سرویس: سیاسی
کد خبر: 1249
|
11:57 - 1391/08/23
نسخه چاپی

متکی ‌در دانشگاه محقق اردبیلی عنوان کرد-3

تاثیر 20 درصدی تحریم در اقتصاد ایران

تاثیر 20 درصدی تحریم در اقتصاد ایران
وزیر سابق امور خارجه ایران گفت: متخصصان اقتصادی معتقدند امروز حوزه تاثیر گذاری تحریم در اقتصاد ایران 20 درصد است که اگر حوزه 80 درصدی راکه جدای ازتاثیر تحریم است خوب مدیریت نکنیم تاثیر گذاری تحریم مضاعف خواهد شد.

به گزارش خبرنگار سبلانه، منوچهر متکی عصر روز گذشته در همایش «تحلیل عملکرد وزارت خارجه» در دانشگاه محقق اردبیلی، با بیان اینکه در تحریم، عناصری خارج از اراده ما براقتصاد کشور تاثیر می گذارند، بیان داشت: اتخاذ رویکرد دو وجهی در شرایط ویژه همانند تحریم و فشار اقتصادی این است که از یک سو فشارهای تحمیل شده از خارج را مدیریت کنیم و از سوی دیگر با اتخاذ بهترین تدبیرها  از تمام ظرفیت های داخلی استفاده کرد.

 

متکی با بیان اینکه تحریم ها باید بر اساس مبانی بین المللی  و واقعیتها تحلیل شود، گفت: اصل تحریم ها جای نقد دارد، دولت هایی که از تحریم ها به عنوان حربه و ابزار سیاسی بر علیه کشور دیگر اقدام می کنند، حرکت آنها ضد حقوق بشری است.بنابراین  بحث تحریم  باید در مقوله حقوق بین المللی در سازمان ملل و کمیته های مربوطه پیگیری شود و اساتید ما در حوزه روابط بین الملل روی این موضوع تمرکز کنند.

 

وزیر امورخارجه کشورمان تصریح کرد: اصل تعامل و برخورد با تحریم به عنوان یک حربه و عامل بر اقتصاد کشور تاثیر گذار است وکسی نمی تواند آن را کتمان کند.

 

وی ادامه داد: باید نسبت به تحریم ها حساب و اندازه خود را باز کنیم اگرمتهورانه بگوییم تحریم ها هیچ تاثیری بر اقتصاد و زندگی مردم ندارد  واقع بینانه نیست و اگر تسلیم را پیشه کنیم نشاندهنده این است که امام وآرمان های انقلاب و ملت ایران را نشناخته ایم. 

 

متکی تاکید کرد: تعامل بینابین و درست در این میان این است که با یک چشم به مدیریت تحریم و دور زدن آن در جایی که ممکن است و تدبیر برای اتخاذ تدابیر لازم برای حوزه هایی است که جدای از تاثیرتحریم است.

 

وی با بیان اینکه بحث تحریم یک ظرفیت روانی دارد، گفت: متخصصان اقتصادی معتقدند امروز حوزه تاثیر گذاری تحریم در اقتصاد ما 20 درصد است که اگر ما حوزه 80 درصدی راکه جدای ازتاثیر تحریم است خوب مدیریت نکنیم حوره تاثیر گذار تحریم با دست اندازی در حوزه 80 درصدی، تاثیر گذاری تحریم را  مضاعف وبیش تر از اندازه  واقعی خواهد کرد.

 

متکی با بیان اینکه در چنین شرایطی و فضای روانی حاکم بر آن، حق آزمون و خطا نداریم، تاکید کرد: فقط کشور ما نیست که با بازی نوسانات شتابان نرخ ارزخارجی مواجه است، ما با استفاده از ظرفیت انقلاب و کمک و همدلی از این شرایط عبور خواهیم کرد.

 

وزیر امور خارجه ایران وظیفه جامعه دانشگاهی را در چنین شرایط ویژه بسیارسنگین دانست و افزود: دانشجویان با مطالبه گری و یافتن راهکارهای برون رفت از این شرایط خاص، نقش خود به خوبی ایفا کنند.

وی گفت: جامعه دانشگاهی نباید نگاه بدبینانه به موضوع تحریم داشته باشند، همه باید برای عبور از این شرایط مشارکت داشته باشندو خود را سهیم بدانند.

 انتهای پیام/

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد