سرویس: سیاسی
کد خبر: 118
|
12:27 - 1391/07/22
نسخه چاپی

گروه 1+5 پیشنهاد جدید برای ارائه به ایران آماده می کند

گروه 1+5 پیشنهاد جدید برای ارائه به ایران آماده می کند
خبرگزاری ایتارتاس به نقل از یک مقام آگاه در وزارت امور خارجه روسیه از تلاش گروه 1+5 برای آماده کردن پیشنهاد جدیدی برای ارائه به جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

به گزارش سبلانه به نقل از ایرنا،ایتارتاس روز شنبه به نقل از مقام وزارت خارجه روسیه بدون اعلام نام، نوشت: پیشنهاد جدید دیپلماتیک برای دستیابی به پیشرفت در مذاکرات با ایران ارائه خواهد شد.

مقام روس گفت: این پیشنهاد پس از هفته نخست نوامبر و بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام خواهد شد.

وی افزود که براساس الگوی گام به گام، پیشنهاد خواهد شد با هر اقدام اعتمادسازانه، یکی از تحریم ها لغو شود و این ابتکارمی تواند پایه و اساسی برای برگزاری دور بعدی مذاکرات بین 1+5 و ایران در اواخر ماه نوامبر و اوایل دسامبر باشد.

جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 در سال جاری سه دور مذاکرات در استانبول ، بغداد و مسکو داشته اند و در جریان این مذاکرات، بسته پیشنهادات خود را به همدیگر ارائه کرده اند.

روسیه از حل و فصل مسایل در مورد برنامه هسته ای ایران از راه مذاکره و در چارچوب گفت و گوهای گروه 1+5 با ایران حمایت می کند.

ˈسرگئی لاوروفˈ وزیر امور خارجه روسیه به تازگی بر ضرورت تمرکز تلاش های بین المللی برای ادامه مذاکرات ایران و گروه 1+5 تاکید کرد.

وی روز چهارشنبه در شورای فدراسیون - مجلس علیای پارلمان روسیه - خاطرنشان کرد: اکنون، تمرکز بر فعالیت گروه 1+5 در اولویت قرار دارد.

وزیر امور خارجه روسیه با بیان اینکه ˈمقدمات برای برگزاری دور دیگری از مذاکرات گروه 1+5 در سطح معاونین وزرای امور خارجه جریان داردˈ، گفت: روسیه ایده هایی را در این زمینه مطرح کرده است.

لاوروف افزود: این ایده ها امید را برای خروج از بن بست موجود در مذاکرات ایران و 1+5 در مورد پرونده هسته ای این کشور افزایش می دهد.

رییس دستگاه دیپلماسی روسیه بار دیگر بر موضع مسکو مبنی بر مخالفت با بکارگیری نیروی نظامی علیه ایران تاکید کرد و گفت: استفاده از زور علیه تهران موجب توقف روند مذاکرات هسته ای ایران خواهد شد.

وی گفت: هر از گاهی تهدیدهایی به گوش می رسد که اگر روند مذاکرات در باره برنامه هسته ای ایران پیشرفتی نداشته باشد، گزینه دیگری جز بکارگیری زور باقی نمی ماند، اما ما امیدواریم که این تهدیدها هیچگاه تحقق نیابند.

لاوروف هشدار داد: این کوتاهترین راه برای ناکامی تلاش های مربوط به حل مسایل باقی مانده درباره برنامه هسته ای ایران است.

انتهای پیام /

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد