سرویس: سیاسی
کد خبر: 1846
|
09:22 - 1391/09/08
نسخه چاپی

بمب هسته ای ایران، سه برابر از بمب «هیروشیما» قوی تر است

 بمب هسته ای ایران، سه برابر از بمب «هیروشیما» قوی تر است
مهمترین خبر امروز مطبوعات جهان که در میان بسیاری از روزنامه ها و سایت ها بازتاب پیدا کرده، ادعای جدید و عجیبی است که خبرگزاری «آسوشیتدپرس» درباره برنامه هسته ای ایران مطرح کرده است.
به گزارش سبلانه، خبرگزاری«آسوشیتدپرس»مدعی است نموداری به دست آورده که نشان می دهد ایران مشغول کار بر روی یک بمب هسته ای است که قدرت انفجار آن، بیش از سه برابر بیشتر از بمبی است که در پایان جنگ جهانی دوم در هیروشیما منفجر شد. این خبرگزاری می نویسد نمودار مذکور را مقامات کشوری در اختیارش گذاشته اند که منتقد برنامه هسته ای ایران بوده و معتقدند این برنامه باید پیش از ساخت سلاح توسط ایران متوقف شود. در عین حال، آسوشیتدپرس می نویسد این نمودار، یکی از نمودارهایی است که پیش از این از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در گزارش های خود مورد اشاره قرار گرفته است. از سوی دیگر، خود این خبرگزاری به نقل از متخصصان می نویسد وجود این نمودار لزوماً به معنای تصمیم ایران برای ساخت سلاح نیست؛ بلکه می تواند صرفاً تلاشی از سوی ایران برای آشنایی با این روند باشد.
 
 
به هر حال، نموداری که می تواند صرفاً یک شکل در یک پایان نامه یا جزوه علمی- تحقیقاتی بوده باشد، از شب گذشته تاکنون به ابزاری برای فضاسازی رسانه ای علیه ایران تبدیل شده است.
 
 
خبرگزاری«رویترز»نیز که خود در جوسازی علیه برنامه هسته ای ایران ید طولایی دارد، از این موج جدید رسانه ای برکنار نمانده و به نوبه خود ادعاهایی را در این زمینه مطرح کرده است. این خبرگزاری می نویسد ذخیره اورانیوم غنی شده با درصد بالای ایران اخیراً افزایش یافته و به سطحی «نگران کننده» رسیده است؛ اما در عین حال اشاره می کند که به اعتقاد دیپلمات ها و متخصصان، ممکن است این امر صرفاً به سبب بروز مشکل و وقفه ای در تبدیل آن به سوخت رآکتور باشد و لزوماً به معنای تلاشی برای انباشتن سریع مواد لازم برای ساخت یک سلاح هسته ای نیست. رویترز همچنین اشاره می کند که اقدام امسال ایران در تبدیل بخش اعظمی از ذخیره اورانیوم 20 درصدی خود به سوخت رآکتور، نقش مهمی در کاهش نگرانی های بین المللی درباره برنامه هسته ای این کشور داشت.
 
 
در یک خبر هسته ای دیگر، روزنامه«تایمز اسرائیل»مدعی شده سایت اینترنتی آژانس بین المللی انرژی اتمی از سوی یک گروه ایران هک شده است. به نوشته این روزنامه، آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید کرده که یکی از سرورهایش مورد حمله قرار گرفته و هک شده و در این حمله، یک گروه منتقد برنامه هسته ای رژیم اسرائیل، نام و اطلاعات بیش از 100 متخصص که با آژانس همکاری می کنند را منتشر کرده است. به نوشته این روزنامه، گروهی به نام «پرستو»، دو روز پیش مسئولیت این حمله اینترنتی را بر عهده گرفته است.
 
 
اما در رابطه با دیگر حوزه ها، امروزخبرگزاری کویتاز به تعویق افتادن نشست سه جانبه ای خبر داده که بنا بود با حضور ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان برگزار شود. به نوشته این خبرگزاری، نشست مذکور که قرار بود امروز با شرکت وزرای خارجه این سه کشور برگزار شود و در آن درباره مسائل فیمابین و منطقه ای مذاکره صورت گیرد، به دلیل تصمیم وزیر خارجه ترکیه به شرکت در یک نشست سازمان ملل، به تعویق افتاده است. وزارت خارجه ترکیه اعلام کرده «احمد داووداوغلو» تصمیم دارد با شرکت در این نشست که قرار است در آن موضوع اعطای عضویت ناظر به فلسطین مورد بررسی قرار گیرد، به نیویورک سفر کند و به همین دلیل قادر به شرکت در نشست سه جانبه نخواهد بود.
 
 
در نهایت، روزنامه«دیلی استار»لبنان از تشکر بی سابقه و علنی فلسطینی های غزه از ایران به واسطه حمایت ایران از آن ها در طی نبرد هشت روزه با رژیم صهیونیستی خبر داده است. به نوشته این روزنامه، فلسطینی ها بیلبوردهای بزرگی را در سه تقاطع جاده ای مهم در نوار غزه نصب کرده اند که روی آن ها نوشته شده: «ایران، متشکریم». این پیام به چهار زبان عربی، انگلیسی، فارسی و عبری نوشته شده و در آن، تصویری از یک موشک «فجر- 5» که گفته می شود فناوری آن از سوی ایران در اختیار نیروهای مقاومت قرار گرفته نیز ترسیم شده است.
 
منبع:تابناک
انتهای پیام/

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد