سرویس: اجتماعی
کد خبر: 2503
|
18:26 - 1391/09/26
نسخه چاپی

عالیزاده مطرح کرد:

افزایش 31 درصدی وقوع قتل در اردبیل

افزایش 31 درصدی وقوع قتل در اردبیل
رئیس پلیس آگاهی استان اردبیل از افزایش 31 درصدی وقوع قتل عمد طی هشت ماهه گذشته در مقایسه با مدت مشابه سال قبل در این استان خبر داد.
 

به گزارش سبلانه، موسی عالیزاده بعد از ظهر یکشنبه در نشست خبری با خبرنگاران و رسانه های گروهی استان اردبیل اضافه کرد: البته 81 درصد از مجموع قتلهای به وقوع پیوسته در این استان طی این مدت و با بهره گیری از امکانات پیشرفته آزمایشگاهی کشف و عامل یا عاملان آن دستگیر شده اند.

وی با بیان اینکه تنها پنج پرونده قتل امسال از جمله قتل صرافی و پارچه فروش اردبیلی هنوز در دست بررسی است، یادآور شد: 80 درصد ابهامات این پرونده ها نیز برای پلیس مشخص شده و بزودی به نتیجه لازم خواهند رسید.

رئیس پلیس آگاهی استان پارس آباد، گرمی، نمین، کوثر، خلخال، مشگین شهر، نیر و اردبیل را از جمله شهرهای دارای قتل طی هشت ماهه گذشته عنوان کرد و افزود: اکثر عاملان قت مرد و بین سنین 20 الی 50 سال هستند.

سلاح سرد بیشترین کاربرد در قتلهای اردبیل

وی بیشترین قتلهای استان را با سلاح سرد اعلام کرد و متذکر شد: بیشتر قتلها با چاقو و آلات مشابه، پنج مورد با سلاح گرم و چهار مورد نیز با سایر آلات نظیر چماق و چوب بوده است.

عالیزاده با بیان اینکه استفاده از آلات تیز و برنده بیشتر در اختلافات و درگیریهای ناموسی و خانوادگی مشاهده می شود، اضافه کرد: پلیس برای کاهش و کشف جرایم خشن مانند قتل، سرقت مسلحانه و تجاوز به عنف تمام امکانات خود را بسیج کرده است.

وی مسایل منکراتی را مهمترین عامل قتلهای به وقوع پیوسته طی این مدت برشمرد و یادآور شد: روابط نامشروع و ناسالم خانوادگی و مسایل منکراتی بیشترین عامل قتلها بوده که باید مورد توجه قرار گیرد.

عالیزاده اختلافات خانوادگی، انگیزه درگیری، انتقام، انگیزه های نامعلوم و... را از دیگر دلایل قتلهای ارتکاب شده در استان برشمرد و تاکید کرد: قتل ناشی از سرقت نیز در بین پرونده وجود دارد اما آمار بسیار پایینی است.

بحث مسایل منکراتی در زمینه قتل جدی است

وی بحث مسایل منکراتی را در زمینه قتل جدی دانست و با بیان اینکه طی آمار دو ساله روابط زنان شوهر دار با مردان افزایش یافته است، ادامه داد: استفاده از ماهواره و نیز رواج مسایل منکراتی از جمله دلایل این افزایش بوده که بیشتر این موارد به درگیری و قتل منجر شده یا در آینده می شود.

رئیس پلیس آگاهی استان تنزل اخلاقی، عدم توجه به آموزه های دینی، فقر اقتصادی و فرهنگی و... را از دیگر دلایل بروز مسایل منکراتی و قتل برشمرد و عنوان کرد: حاشیه نشینی، عدم برخورداری از اصالت خانوادگی، وجود جرم در بین اعضا خانواده و... از جمله مهمترین دلایل افزایش جرم در اردبیل است.

وی با اشاره به راهکارهای کاهش جرایم بویژه جرایم خشن متذکر شد: آموزش همگانی، ارتقا اخلاقیات در بین خانواده ها، خنثی سازی تهاجمات فرهنگی، کاهش مخاطرات مواد مخدر و... از عوامل موثر در کاهش جرایم به خصوص قتل در جامعه است.

راهکارهای مقابله با ماهواره در جامعه تبیین شود

عالیزاده با بیان اینکه تاثیرات ماهواره در طی زمان و با گذشت سالها بروز می کند، اضافه کرد: باید راهکارهای مقابله با ماهواره در جامعه تبیین شود و در این خصوص باید نهادهای همچون بهزیستی، کمیته امداد، آموزش و پرورش، تامین اجتماعی، رسانه ها و.. با پلیس همکاری کنند.

وی توانمندسازی اقشار کم درآمد و فاقد درآمد را در کاهش جرایم فقر اقتصادی موثر دانست و تصریح کرد: بسیاری از قتلهای وقوع شده در استان اردبیل در بین خانواده های کم درآمد و ندار بوده و یا اگر وضعیت مالی خوبی داشته اند از راه غیر مشروع کسب کرده اند.
 

منبع:مهر

انتهای پیام/

 

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد