سرویس: اقتصادی
کد خبر: 101951
|
01:48 - 1402/11/21
نسخه چاپی

خیزش علمی با انقلاب اسلامی رقم خورد؛

رویای گسترش توریسم درمانی اردبیل تا واقعیت

رویای گسترش توریسم درمانی اردبیل تا واقعیت
شاید کمتر کسی فکر می‌کرد اردبیل اولین استان مولد انقلاب که روزی هشت پزشک بیشتر نداشت، امروز با بیش از ۸ هزار نیروی کار پزشکی و بیمارستان‌های مجهز و مدرن به‌عنوان قطب سلامت گردشگری شناخته شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری تحلیلی  «سبلان ما» ،  شاید کمتر کسی فکر می‌کرد اردبیل اولین استان مولد انقلاب که روزی هشت پزشک بیشتر نداشت، امروز با بیش از ۸ هزار نیروی کار پزشکی و بیمارستان‌های مجهز و مدرن به‌عنوان قطب سلامت گردشگری شناخته شده و یکی از موفق‌ترین‌ها در توریسم‌درمانی باشد.

 اشتراکات مرزی استان اردبیل با جمهوری آذربایجان، برخورداری از آب‌های گرم معدنی و مدرن، کادر پزشکی مجرب، متخصص و شناخته شده در سطح بین‌المللی، وجود کلینیک‌ها و بیمارستان‌های مجهز و پیشرفته در سطح استان از جمله چهار مرکز ویژه خدمات پزشکی گردشگری و هزینه مناسب درمان و خدمات پزشکی در مقایسه با سایر کشورهای منطقه، استان اردبیل را به مقصد توریسم‌درمانی و گردشگری سلامت تبدیل کرده است و این امکان برای این استان فراهم است تا باتوجه‌به پایتخت گردشگری بودن اردبیل در سال ۲۰۲۳، در توریسم‌درمانی به بازارهای جدید ورود کرده و ارزآوری بیشتری داشته باشد.

 

 

 ۳۰ درصد مسافران خارجی اردبیل قصد درمان دارند

 

 بر اساس طرح مطالعاتی انجام‌گرفته در بیش از کرونا، بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از مرز بیله‌سوار استان اردبیل تردد می‌کردند که ۳۰ درصد آنها به‌قصد سلامت و درمان وارد استان اردبیل می‌شدند که البته این آمار در زمان کرونا به دلیل محدودیت‌های سفر خارجی آن دوران کاهش یافت؛ ولی با توجه برگزاری رویداد ۲۰۲۳ اردبیل و انتخاب اردبیل به‌عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اِکو پیش‌بینی می‌شود افزایش تعاملات ایران با کشورهای همسایه و به‌ویژه حوزه قفقاز بیشتر شده و بر میزان تردد مسافران خارجی و آنهایی که اردبیل را به‌عنوان مقصد توریسم‌درمانی و گردشگری سلامت انتخاب می‌کنند، افزوده شود.

 


 

 افزایش تردد مسافران خارجی از مرز بیله‌سوار در ۹ ماه نخست امسال

 

 بر اساس آخرین آمار که در ۱۴ دی‌ماه ۱۴۰۲ منتشر شد، تردد مسافر از پایانه مرزی شهرستان بیله‌سوار در ۹ ماه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۷ درصد افزایش داشته است و این امر نشان می‌دهد که باید هدف‌گذاری‌ها برای جذب گردشگران سلامت به اردبیل با جدیت بیشتری دنبال شود.

لطف‌الله بابایی، مدیر پایانه مرزی بیله‌سوار در گفتگو با ایرنا با بیان اینکه در ۹ ماه سال گذشته ۵۳ هزار و ۸۹۲ مسافر از پایانه مرزی بیله‌سوار تردد کرده بودند، بیان داشت: طی ۹ ماه امسال بیش از ۶۸ هزار مسافر از پایانه مرزی بیله‌سوار تردد کردند که این رقم رشد ۲۷ درصدی نسبت به سال گذشته را نشان می‌دهد.

 وی خاطرنشان کرد: از تعداد مسافرانی که در ۹ ماه امسال از مرز بیله‌سوار تردد داشتند، یک هزار و ۷۷۵ مسافر ایرانی و ۶۶ هزار و ۶۶۶ مسافر نیز خارجی بودند که تعداد مسافران ورودی خارجی از این مرز ۴۰ درصد افزایش داشته است.


 

 

پیشرفت قابل‌توجه در حوزه پزشکی/ افزایش نیروی کار پزشکی به ۸۰۰۰ نفر در اردبیل

 

 افزایش مسافران خارجی که به‌قصد درمان وارد استان اردبیل می‌شوند، در حالی است که پیش از انقلاب، اردبیل تنها هشت پزشک داشت که تعدادی از آنها نیز خارجی بودند و در آن دوران نه‌تنها اردبیل بلکه ایران مقصد درمانی هیچ کشوری نبود و به دلیل ضعف شدید در زیرساخت‌های پزشکی تعداد زیادی از بیماران برای درمان به خارج از کشور فرستاده می‌شدند.

 در حال حاضر آمارها نشان می‌دهد که یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی در اردبیل تأسیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در سال ۱۳۷۲ بوده که این اقدام ثمرات بسیاری برای این منطقه داشت؛ از جمله استخدام بیش از ۸ هزار نیروی کار پزشکی جهت خدمت‌رسانی به مردم، اختصاص ۱۱۲ آمبولانس، دو اتوبوس آمبولانس و یک فروند بالگرد هوایی به ناوگان اورژانس استان، احداث ۱۷۳ داروخانه خصوصی و دولتی، ساخت و بهره‌برداری از ۶۹۶ مرکز بهداشتی در سطح استان اردبیل بوده است.


وجود چهار مرکز ویژه خدمات پزشکی گردشگری در اردبیل

 

 طبق آمار اعلامی علی محمدیان اردی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در اولین سمینار گردشگری سلامت در اردبیل،در اردبیل چهار مرکز ویژه خدمات پزشکی گردشگری با به‌اصطلاح ار پی دیو جود دارد که به زبان بیمار پرونده تشکیل می‌دهند و در کشور حدود ۲۵۲ بیمارستان آی پی دی داریم که استان ما نسبت به کل کشور در وسط دارندگی این امکان قرار دارد.

 

 محمدیان در گفتگو با خبرنگار اجتماعی سبلان ما، تأکید کرد: گردشگری سلامت، صنعتی است که تخصص و آموزش و پژوهش لازم دارد و در عین حالی که مراکز ویژه خدمات پزشکی گردشگری نباید تخلف پزشکی و درمانی داشته باشند باید خدمات پس از فروش خدمت سلامت را هم داشته باشیم و همچنین توانمندسازی و آموزش کسانی که در ورود گردشگران به کشور و مراکز خدماتی مؤثر هستند بسیار مهم است.

 وی اظهار کرد: رشته‌های مختلف جراحی از زیبایی تا سرطان‌ها زمینه‌ها مراجعه گردشگران خارجی بوده است و ثبات اقتصادی و تشابه فرهنگی و زبانی و تصور کلی از کشور مقصد در ذهن انسان‌ها از فاکتورهای گردشگرپذیری است

 محمدیان گفت: در رتبه‌بندی جهانی از نظر مدیکال پزشکی رتبه ۴۶ را داریم که سه شاخص محیط مقصد، صنعت توریسم منطقه و کیفیت خدمات، تعیین‌کننده امتیازات در رتبه‌بندی فوق است و همچنین قیمت پایین درمان، مراقبت‌های سلامتی و آب‌وهوا و سرویس‌های خدماتی و درمانی از نظر اعتبار بین‌المللی نیز حایز اهمیت است و شاخص‌های کیفی خدمات و مارک و اعتبار آنها نیز مؤثر است.

 

 
 

دانشجویان خارجی سفیران معرفی گردشگری سلامت اردبیل

 

 تقی اکبری، معاون دانشگاه محقق اردبیلی در سمینار گردشگری سلامت با تأکید بر دستاوردهای مهمی که با تقویت ارتباط صنعت گردشگری با دانشگاه‌ها به وجود می‌آورد، گفت: علاوه بر ثروت‌آفرین به‌کارگیری علم دانشگاهیان در صنعت گردشگری سلامت و ارزش‌افزوده بالای شرکت‌های دانش‌بنیان در صنعت گردشگری، ۱۴۰۰ دانشجو از ۸ کشور در استان اردبیل وجود دارد که می‌توانند به‌عنوان سفیران فرهنگی ما در کشورهایشان باشند.

به گفته وی افزایش بیش از ۱۲۰ درصدی شرکت‌های دانش‌بنیان در سال گذشته در دانشگاه محقق اردبیلی اتفاق افتاده و در حال حاضر ۱۶ شرکت دانش‌بنیان در این دانشگاه حضور دارد که اشتغال ۴۸۰ نفری توسط شرکت‌های دانش‌بنیان در دانشگاه محقق شده است.

 دانشگاه محقق اردبیلی با دارابودن بیش از ۱۳ هزار و ۵۰۰ دانشجوی داخلی و بیش از ۱۴۰۰ دانشجوی خارجی جزو دانشگاه‌های مادر استان اردبیل بوده و در رتبه‌بندی جهانی تأثیر مؤسسه آموزش عالی تایمز ۲۰۲۳ بعد از دانشگاه علوم پزشکی ایران در بین تمام دانشگاه‌های کشور رتبه دوم را به خود اختصاص داده است و صدر درصد تعامل با این دانشگاه و سایر دانشگاه‌های استان اردبیل و بهره‌مندی از علم آنها سبب خواهد شد تا سریع‌تر به هدف‌هایمان در گردشگری سلامت دست پیدا کنیم.

 

  

مرکز درمان ناباروری قفقاز اردبیل نمادی از پیشرفت‌های حیرت‌انگیز پزشکی

 

 آمارها نشان می‌دهد که مرکز درمان ناباروری قفقاز اردبیل در نقطه‌ای قرار دارد که جزو مراکز پیشرو، فعال و موفق کشور محسوب می‌شود و زوج‌های نابارور از کشورهای دیگر از جمله جمهوری آذربایجان جهت مداوا به این مرکز مراجعه می‌کنند که البته این موفقیت‌ها تنها گوشه‌ای از پیشرفت‌های حیرت‌انگیز پزشکی در این خطه از ایران اسلامی است.

 
حسام رسولی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری تحلیلی «سبلان ما»، با اشاره به تأسیس جهاد دانشگاهی به‌عنوان یک نهاد علمی‌پژوهشی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار داشت: این نهاد که مولود انقلاب اسلامی است در سال ۱۳۵۹ با رسالت فرهنگی تأسیس شد؛ ولی در ادامه با ورود نخبگان علمی چون مرحوم سعید کاظمی آشتیانی، رویکرد فعالیت این نهاد علاوه بر موضوعات فرهنگی به مسائل پژوهش و فناوری نیز کشیده شد.

وی تصریح کرد: فعالیت‌های فناورانه و علمی جهاد دانشگاهی دستاورد و افتخارات عظیمی برای کشور به ارمغان آورده است.

 

 

درمان موفقیت‌آمیز ۲۷۰۰ زوج نابارور در مرکز قفقاز اردبیل

 

رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان اردبیل با بیان اینکه در سایه فعالیت‌های جهاد دانشگاهی، امروز این نهاد به یکی بازوهای قابل اتکای کشور تبدیل شده است، خاطرنشان کرد: جهاد دانشگاهی استان اردبیل هم در راستای خدمت‌رسانی به مردم، مرکز درمان ناباروری قفقاز را راه‌اندازی کرد که در سایه فعالیت‌های آن بیش از ۲۷۰۰ خانواده صاحب فرزند شده‌اند.

وی اضافه کرد: این مرکز با پزشکان مجرب و با بهره‌گیری از روش‌های درمانی نوین از جمله IVF، IUI و میکرواینجکشن و شیوه‌های درمانی افزایش شانس لانه‌گزینی جنین از جمله پی‌آرپی تخمدانی و رحمی، بلاستوسیست، DFI و لنفوسیت تراپی سعی دارد به بهترین شکل ممکن پاسخگوی مطالبات مردم باشد.

 

ذخیره‌سازی بیش از ۲۰۰۰ نمونه خون بندناف نوزاد در اردبیل

 

رسولی به فعالیت‌های دفتر نمایندگی بانک سلول‌های بنیادی خون‌بند ناف رویان در استان اردبیل اشاره کرد و افزود: از آغاز به کار این نمایندگی از سال ۱۳۸۷ بیش از دو هزار نمونه از استان اردبیل جمع‌آوری و جهت ذخیره‌سازی به دفتر این بانک در تهران ارسال شده است.

وی اضافه کرد: خون‌بند ناف از ۵۰ سی‌سی تا ۲۰۰ سی‌سی بستگی به جفت و بندناف هر نوزاد متفاوت است و در این میزان باید حداقل ۶۰۰ میلیون سلول زنده موجود باشد که در صورت دارابودن تمام این شرایط خون بندناف را می‌توان برای بیش از ۲۵ سال ذخیره‌سازی کرد .

رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان اردبیل تصریح کرد: خون بندناف مملو از سلول‌های بنیادی خون‌ساز است از همین رو بیماری‌هایی که منشأ خونی دارند با استفاده از این سلول‌های قابل‌درمان هستند.

وی انواع سرطان خون، تالاسمی، کم‌خونی‌های مادرزادی، آنمی آپلاستیک، لنفوم‌های هوچکن و غیرهوچکن، فلج مغزی و اوتیسم را از جمله بیماری‌هایی دانست که با خون بندناف درمان می‌شود.

 

 راه‌اندازی واحد تحقیق و تولید نشاسته صنعتی در اردبیل

 

  رسولی راه‌اندازی واحد تحقیق و تولید نشاسته صنعتی را یکی دیگر از طرح‌های فناورانه جهاد دانشگاهی اردبیل دانست و تصریح کرد: در حال حاضر تنها محصول قابل‌ارائه این واحد صنعتی نشاسته حفاری است؛ اما با برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته امکان تولید نشاسته صنعتی نیز فراهم شده است.

 وی گفت: نشاسته صنعتی صنایع داروسازی، نشاسته‌های اصلاح شده فسفریته، صنایع پلاستیک‌سازی، کاتیونیک صنایع چسب‌سازی و اکسیدی صنایع نساجی و کاغذسازی در آینده در واحد تحقیق و تولید نشاسته صنعتی اردبیل تولید خواهد شد.

 

 

جهاد دانشگاهی به دنبال رفع نیازهای علمی کشور است 


 
 رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان اردبیل گفت: جهاد دانشگاهی در چهل و سه سال فعالیت خود به دنبال رفع نیازهای علمی کشور بوده که دستیابی به فناوری ذخیره و استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف کودک در درمان بیماری‌ها، درمان ناباروری، ساخت دکل و مته حفاری، ساخت پمپ‌های درون‌چاهی شبیه‌سازی حیوانات با فناوری‌های زیستی از مهم‌ترین موفقیت‌های این نهاد بوده است.

 

  امروز در شرایطی از خودکفایی در درمان و گسترش صنعت توریسم‌درمانی در ایران و استان‌های آن صحبت می‌شود که پیش از انقلاب ایران مقصد درمانی هیچ کشوری نبود و به دلیل ضعف شدید در زیر ساخت‌های پزشکی تعداد زیادی از بیماران برای درمان به خارج از کشور فرستاده می‌شدند؛ اولین‌بار اما بعد از انقلاب و سال ۱۳۸۲ بود که باتوجه‌به مهارت پزشکان ایرانی و پیشرفت‌های پزشکی موجود، تصمیم بر آن شد که ایران به مقصد درمان برای کشورهای اسلامی تبدیل شود.

 

 

 

 اما رقابت در عرصه توریسم‌درمانی آن چنان هم آسان نبود و تا سال ۱۳۹۱ تنها ۳۰ هزار نفر به‌عنوان گردشگر درمانی به ایران آمدند؛ البته گسترش خیره‌کننده دانش پزشکی در ایران اسلامی سبب شد تا نخستین‌بار در سال ۱۳۹۴ حجم توریسم‌درمانی کشور به ۲۰۰ هزار نفر برسد و هدف‌گذاری ایران برای جذب گردشگران سلامت تا افق ۱۴۰۲ ورود یک تا ۲ میلیون گردشگر سلامت به کشور باشد که البته با شیوع کرونا در جهان، این هدف‌گذاری با شکست مواجه شد که تلاش می‌شود که با خلاقیت و نوآوری در کنار برنامه‌ریزی علمی هدفمند  اردبیل یک مقصد پایدار در حوزه گردشگری سلامت و توریسم‌درمانی باشد.

 

انتهای خبر/ ش 

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد