سرویس: اجتماعی
کد خبر: 101930
|
11:03 - 1402/11/18
نسخه چاپی

انقلاب روشنایی را به خانه‌های روستا آورد؛

اردبیل روستای بدون برق ندارد

اردبیل روستای بدون برق ندارد
برق و روشنایی هدیه انقلاب به روستاییان اردبیل بود؛ نعمتی که اکنون در هر خانه‌ای حتی روستاهای تک خانواری و صعب‌العبور دیار سبلان نیز در دسترس است و با فشار یک دکمه می‌توان از آن استفاده کرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری تحلیلی«سبلان ما»، تا همین ۴۵ سال پیش، روشنایی خانه‌ها با برق واژه‌ای نامأنوس در روستاهای استان اردبیل بود آن هم درحالی‌که ۷۰ درصد جمعیت این استان را روستایی‌ها تشکیل می‌دادند.

ساده‌تر بگوییم برق و روشنایی؛ هدیه انقلاب به روستاییان اردبیل بود؛ نعمتی که اکنون در هر خانه‌ای حتی روستاهای تک خانواری اردبیل نیز در دسترس است و با یک فشاردادن پریز می‌توان از آن استفاده کرد.

برق؛ هدیه‌ای که انقلاب به روستاهای اردبیل آورد 

طبق اسناد و آمار اعلامی پیش از انقلاب روستاهای استان اردبیل که آن موقع در محدوده استان آذربایجان شرقی قرار داشت، در حوزه برق‌رسانی اوضاع و احوالشان وخیم و در حد صفر بود و حدود دو هزار روستا از کمترین امکانات رفاهی نیز بی‌بهره بودند و تنها ۲۰ روستا در این منطقه برق داشت.

اما با پیروزی انقلاب محرومان، امکانات رفاهی نیز توزیعی متوازن یافت و روستاهای استان اردبیل نیز با شتاب در مسیر برخورداری از نعمت‌هایی چون برق و تلفن و گازی قرار گرفت که در دوران قبل از انقلاب جزو آرزوهای مردم بود و نه‌تنها در آن دوران این نعمت حق طبیعی شهروندان محسوب نمی‌شد؛ بلکه برق کالایی فاخر بود که فقط ثروتمندان حق استفاده از آن را داشتند.

 اینک که ۴۵ سال از پیروزی انقلاب اسلامی گذشته، آمارها از برخورداری ۱۰۰ درصدی همه جامعه روستایی استان اردبیل از نعمت مهمی چون برق خبر می‌دهد و در حال حاضر شرایط به‌گونه‌ای است که اصلاً زندگی روزمره عادی را نمی‌توان بی‌برق تصور کرد.

 

راه‌سازی، برق‌رسانی، گازرسانی و آب‌رسانی ازجمله اقداماتی بوده که بعد از انقلاب باهدف توسعه روستاها مورد تأکید قرار گرفته و توجه به میزان پوشش مناطق روستایی اهمیت ویژه یافته است، چراکه در شهر دستگاه خدمت‌رسان با صرف هزینه‌های به‌مراتب کمتر می‌تواند خدماتی را ارائه دهد؛ اما زمانی که روستایی در پیچ‌وخم گردنه‌های صعب‌العبور واقع شده و به‌سختی چند راه دسترسی به روستاهای اطراف دارد، خدمت‌رسانی به‌مراتب اهمیت ویژه می‌یابد.

روستای بدون برق در اردبیل وجود ندارد

شاهپور آذروند، مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری اردبیل درباره بهره‌مندی روستاهای اردبیل از نعمت برق به خبرنگار اجتماعی سبلان ما گفت: در استان اردبیل هیچ روستایی وجود ندارد که برق نداشته باشد.

وی اضافه کرد: یک هزار و ۸۶۳ روستای استان اردبیل هم اکنون از نعمت برق برخوردارند .

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری اردبیل بر عزم دولت سیزدهم در جهت آبادانی و توسعه روستاها اشاره کرد و بیان داشت: با رصد و بررسی وضعیت روستاها از نظر تأسیسات و تسهیلات رفاهی نیازهای مالی و خدماتی روستاهای استان تعیین و اقدامات لازم دراین‌خصوص انجام می‌شود.

وی تأکید کرد: برای پیشرفت و آبادانی روستاهایی که منبع باارزش اقتصاد و اشتغال است، فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی و اجرای پروژه‌های عمرانی و طرح‌های اشتغال‌زا در مناطق روستای، رشد و توسعه کارآفرینی و ایجاد مشاغل جدید از طریق انجام آموزش‌های مهارتی و کاربردی متناسب با نیازهای هر منطقه در اولویت قرار دارد.

«داش بلاغ»؛ آخرین روستای استان اردبیل که برق‌دار شد

هفتم شهریور سال ۱۴۰۲ در روستای «داش بلاغ» از توابع شهر هیر، اتفاقی رخ داد که این روز به‌خصوص و نام این روستا را در تقویم استان اردبیل ثبت کرد؛ اهالی روستا آن روز سر از پا نمی‌شناختند چرا که بعد از مدت‌ها، انتظار اهالی به پایان رسید و خانه‌هایشان با نعمت برق روشن شد.

 

 طبق اخبار منتشر شده در خبرگزاری‌های رسمی و محلی از جمله در خبرگزاری مهر، حسین قدیمی، مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اردبیل اعلام کرد: هم‌زمان با هفته دولت، «داش بلاغ» آخرین روستای بدون برق استان اردبیل در هیر از نعمت برق و روشنایی بهره‌مند شد و با افتتاح این پروژه برق‌رسانی، ۱۰۰ درصد روستاها و شهرهای استان اردبیل برق‌دار شدند .

 

 بر اساس آمار اعلامی، آخرین روستای بدون روشنایی اردبیل با احداث ۴.۴ کیلومتر شبکه و یک کیلومتر خط انتقال و نصب یک دستگاه ترانس و پست هوایی به قدرت ۵۰ کیلوولت آمپر از نعمت برق برخوردار شد و برای برق‌دارشدن این روستا که مشترک برق پایدار دارد  ۳۲ میلیارد و ۸۷۰ میلیون ریال هزینه صرف شد.

خدمات‌رسانی همچنان ادامه دارد 

 اما برق‌دار شدن روستاها پایان کار نیست و توسعه، احداث، اصلاح و بهینه‌سازی شبکه‌های توزیع روستایی و برقراری برق پایدار سبب شده تا خدمت‌رسانی به مردم و به‌ویژه مناطق روستایی همچنان ادامه داشته باشد و افتتاح طرح‌ها در حوزه برق در دهه فجر امسال هم پررنگ‌تر از همیشه باشد.

افتتاح ۶۵ طرح برقی استان اردبیل در دهه فجر امسال

بر اساس گزارش روابط‌عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل در راستای سیاست‌های دولت سیزدهم و در چهل و پنجمین سال عزت، افتخار و سرافرازی، هم‌زمان با دهه مبارک فجر، پروژه‌های برق‌رسانی استان با اعتباری بالغ بر ۴ هزار میلیارد ریال به بهره‌برداری خواهد رسید.

 حسین قدیمی، مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اردبیل، درباره جزئیات افتتاح پروژه‌های برق در ۹ حوزه مختلف گفت: پروژه‌های سرمایه‌گذاری که توسعه، احداث، اصلاح و بهینه‌سازی شبکه‌های روستایی و شهری و همچنین تجهیز و راه‌اندازی پست‌های توزیع هوایی و فیدرهای جدید و افزایش قدرت مانور و استفاده از تجهیزات با فن آوری‌های جدید از جمله ریکلوزر و سکسیونرر گازی را شامل می‌شود، در دهه فجر امسال با اعتباری بالغ بر ۸۹۵ میلیارد ریال به بهره‌برداری خواهد رسید.

 وی از نصب چراغ روشنایی معابر در نقاط مختلف شهری و روستایی با نصب تیر بتونی و پایه فلزی به طول ۱۲۵ کیلومتر با اعتبار ۱۸۸ میلیاردریالی خبر داد و افزود: در حوزه پروژه‌های نیرورسانی که شامل برق‌رسانی به چاه‌های کشاورزی، دامداری، مرغداری، پرورش ماهی، صنایع تولیدی و... می‌شود نیز در سطح استان، ۸۰ کیلومتر خط ۲۰ کیلوولت هوایی و ۱۰۱ دستگاه ترانس با اعتباری بالغ بر ۹۳۸ میلیارد ریال در دهه فجر امسال تکمیل و به بهره‌برداری خواهد رسید.

 استان اردبیل در حال حاضر ۶۲۰  هزار مشترک برق دارد که ۸۱ درصد آنها خانگی، ۱۲ درصد تجاری، ۴.۵ درصد عمومی و ۱.۹ درصد نیز  شامل سایر موارد هستند.

 

انتهای خبر/ ش

 

 

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد