سرویس: حوزه و دانشگاه
کد خبر: 101947
|
18:00 - 1402/11/20
نسخه چاپی

رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان اردبیل خبرداد:

ذخیره‌سازی 2هزار نمونه خون بندناف نوزاد در اردبیل

ذخیره‌سازی 2هزار نمونه خون بندناف نوزاد در اردبیل
رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان اردبیل گفت: از سال ۱۳۸۷ تاکنون بیش از دو هزار نمونه از خون بندناف نوزاد در استان جمع‌آوری و جهت ذخیره‌سازی به دفتر این بانک در تهران ارسال شده است.

حسام رسولی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری تحلیلی«سبلان ما» با اشاره به تأسیس جهاد دانشگاهی به‌عنوان یک نهاد علمی‌پژوهشی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار داشت: این نهاد که مولود انقلاب اسلامی است در سال ۱۳۵۹ با رسالت فرهنگی تأسیس شد؛ ولی در ادامه با ورود نخبگان علمی چون مرحوم سعید کاظمی آشتیانی، رویکرد فعالیت این نهاد علاوه بر موضوعات فرهنگی به مسائل پژوهش و فناوری نیز کشیده شد.

 وی تصریح کرد: فعالیت‌های فناورانه و علمی جهاد دانشگاهی دستاورد و افتخارات عظیمی برای کشور به ارمغان آورده است.

 

 درمان موفقیت‌آمیز 2 هزار و 700 زوج نابارور در مرکز قفقاز اردبیل

 رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان اردبیل با بیان اینکه در سایه فعالیت‌های جهاد دانشگاهی، امروز این نهاد به یکی بازوهای قابل اتکای کشور تبدیل شده است، خاطرنشان کرد: جهاد دانشگاهی استان اردبیل هم در راستای خدمت‌رسانی به مردم، مرکز درمان ناباروری قفقاز را راه‌اندازی کرد که در سایه فعالیت‌های آن بیش از2 هزار و 700خانواده صاحب فرزند شده‌اند.

 وی اضافه کرد: این مرکز با پزشکان مجرب و با بهره‌گیری از روش‌های درمانی نوین از جمله IVF، IUI و میکرواینجکشن و شیوه‌های درمانی افزایش شانس لانه‌گزینی جنین از جمله پی‌آرپی تخمدانی و رحمی، بلاستوسیست، DFI و لنفوسیت تراپی سعی دارد به بهترین شکل ممکن پاسخگوی مطالبات مردم باشد.

 

 ذخیره‌سازی بیش از 2 هزار نمونه خون بندناف نوزاد در اردبیل

 رسولی به فعالیت‌های دفتر نمایندگی بانک سلول‌های بنیادی خون‌بند ناف رویان در استان اردبیل اشاره کرد و افزود: از آغاز به کار این نمایندگی از سال ۱۳۸۷ بیش از دو هزار نمونه از استان اردبیل جمع‌آوری و جهت ذخیره‌سازی به دفتر این بانک در تهران ارسال شده است.

 وی اضافه کرد: خون‌بند ناف از ۵۰ سی‌سی تا ۲۰۰ سی‌سی بستگی به جفت و بندناف هر نوزاد متفاوت است و در این میزان باید حداقل ۶۰۰ میلیون سلول زنده موجود باشد که در صورت دارابودن تمام این شرایط خون بندناف را می‌توان برای بیش از ۲۵ سال ذخیره‌سازی کرد .

  رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان اردبیل تصریح کرد: خون بندناف مملو از سلول‌های بنیادی خون‌ساز است از همین رو بیماری‌هایی که منشأ خونی دارند با استفاده از این سلول‌های قابل‌درمان هستند.

 وی انواع سرطان خون، تالاسمی، کم‌خونی‌های مادرزادی، آنمی آپلاستیک، لنفوم‌های هوچکن و غیرهوچکن، فلج مغزی و اوتیسم را از جمله بیماری‌هایی دانست که با خون بندناف درمان می‌شود.

 راه‌اندازی واحد تحقیق و تولید نشاسته صنعتی در اردبیل

 رسولی راه‌اندازی واحد تحقیق و تولید نشاسته صنعتی را یکی دیگر از طرح‌های فناورانه جهاد دانشگاهی اردبیل دانست و تصریح کرد: در حال حاضر تنها محصول قابل‌ارائه این واحد صنعتی نشاسته حفاری است؛ اما با برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته امکان تولید نشاسته صنعتی نیز فراهم شده است.

وی گفت: نشاسته صنعتی صنایع داروسازی، نشاسته‌های اصلاح شده فسفریته، صنایع پلاستیک‌سازی، کاتیونیک صنایع چسب‌سازی و اکسیدی صنایع نساجی و کاغذسازی در آینده در واحد تحقیق و تولید نشاسته صنعتی اردبیل تولید خواهد شد.

 

جهاد دانشگاهی به دنبال رفع نیازهای علمی کشور است  

رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان اردبیل گفت: جهاد دانشگاهی در چهل و سه سال فعالیت خود به دنبال رفع نیازهای علمی کشور بوده که دستیابی به فناوری ذخیره و استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف کودک در درمان بیماری‌ها، درمان ناباروری، ساخت دکل و مته حفاری، ساخت پمپ‌های درون‌چاهی شبیه‌سازی حیوانات با فناوری‌های زیستی از مهم‌ترین موفقیت‌های این نهاد بوده است.

 

رویان؛ یک قطب تحقیقاتی و فناوری در تراز بین‌المللی

رسولی پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی را یکی از مطرح‌ترین پژوهشگاه‌های علوم سلولی در منطقه و جهان اعلام و خاطرنشان کرد: این پژوهشگاه که یک قطب تحقیقاتی و فناوری در تراز بین‌المللی، پیشگام در توسعه علم، فناوری و نوآوری در علوم زیستی با مرجعیت در علوم سلول‌های بنیادی، تولیدمثل، زیست‌فناوری، طب ترمیمی و مؤثر در ارتقای سلامت جامعه است؛ به همت مرحوم پروفسور کاظمی آشتیانی، زمینه فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان زیادی را فراهم کرده است.

 

وی تصریح کرد: در پژوهشگاه رویان از ارائه راهکار برای درمان قطعی بیش از ۷۰ بیماری صعب‌العلاج تا درمان ناباروری و بومی‌سازی روش درمانی کارتیسل یا به عبارتی مهندسی و آموزش ژن در این مرکز صورت می‌گیرد که اینها نمونه‌هایی از دستاوردهای حاصل‌شده از ترویج علم سلول‌های بنیادی است. 

 

انتهای خبر/ ش

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد