سرویس: فرهنگ و هنر
کد خبر: 1852
|
10:02 - 1391/09/08
نسخه چاپی

اولین رمان اجتماعی ایران در چه سالی و توسط چه کسی نوشته شد؟

 اولین رمان اجتماعی ایران در چه سالی و توسط چه کسی نوشته شد؟
اولین رمان اجتماعی ایران با نگاهی به رمان‌ها غربی و توسط مرتضی مشفق کاشانی نوشته شد.

به گزارشگروه وبگردی باشگاه خبرنگاران،رمان نویسی اجتماعی در ایران از سال1304 به طوری جدی به مخاطبان خود معرفی شد. رمان «تهران مخوف» نوشته مرتضی مشفق کاشانی اولین رمان اجتماعی تاریخ ایران است که خوانندگان را به سمت خود جلب کرد.

این اثر  ابتدا در سال 1304 شمسی در مجله ستاره ایران به صورت پاورقی منتشر می‌شد که بعد از آن به صورت کتاب تدوین شد. مشفق کاشانی در زمان نوشتن این کتاب 18 سال داشت. مشفق رمان خود را بانگاهی به رمان‌ها مدرن غرب نوشت. شیوه روایت این داستان متکی بر داستان‌های عامیانه فارسی با نگاه به رمان‌های مدرن نظیر کنت مونت کریستو نوشته الکساندر دوما است.

خلاصه داستان تهران مخوف

تهران مخوف سرگذشت عاشقانه دختر و پسری به نام فرخ و مهین است . فرخ که پسر دائی مهین است از نظر مادی و درجه اجتماعی بسیار پایین تر از خانواده عمه خود می باشد به این دلیل پدر و مادر مهین با این وصلت مخالفند و برای مهین پسر یکی از اشراف را که فردی بی بند و بار است در نظر گرفته اند. فرخ و مهین با استفاده از فرصتی با هم فرار می کنند و شبی را در یکی از ییلاقات اطراف تهران می گذرانند اما روز بعد پدر مهین انها را یافته و مهین را به خانه باز می گرداند. در این اثنا فرخ با زنی به نام عفت مواجه می شود که ناخواسته اسیر خانه بدنامی شده و در پی نجات او به طور اتفاقی با نامزد ناخواسته مهین اشنا شده سعی می کند او را از ازدواج منصرف کند ولی با رفتار بد او مواجه می شود چندی بعد بساط عروسی مهین با فردی که ذکر شد بر پا می شود اما در جریان عقد ، مهین دچار حمله شده عروسی به هم می خورد پس از این جریان بارداری مهین اشکار شده پدر و مادرش برای پنهان کردن ماجرا او را به نقطه دیگری برده نگه می دارند تا وقت زایمان برسد در طول این ماجرا، فرخ که مورد غضب پدر مهین که از نزدیکان دربار است ، واقع شده تبعید می شود . چند ماه بعد مهین پسری به دنیا می اورد و خود می میرد .

انتهای پیام/

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد