سرویس: استانی
کد خبر: 1504
|
16:13 - 1391/08/29
نسخه چاپی

عزاداری خیابانی در خلخال

عزاداری خیابانی در خلخال
یکی از مراسمات پرشور شهرستان خلخال در ماه محرم عزاداری‌های شبانه و مراسم شاخصی است که با شکوه تمام هر شب در این شهرستان برگزار می‌شود.

به گزارش سبلانه، مراسم شاخصی در شهرستان خلخال یکی از رسم‌های قدیمی در روستاهای این شهرستان و خلخال است که جوانان و افراد میانسال در دسته‌های طویل عزاداری از مساجد در خیابان‌ها‌ی شهرها و روستاها به راه افتاده و با گفتن جملاتی در سوگ امام حسین (ع) به عزاداری در خیابان‌ها ادامه می‌دهند.

بنا به رسوم گذشته در 10 روز اول محرم شب‌ها شهر خلخال حال و هوای دیگری داد و عزاداران در صفوف دستجات شاخصی با نظم خاصی به عزاداری پرداخته و هر کدام از مساجد محلات حرکت کرده و در جلوی میدان مسجد جامع حضور می‌یابند و به عزاداری دسته‌ جمعی می‌پردازند که در این میان مردم و خانواده‌ها نیز بی‌نصیب نیستند و با حضور در این مراسمات به عزاداری می‌پردازند.

این مراسم که همه روزه ساعت 10 شب آغاز می‌شود تا پاسی از شب ادامه یافته و مردم به عزاداری می‌پردازند.

مراسم شاخصی در روستای اندبیل و خوجین نیز از رسم‌های گذشته روستاییان بوده و جوانان شوق بیشتری به برگزاری این مراسمات در جهت تعمیق عاشورا و گرامیداشت یاد و خاطره امام حسین (ع) و رشادت 72 تن از یاران او دارند.

همچنین مساجد شهرستان خلخال از اول محرم رونق بیشتری یافته و روحانیان و سخنرانان در بیان شخصیت اخلاقی و عرفانی امام حسین (ع) و فلسفه این قیام به آگاه‌سازی مردم می‌پردازند.

به گزارش خبرگزاریفارس، همچنین جوانان با ذوق و علاقمند به ائمه اطهار (ع) در کنار برگزاری مراسمات شاخصی به برپایی ایستگاه‌های صلواتی پرداخته و شبانه از عزاداران امام حسین (ع) با شیرینی، چای، شیر و خرما پذیرایی می‌کنند.

هم اکنون بیش از 20ا ایستگاه صلواتی در جای جای شهر خلخال در خیابان‌های اصلی و فرعی برپاست.

انتهای پیام /

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد