سرویس: سیاسی
کد خبر: 101955
|
07:57 - 1402/11/21
نسخه چاپی

امام جمعه کلور خلخال:

امیدآفرینی، دستاورد مهم انقلاب اسلامی است

امیدآفرینی، دستاورد مهم انقلاب اسلامی است
امام جمعه کلور خلخال به تبیین پیشرفت‌های ایران پرداخت و گفت: امیدآفرینی در بین مستضعفین یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است چراکه پیشرفت‌های ایران در اوج تحریم و تهدید نشان داد که با قدرت ایمان به خدا می‌توان برابر استکبار ایستاد.

به گزارش خبرنگار سیاسی پایگاه خبری تحلیلی«سبلان ما»، هرچه از زمان پیروزی انقلاب اسلامی فاصله گرفته شود، اهمیت پرداختن به موضوع دستاورد‌های انقلاب اسلامی و اهمیت تبیین دستاورد‌ها و پیشرفت‌های جمهوری اسلامی بیش‌تر می‌شود.

انقلاب اسلامی را باید سرآغاز تحولات بزرگ و بنیادین در ایران، منطقه، جهان اسلام و جهان غیراسلام دانست. رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) از انقلاب اسلامی با عناوینی چون «معجزه قرن» و «انفجار نور» یاد کرده و همین کلمات برای توصیف عظمت و بزرگی انقلاب اسلامی کفایت می‌کند. دهه فجر و فرا رسیدن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، فرصت مغتنمی برای بازخوانی انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن در حوزه‌های گوناگوناست.

 گفتگوی خبرنگار «سبلان ما» با حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی امیدوار امام جمعه کلور شهرستان خلخال را در خصوص اهمیت جایگاه انقلاب و تبیین دستاورد های چهل و پنج ساله انقلاب اسلامی بخوانید.

 

سبلان ما: نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در ۴۴ سال گذشته به ویژه صنعت دفاعی کشور به چه پیشرفت‌هایی دست یافته است؟

 

امام جمعه کلور خلخال: پیش از پرداختن به میزان پیشرفت صنعت دفاعی ایران در حوزه موشکی و پهبادی اول باید نقطه شروع این صنعت را بررسی کرد و در مرحله بعدی ادامه توسعه صنعت دفاعی را دید که در چه شرایطی و با چه رشادت‌هایی ایران اسلامی به صنعت دفاعی دست یافته و در قله این صنعت قرار گرفته است؛  ایران در طول ۴۴ سال که عمر با برکت انقلاب اسلامی می‌گذرد در حوزه صنایع دفاعی شاید برای نقطه شروع یک عدد متوسط باشد، اما در حالی قدم به این صنعت گذاشت که حتی قدرت تولید سیم خاردار را نیز نداشت و در ادامه با همه تحریم‌های ظالمانه در این حوزه و مانع تراشی‌ها، به جایی رسید که امروز غربی‌ها آن را تهدید برای خود می‌شمارند.

 

سبلان ما: نحوه عملکرد و اقتدار ایران در بحث امنیت پایدار در ابعاد مختلف همچون امنیت نظامی، اطلاعاتی، سیاسی و اجتماعی به‌خصوص در مناطق  امنیتی و دارای گسل اجتماعی و قومیتی چگونه بوده است؟

 

 حجت‌الاسلام‌والمسلمین امیدوار: امنیت پایدار در ایران را باید از زبان دشمن و کسانی که خارج از ایران هستند پرسید و این امنیت در هر زمینه و در هر زمانی دارای ارزشی بالایی بوده است؛ در تمامی این حوزه‌ها و از آغاز انقلاب اسلامی دشمنان و ابر قدرت‌ها تا به امروز با ایجاد انواع ناامنی‌ها، کشور را تهدید کرده و می‌کنند. اما می‌توان گفت تنها نقطه‌ای از جهان و در خاورمیانه که دارای نقاط ناامنی زیادی است؛ این تنها ایران است که دارای قدرت و امنیت پایدار در منطقه است و همچنین در میان کشورها تنها کشوری است که با قومیت‌ها،گویش‌ها و مذاهب مختلف محل امنیت در کل جهان است و این اصل در نظام سیاسی ولایت مطلقه فقیه است.

 

سبلان ما: اقدامات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در راستای حل مشکل تأمین معیشت مردم در دهه‌های گذشته تا به امروز چگونه بوده است؟

 

امام جمعه شهر کلور: در نظام اسلامی، مردم یک اصل و ستون نظام سیاسی یک کشور هستند؛ بنابراین تأمین نیازهای معنوی و مادی مردم یک اصل و اساس و مسئولیت مهم برای خدمت به مردم است؛ به طوری که از صدر انقلاب تا به الان با تمام هجمه‌های اقتصادی و تحریم‌های معیشتی با شیوه‌ها و راهکارهای متفاوت با تمام وجود در حل مسائل و مشکلات مردم در تمام حوزه ها پرداخته شده و به نظر می‌آید موفق بوده و بهتر نیز خواهد شد.

 

سبلان ما: امروزه بحث برقراری عدالت اجتماعی و مقایسه آن با دوره پهلوی را چگونه می‌بینید؟

 

 حجت‌الاسلام‌والمسلمین امیدوار: برقراری عدالت اجتماعی که هدف اصلی تمام پیامبران است؛ تنها در سایه یک نظام سیاسی و دینی، اسلام ناب محمدی و علوی برقرار خواهد شد. این عدالت اجتماعی در عصر ظهور مهدی موعود (عج) به‌طور کامل تحقق خواهد یافت. اما در نظام سیاسی ولایت فقیه در ایران نه تنها نسبت به دوره پهلوی بلکه نسبت به کل دنیا هم قوانین و هم اجرای رو به مطلوب است.اساس عدالت اجتماعی به‌وجود رهبر عادل در رأس حکومت است و زمانی رهبر عادل می‌تواند عدالت اجتماعی را با تمام صفات اجرا کند که امت هم همراه کشور و تقوای سیاسی را که اطاعت از رهبر عادل است رعایت کند. هرچه امام و امت باهم بودند عدالت هم گسترش یافته و خواهد یافت. البته عدالت را نباید به معنای تساوی در نظر گرفت بلکه هرچیزی و هرکسی در جای خود قرارگرفتن را عدالت می‌گویند؛ با این معنا باید جایگاه‌های داخلی و خارجی ایران و ایرانی را در قبل و بعد از انقلاب مقایسه کرد تا معلوم شود عدالت اجتماعی ایران در چه جایگاهی بوده است.

 

 سبلان ما: در بحث امیدآفرینی و ایجاد روحیه جهادی برای پیش بردن اهداف انقلاب اسلامی، جامعه را در چه سطحی می‌بینید؟

 

امام جمعه شهر کلور: هیچ کشوری امیدوارانه‌تر از ایران نسبت وضع موجود و آینده وجود ندارد؛ باید وارد فضای بی‌ریای جوانان و نوجوانان امروزی شوید تا بدانید آینده و اهداف انقلاب چگونه است! گاهی انسان تعجب می‌کند این نسل از انقلاب را و اینکه نسل جدید اهداف انقلاب را چگونه درک کرده‌اند. گفتمان امام راحل و عملکرد افراد حزب‌الهی خالص و طرح و برنامه‌ریزی با افق دید بالا از ویژگی‌های این نسل جدید برای هدایت انقلاب در آینده است.

 

 سبلان ما: عملکرد نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در مقابله با آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی در مقایسه با دوران طاغوت پهلوی (قبل از انقلاب) چگونه بوده است؟

 

 حجت‌الاسلام‌والمسلمین امیدوار: این مقایسه اصلاً قابل قیاس نبوده و قیاسی مع‌الفارق است؛ قبل از انقلاب ابتذال، فساد، ضدارزش و ضد دین بودن اصل بود‌ و الان ارزش‌های اخلاقی،انسانی،دینی  اصل است بنابراین نظام طاغوتی با نظام ولایی به هیچ وجه قابل قیاس نیست و این مقایسه قطعاً صحیح نیست، به این معنا که دوران پهلوی را در کنار دوران انقلاب اسلامی قرار دهیم و امتیازبندی کنیم.

 

سبلان ما: مسئله انتخابات و جایگاه آن در جامعه بالاخص در زمینه سرنوشت‌سازی انتخابات در آینده کشور را چگونه می‌بنیید؟

امام جمعه شهر کلور: انتخابات در ایران تنها انتخاب واقعی به معنای واقعی کلمه است و تنها دلیلش نیز حمله و هجمه دشمن به اصل انتخابات است نه به نحوه انتخاب و افراد منتخب. دشمن نیز در این برهه زمانی به این نتیجه رسیده است که در نظام اسلامی دو اصل وجود دارد؛ یک امام و دوم امت و مردم. هرکدام از این دو اصل نباشد این نظام و امید مستضعفان و آزادی خواهان واقعی است شکست خواهد خورد؛ اما مردم مُتدیّن و متمدن ایران همیشه در صحنه حاضر بوده و هستند و این بار هم دنیا و دشمنان را با حضور پر شور خود در حیرت فرو خواهند برد.

 

 

 

 

 

خبرنگار: عباس جوادزاده

 

 

 

 

 

انتهای خبر/ ج

 

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد