سرویس: اجتماعی
کد خبر: 2513
|
09:25 - 1391/09/27
نسخه چاپی

تشدید برف و کولاک برای ساکنان اردبیل مشکلاتی پدید آورد

تشدید برف و کولاک برای ساکنان اردبیل مشکلاتی پدید آورد
تشدید ریزش برف همراه با کولاک در قسمت وسیعی از استان اردبیل از عصر یکشنبه سبب بروز مشکلاتی برای ساکنان این نقاط شده است.
به گزارش سبلانه،  ریزش برف به دنبال چندین روز وزش باد شدید جنوب غربی موسوم به گرمیج از سپیده دم جمعه گذشته در اردبیل آغاز شده و هرچند مقدار بارش برف در سطح گذرگاههای درونشهری شهر اردبیل از 10 سانتی متر فراتر نرفته ولی شدت سرمای هوا رهگذران پیاده و سواره را در این منطقه سردسیر دچار مشکل کرده است.


وزش باد از جانب شمال شرق که بیشینه سرعت آن در ایستگاه مرکزی اردبیل 55 کیلومتر در ساعت ثبت شده موجی از دانه های پودری برف را به هوا بلند می کند و سبب ایجاد کولاک شدید در کوچه ها و خیابانهای اردبیل شده و تردد رهگذران پیاده به خصوص برای کودکان و سالخوردگان به آسانی امکان ندارد.

همچنین شدت سرمای هوا موجب یخبندان شدید و لغزندگی سطح گذرگاههای درونشهری اردبیل شده و این پدیده وقوع صدها فقره تصادف رانندگی و یا انحراف خودروها را در سطح این شهر به دنبال داشته است.

دمای هوای شهر اردبیل باوجود تداوم ریزش برف و ابری بودن آسمان در یکشنبه شب منفی هشت درجه سلسیوس ( سانتی گراد ) است و وزش باد شدید سبب نفوذ سوز و سرمای شدید تا مغز استخوانهای رهگذران پیاده می شود.

سامانه ناپایداری که با زبانه های جریان پرفشار سطح زمین سیبری همراهی می کند به شکل متناوب امواج بارشی را به منطقه ارسال می کند و متناسب با آن ریزش برف در منطقه برای ساعاتی شدت می یابد و دوباره خفیف می شود.

امروز برای دومین روز متوالی مدارس شهرستان اردبیل در مقاطع ابتدایی و راهنمایی به علت برف و کولاک و سرمای شدید هوا در نوبتهای صبح و بعد از ظهر تعطیل شدند و انتظار می رود که تعطیلی مدارس فردا نیز ادامه یابد.

از شهرستانهای نمین ؛ نیر ؛ خلخال ؛ سرعین و مشگین شهر نیز استقرار هوای برفی و سرد گزارش شده است.

رییس مرکز اطلاعات راههای اداره کل راه و ترابری اردبیل از مردم خواست که از سفرهای غیرضروری در گردنه ها و جاده های این استان تا آرامش اوضاع جوی خودداری کنند.

بهروز مرادی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : به لحاظ شدت کولاک و سرمای هوا نمک پاشی در جاده های کوهستانی استان اردبیل موثر واقع نمی شود و به لحاظ یخبندان سطح اکثر این راههای مواصلاتی رانندگان در گذر از این محورها بطور یقین باید زنجیر چرخ ببندند.

وی همچنین خواستار به همراه داشتن پوشاک ضخیم ؛ پتو و مقادیری خوراکی فاسد نشدنی هنگام مسافرت در جاده های مواصلاتی استان اردبیل شد.

رییس اداره پیش بینی و تحقیقات هواشناسی اردبیل گفت : نقشه های هواشناسی بیانگر تداوم ریزش برف تا عصر فردا (دوشنبه) در اکثر نقاط این استان هستند.

علی دولتی مهر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : با خروج این سامانه ناپایدار انتظار می رود که در بامداد روزهای سه شنبه و چهارشنبه یخبندان شدیدی بر منطقه حاکم شود و دمای هوا به منفی 20 درجه نیز برسد.

اردبیل و قسمت وسیعی از این استان از نقاط بسیار سردسیر ایران زمین هستند و برخلاف سالهای معمول از ابتدای پاییز امسال تا جمعه گذشته از ریزش سنگین برف و رسیدن دمای هوا به منفی چندین درجه در این نقاط خبری نبود.

منبع:ایرنا

انتهای پیام /

 

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد