سرویس: فرهنگ و هنر
کد خبر: 1502
|
16:07 - 1391/08/29
نسخه چاپی

مداحان، شعرا و علما‌ معارف اصیل عاشورا را بیان کنند

مداحان، شعرا و علما‌ معارف اصیل عاشورا را بیان کنند
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل گفت: ‌مداحان، شعرا، نوحه‌خوانان و علمای ما باید به بیان معارف اصیل عاشورایی همت کنند.

به گزارش سبلانه، حجت‌الاسلام مهدی ستوده عصر امروز در نشست بایسته‌های عزاداری از منظر دینی در اردبیل اظهار داشت: آنچه در عزاداری لازم است مراعات شود به دو صورت شکلی و ظاهری و محتوایی است که مداحان، شعرا، نوحه‌خوانان و علمای ما باید به بیان معارف اصیل عاشورایی همت کنند.

وی تصریح کرد: ‌در هر کجا شأن و شوکت و عظمت اهل بیت (ع) و شکل و ادب عزاداری مراعات شود و حس مظلومیت امام مظلوم بیان شود، می‌تواند در عزاداری سیدالشهدا جایگاهی ارزنده و مستحکم داشته باشد.

وی دین‌مداری، رعایت مسایل دینی و احکام اسلامی با تکیه بر مفاهیم قرآنی و قول و فعل و سیره معصومین را یادآور شد و خاطر نشان کرد: در این باب عقلانیت، عشق،‌ محبت و علاقه به عظمت و ابهت عزاداری می‌افزاید و تأثیرگذاری آن را چندین برابر می‌کند که در این مورد آداب و رسوم عزاداری اردبیل و این استان جایگاه ویژه‌ای دارد.

ستوده اضافه کرد: نباید فراموش کرد که مراعات و دقت در محتوای عزاداری برای همگان لازم و ضروری است و هدف از آن نیز شناساندن اصل هدف تعزیه است.

این مسئول با یادآوری این موضوع که سیره معصومین (ع) باید همه‌جانبه معرفی شود، بیان کرد: آن که رسول اکرم (ص) و معصومین (ع) در همه امور اسوه هستند پس طرح یک‌جانبه سیره معصومین صحیح نیست.

وی تمام شرکت‌کنندگان و دست‌اندرکاران عزاداری را به پرهیز از بدعت و غلو دعوت کرد و ادامه داد: در طرح و معرفی معصومین (ع) طرح مسایل غلوآمیز در عزاداری‌ها درست نیست چرا که مکتب تشیع یک مکتب عقلانی است و از طرفی عزاداری و نوع آن نباید طوری باشد که ذلت‌آمیز نمود پیدا کند.

‌مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل با اعلام اینکه ائمه هدی خود را ابد خالص الهی معرفی می‌کنند و مولا علی (ع) نیز اعلام کردند «عزت من در این است که خدایا برای تو ابد باشم» طرح سست معارف اسلامی و ورود خواب در عرصه معارف با علوم اسلامی زیاد سازگاری ندارد.

به گزارشفارس، ستوده گفت: استدلال و برهان به عنوان منطق شیعه است و رویای صادقانه از مقبولیات شیعه، اسلام و انبیا است و مکاشفه یا رویای صادقانه مورد دقت همگان است.

عضو شورای اداری استان با بیان اینکه در اسلام دین و سیاست باید همراه هم باشد و از هم تفکیک نشوند، افزود: نباید نسبت به بعضی از اضافات انفعالی برخورد کنیم و یا نگاه تغافل به خود بگیریم.

وی در پایان سخنان خود تصریح کرد: عزاداری و تعزیه از دوران رسول اکرم (ص) شروع شده است و تشیع با نگاه علمی، دینی و قلبی ورود به آن کرده است و این مسئله عوام‌زدگی نیست چرا که نگاه عوام‌زدگی از طاعون هم بدتر است.

انتهای پیام/

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد