اما این روزها در اردبیل مراسم ختم برخی‌ها، با سنت‌های مرسوم گذشته تفاوت فاحشی دارد و پای لاکچری بازی‌های رنگ و لعاب‌دار به اینجا هم باز شده است.


تاج‌گل‌های آن‌چنانی، لباس‌های گران‌قیمت و بعضاً عجیب‌وغریب نامأنوس با مراسم ختم، پذیرایی‌های فوق لاکچری از حلواهای متعدد و متنوع گرفته تا نوشیدنی‌ها و میوه‌های رنگارنگ؛ تازگی‌ها هم هر چند تک‌وتوک اما به‌جای مداحی و اثرات معنوی روضه‌های جان‌سوز، دف نوازی پایش را به مراسم ختم بازکرده است.

 

 اما در مقابل این لاکچری بازی‌های مراسم ختم که طرف‌دارانش به لطف شبکه‎های مجازی با جمع‌کردن لایک و فالوور در حال جولان‌دادن هستند، سنت حسنه‌ای در جامعه اردبیل رواج پیدا کرده که هم خیر آن به زنده‌ها می‌رسد و هم اموات را غرق خیر می‌کند؛ آزادی زندانی با هزینه ترحیم در اردبیل کار خوبی است که به فرهنگ و سنت نیک تبدیل شده و بسیاری از خانواده‌های متوفی بر این باورند که با حذف تشریفات علاوه بر بازگرداندن سرپرست خانواده‌ای به کانون گرم خانواده، دعای خیر زندانیان آزاد شده نثار روح عزیزان از دست رفته‌شان می‌شود.

 
 

طبق آمار اعلامی ستاد دیه استان اردبیل، تاکنون ۲۶ خانواده با اختصاص بخشی از هزینه احسان متوفیان به مبلغ بیش از ۱۲ میلیارد ریال، در آزادی ۸۳ نفر از زندانیان دارای محکومیت‌های غیرعمد و مالی مشارکت کرده‌اند.
 

 مدیر نمایندگی ستاد دیه استان اردبیل در گفتگو با خبرگزاری صداوسیما مرکز اردبیل، اعلام کرده است: امسال ۱۴۳ نفر از زندانیان جرایم غیرعمد و مالی با کمک ستاد دیه و نیکوکاران از زندان‌های استان اردبیل آزاد شده‌اند که از این افراد پنج نفر زن و ۱۳۸ نفر مرد بودند .

 محبوبی گفته است که ۲۶ خانواده با اختصاص بخشی از هزینه احسان متوفیان به مبلغ بیش از ۱۲ میلیارد ریال، در آزادی ۸۳ نفر از زندانیان دارای محکومیت‌های غیرعمد و مالی مشارکت کردند که این حرکت ارزشمند مردم شریف اردبیل جای تقدیر دارد و امید می‌رود به یک فرهنگ عمومی در استان تبدیل شود.

 

چه خوب است در شرایط فعلی اقتصاد، همه به فکر هم باشیم و برخی بدعت‌های نادرست در مراسمات را کنار بگذاریم و به‌جای چشم‌وهم‌چشمی برای برگزاری مجالس لاکچری ختم، سنت حسنه دستگیری از مردم را از خود به یادگار بگذاریم. 

انتهای خبر/ش

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد