سرویس: حوزه و دانشگاه
کد خبر: 101965
|
13:30 - 1402/11/21
نسخه چاپی

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اردبیل:

جمهوری اسلامی، نظام سیاسی و حکومتی کارآمد است

جمهوری اسلامی، نظام سیاسی و حکومتی کارآمد است
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اردبیل به پیشرفت‌های ایران در 45 سال گذشته اشاره کرد و گفت: رشد 60 پله‌ای ایران در شاخصه توسعه انسانی جهان و قرار گرفتن در جمع ۱۲ کشور دارای چرخه کامل فناوری فضایی نشان دهنده کارآمدی نظام جمهوری اسلامی است.

تورج حسن‌زاده در گفتگو با خبرنگار حوزه و دانشگاه پایگاه خبری تحلیلی«سبلان ما»، به تبیین دستاوردها، پیشرفت‌ها و برجسته‌‎سازی نقاط قوت و روبه‌رشد نظام جمهوری اسلامی با نگاه و شیوه‌‎های متفاوت پرداخت و گفت: یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران، استقلال در تصمیم‌گیری، حفظ تمامیت ارضی کشور و رساندن ایران به عزّت و کرامت لایق خود در منطقه و جهان است.

وی به دوران پیش از انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: در دوران حکومت قاجار و پهلوی، همیشه ایران تحت نفوذ و سلطه کشورهای بیگانه بود و زیر چکمه‌های سربازان بیگانه بود اما به لطف خداوند و به برکت انقلاب اسلامی امروزه در اوج و اقتدار بوده و در حال فتح قله های متعدد علمی، فرهنگی و سیاسی است.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اردبیل یکی از مهمترین نعمت‌ها و برکات انقلاب را استقلال در تمامی جوانب و ابعاد عنوان کرد و گفت: استقلال دستاوردی عظیم است و نظام اسلامی به برکت انقلاب و به برکت خون شهدا و زحمت‌هایی که واقعاً کشیده شده به سرعت به سمتِ جایگاه شایسته‌ای که در شأن و منزلت شخصیت این ملت است، حرکت کرده و در راستای ادامه و کمال همان مسیر نیز در حال پیشرفت است.

حسن‌زاده گفت: واقعیتی که امروز در جامعه‌ ما می‌توان دید به دور از هر گونه تعصبات و بزرگنمایی‌ها و حتی سیاه نمایی‌ها، این است که ما یک کشوری هستیم که بر اثر تکیه‌ بر ارزش ها و باورهای خودمان نشان داده‌ایم؛ جایگاه ویژه نظام مقدس جمهوری اسلامی در جهان است که در دنیا یک ملت شاخص شده‌ایم. این کشور، این ملت و این مجموعه‌ حکومت، یک مجموعه‌ درخور احترام است تا آنجا که این انقلاب در دنیای اسلام و دنیای عرب امیدها را زنده کرد و ملت ها را بیدار ساخت.  

وی در ادامه سخنان خود به دستاوردهای انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: از دیگر دستاوردهای انقلاب اسلامی می‌توان به گسترش آزادی‌های عمومی مخصوصاً آزادی بیان، تشویق جوانان به آزاداندیشی و طرح آزادانه مباحث و اندیشه‌ها اشاره کرد که با گسترش برخورداری‌های رفاهی و امکانات مادّی در مقایسه با پیش از انقلاب و حتی با کشورهای هم‌تراز، پیشرفت در معنویات و گسترش عدالت اجتماعی و اهتمام به مبارزه با فساد و برخورد با عوامل فساد و توان نظامی و تسلیحاتی، فناوری تولید سلولهای بنیادی، فن‌آوری هسته‌ای، پیشرفت فوق‌العاده در علم پزشکی و داروسازی، آموزش‌های عالی و مرزهای علمی ویژه‌ای که در سطح جهان جزو معدود کشورها و جزو شتابنده‌ترین‌ها با وجود شرائط تحریم در سطح دنیا هستیم.

حسن‌زاده به اقتدار علمی ایران بعد از انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: یک روایتی از امام علی (ع) وجود دارد که می فرمایند: «العلم سلطان» یعنی علم و دانش برای یک ملت و برای یک فرد مایه‌ اقتدار است. در بعضی از بخشهای بسیار حساس علمىِ کشور ما کارهایی شده که هنوز در دنیا صورت نگرفته است.  

 

جمهوری اسلامی ایران، نظامی کارآمد و مردم‌سالار

 

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اردبیل در رابطه با کارآمدی نظام و مردم سالاری نیز گفت:  ابتدا باید به دو نکته توجه کنیم. یکی اینکه وقتی از موفقیت‌ها، پیشرفت‌ها و دستاوردهای پس از انقلاب صحبت می‌شود، ‌معنایش این نیست که در کشور هیچ مشکل،‌ ضعف و نارسایی وجود ندارد و دوم اینکه در بسیاری از پیشرفت‌های راهبردی و تعیین‌کننده مانند دستیابی به قدرت نظامی و دفاعی و علوم و فنون نوین، بدون استقلال واقعی واقعاً امکانپذیر نیست. چون یکسری قدرت‌های استکباری اجازه نمی‌دهند و اگر هم اجازه دهند کاملا در اختیار و کنترل خودشان می‌گیرند و ‌در این 45 سال گذشته، همه کشورها برای پیشرفت خود تلاش داشته‌اند؛ اما در ایران، ‌جمهوری اسلامی با توجه به ماهیت حکومت و حرکات جهادی، ‌در بسیاری از موارد، رتبه کشور را جابه‌جا کرده و در چندین حوزه راهبردی ایران را در ردیف چندین کشور اول دنیا قرار داده است.

وی به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب،‌ مهمترین تلاش دشمنان در سال‌های اخیر را ‌همین برخی سیاه نمایی‌ها و تصویرسازی نادرست از وضع کشور برای فریب افکار عمومی دانسته و می‌فرمایند: «مهم‌ترین کاری که دشمن می‌خواهد بکند، ‌تصویرسازی غلط از وضع کشور است؛ نه فقط برای اغوای افکار عمومی دنیا، ‌بلکه حتی برای اغوای افکار عمومی داخل خود کشور». حال این سئوال مطرح می شود که آیا در یک نظام سیاسی ناکارآمد، می‌تواند ایران موسوم به ژاندارم منطقه و تحت فرمان آمریکا در دوران قبل از انقلاب را، به قدرت برتر و دارای نفوذ راهبردی در منطقه غرب آسیا تبدیل کند؟

 

حسن‌زاده گفت: طی دهه‌های گذشته به استناد گزارش سازمان ملل، ‌شاخصه توسعه انسانی ایران بیش از 60 پله ارتقا بخشیده و از این جهت جمهوری اسلامی رتبه اول شد. رشد فزاینده دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و رتبه‌های برتر جهانی متعدد اعم از رتبه علمی کشور، علوم نانو، بیوشیمی و زیست مولکولی، ‌علوم هوا فضا، علوم فیزیک و علوم ریاضی و در علوم ژنتیک و سلول‌های بنیادین، ثبت اختراعات، خطوط ریلی جاده‌های کشور، علم انرژی علم انرژی هسته‌ای در حوزه امنیت غذایی به‌طوری که جمهوری اسلامی ایران جزو ۱۲ کشور دارای چرخه کامل فناوری فضایی است که در حوزه ماهواره، ایستگاه زمینی، پرتابگر و استفاده از شبکه ماهواره‌ای فعالیت می‌کنند که با نگاهی عالمانه و منصفانه در موارد پیش گفته که همگی مستند به آمار منابع معتبر بین‌المللی است،‌ می‌توان قضاوت کرد که آیا جمهوری اسلامی،‌ یک نظام سیاسی و حکومتی کارآمد است یا ناکارآمد، آن هم با وجود همه فشارها از سوی جبهه استکبار در این بیش از چهار دهه گذشته است. 

وی گفت: در رابطه با رشد فزاینده دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی باید گفت: امروز وضع آموزش عالی در کشور به هیچ وجه قابل مقایسه با قبل از انقلاب نیست به‌طوری که قبل از انقلاب برای خیلی از رشته‌های مقاطع تحصیلی و کار‌های عملی کمبود و کسری جدی داشتیم. در دوران قبل از انقلاب اسلامی، تعداد 154 هزار دانشجو در تعداد محدودی دانشگاه یا مراکز آموزش عالی و آن هم در چند کلانشهر کشور تحصیل می‌کردند. اکنون تعداد 119 دانشگاه و مرکز آموزش عالی دولتی، 28 مرکز آموزش عالی وابسته به دستگاه‌های اجرایی، 295 دانشگاه غیرانتفاعی، 550 دانشگاه پیام نور، 385 دانشگاه آزاد اسلامی، 739 مرکز آموزش عالی علمی و کاربردی، 274 مرکز آموزش فنی حرفه‌ای و تربیت معلم در کشور فعال است و در این دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، بیش از 4 میلیون دانشجو به تحصیل اشتغال دارند و یا صرفنظر از پروژه‌های تحقیقاتی بی‌شمار، افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی خارجی، بویژه از کشورهای مسلمان، نظیر سوریه، عراق، لبنان، یمن و افغانستان، به گونه‌ای که در حال حاضر هزاران نفر از این کشورها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی در ایران مشغول به تحصیل‌اند. افزایش تعداد کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی در دانشگاه‌های مهم دنیا از مهمترین کارهای این روزهای مرکز بوده است.

 

تقویت سرمایه اجتماعی و پیوندهای عاطفی مردم با نظام اسلامی

 

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اردبیل گفت: در جهان چند نوع سرمایه وجود دارد اعم از سرمایه‌های فیزیکی، مالی، انسانی، فرهنگی و اجتماعی. البته یک سرمایه و در واقع نعمت منحصر بفردی که در نظام مقدس جمهوری اسلامی وجود دارد سرمایه‌ نمادین است که در ارتباط با سرمایه‌ اجتماعی قرار دارد. مانند جایگاه امامت و رهبری، علاوه بر نقشی که در سرمایه‌ اجتماعی دارد، می‌تواند به عنوان یک سرمایه‌ی نمادین هم مطرح باشد. یعنی امامت می‌تواند به عنوان نمادی برای مهم‌ترین موضوع یک جامعه و حکومت مورد توجه قرار گیرد که همانا «مشروعیت» است.

وی افزود: مردم‌سالاری دینی یک واژه‌ معناداری است که در تعامل میان اسلامیت و جمهوریت، مفهوم واحدی را تولید می‌کند؛ بدین معنا که نه اسلام را مقابل جمهوریت قرار می‌دهد و نه جمهوریت را مقابل اسلام. بنابراین اصلاً قرار نیست این‌ها با هم مقایسه شوند.  

حسن‌زاده خاطرنشان کرد: باید دقت کرد اگر کشور ما می‌خواهد به پیشرفت برسد، حتماً باید روابط گرمی بین مسئولین با هم و میان آن‌ها و مردم ایجاد کرد چراکه اگر مردم و مسئولان به هم اعتماد نکنند و فضای اعتماد را بشکنند، جامعه دچار نوعی خلأ و ناهنجاری می‌شود. مسئولین زمانی می‌توانند به اعتمادزایی و سرمایه‌ اجتماعی کمک کنند که کارآمدی داشته باشند. آن‌ها خود لزوماً مولد سرمایه‌ اجتماعی نیستند بلکه باید نقش تقویت‌کننده را ایفا کنند. دولت، مجلس و قوه‌ قضائیه نقش حامی سرمایه‌ اجتماعی و محافظی را دارند که نظام امامت و ولایت آن را تولید کرده است.

وی از سفرهای استانی مسئولان به‌عنوان ابزار و لوازم ایجاد روابط عاطفی بین مردم و مسئولان نام برد و گفت:  سفرهای استانی که مسئولان مختلف انجام می‌دهند مخصوصاً  سفر ریاست جمهوری که در راستای پیگیری و حل مشکلات مردم، بازدیدها و سرکشی‌های موردی که گاهاً بخاطر افتتاح یا برخی حوادث طبیعی به سفرهای استانی می روند مهم و تأثیرگذار است.

 

 

انتهای خبر/ ج

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد