سرویس: ایران
کد خبر: 2750
|
11:52 - 1391/09/30
نسخه چاپی

این روزها در باشگاه پرسپولیس چه می گذرد؟

مدیری که می خواهد با اصول غیر حرفه ای باشگاه حرفه ای بسازد

 مدیری که می خواهد با اصول غیر حرفه ای باشگاه حرفه ای بسازد
صحبت ها و ادبیات غیر حرفه ای مدیرعامل پرسپولیس طی چند روز اخیر در خصوص فسخ قرارداد ژوزه نشان داد به رغم سفر اروپایی اش همچنان با فضای حرفه ای فوتبال فاصله دارد.

به گزارش سبلانه، قصه جدید این روزهای فوتبال پرغصه ایران و علی الخصوص پرسپولیس ماجرای کنار گذاشته شدن مربی پرتغالی این تیم از سرمربیگری سرخپوشان به دستور رویانیان است.

صحبت ها و ادبیات غیر حرفه ای مدیرعامل پرسپولیس طی چند روز اخیر در خصوص فسخ قرارداد ژوزه نشان داد به رغم سفر اروپایی اش همچنان با فضای حرفه ای فوتبال فاصله دارد.

12 روز پیش با تصمیم محمد رویانیان مدیرعامل باشگاه پرسپولیس از ایتالیا مانوئل ژوزه از این تیم برکنار و تصمیم گرفته شد تا زمانی که تکلیف این مربی مشخص شود بر سر تمرینات حاضر نشود.
 


رویانیان در برنامه این هفته نود هم علت کنارگذاشتن ژوزه را 2 چیز دانست: 1 - مسافرت بدون اجازه پس از شکست پرسپولیس در آخرین روز 2 - حضور ینافتن در جلسه کمیته فنی برای پاسخگویی به مسائل فنی.

فیلم صحبتهای کامل رویانیان در برنامه 90

پس از جلسه کمیته فنی پرسپولیس و انتخاب یحیی گل محمدی به عنوان سرمربی موقت رویانیان اعلام کرد ظرف 72 ساعت تکلیف ژوزه را مشخص خواهد کرد اما با گذشت 144 ساعت از پایان 72 ساعت سردار و انجام جلسات متعدد و البته بی نتیجه هنوز به طور رسمی سرمربی پرسپولیس مشخص نشده است و یحیی گل محمدی کارت سرمربیگری را از سازمان لیگ دریافت نکرده است.

روز یکشنبه سالارکیا معاون حقوقی باشگاه پرسپولیس ضمن اشاره به آخرین وضعیت سرمربی پرتغالی تیم فوتبال این باشگاه، در مورد آینده مانوئل ژوزه گفت: اگر با "ژوزه"به توافق نرسیم قرارداد وی به گونه‌ای است که دارای تعهداتی به باشگاه بوده و نمی‌تواند به فدراسیون بین‌المللی فوتبال شکایت کند. (متن کامل خبر)
 


اما مانوئل ژوزه صبح دیروز(سه شنبه) در نامه‌ای به فیفا از پرسپولیسی‌ها شکایت کرد. او در این نامه اعلام کرده که در این ایران بلاتکلیف است و پرسپولیسی‌ها پول او را به وی پرداخت نمی‌کنند.
پرسپولیسی‌ها هم وکیل بین‌المللی خود را برای بررسی این پرونده آماده کردند تا از طریق فیفا پیگیر این موضوع باشد.

رویانیان در این خصوص گفت: ژوزه یک شکایتی از ما به فیفا کرده تا الان این حرف را نزده بودم؛ ما هم وکیل‌مان را وارد گود کردیم. این کار به ضرر ژوزه است چون احتمالا چهار سال باید برای رسیدن به پولش بدود.

وی افزود: ما اصرار داشتیم تا با توافق همه چیز درست شود او خودش اصرار داشت ما به او مبلغی بدهیم و با وی توافق نهایی کنیم. بر سر آن مبلغ با یکدیگر نظرمان یکی نبود ایشان حتی 30 درصد به ما تخفیف داد. ما هم به او پیشنهاد دادیم که 50 درصد پولش را بگیرد که اگر موافقت کند با او فسخ می‌کنیم و رضایت وی را خواهیم گرفت.
 


رویانیان تأکید کرد: ایشان از ما شکایت کرده و گفته پول مرا نمی‌دهند و در ایران بلاتکلیفم، من هم از ادامه این کار هیچ ترسی ندارم و این طور نیست که بخواهد پولش را کامل بگیرد چون حداقل چهار سال طول می‌کشد من از حق پرسپولیس دفاع می‌کنم.

رویانیان وقتی از ایتالیا حکم صادر کرد ژوزه به "مرخصی اجباری" برود فکر این را نمی کرد که باید چگونه غرامت این کار را بدهد. مدیرعامل باشگاه پرسپولیس وقتی ژوزه را آورد گفت قرارداد او و دستیارانش یک میلیون و دویست هزار دلار است و حالا انتظار دارد سرمربی پولش را ببخشد و یا تخفیف بالایی بدهد.

حرف ژوزه این است که می‌گوید اگر مرا نمی خواهید، اخراجم کنید و پولم را بدهید اما رویانیان می‌گوید تو را اخراج نمی کنیم، پولت را هم نمی‌دهیم. رویانیان از ژوزه تخفیف زیاد می خواهد و سرمربی پرسپولیس هم زیر بار این حرف نمی‌رود.

ژوزه دو قرارداد دارد؟

اما نکته ای که در این بین بر ابهامات می افزاید مبلغ قرارداد و نوع قرارداد این پیرمرد پرتغالی است؛ در حالی که در رسانه ها اعلام شد مبلغ قرارداد ثبت شده ژوزه با پرسپولیس 480 میلیون است و علیپور هم در گفتگویی این قرارداد را تایید کرد و اعلام کرد که اگر باشگاه پرسپولیس و ژوزه قراردادی به جز آنچه به فدراسیون و سازمان لیگ فوتبال حرفه‌ای ارائه کرده‌ باشند مرتکب تخلف شده‌اند.

وی در مورد اینکه اما ژوزه از باشگاه پرسپولیس به فیفا شکایت کرده است، گفت: در متن قراردادی که ژوزه امضا کرده صراحتا بیان شده که هیچ قراردادی به جز قرارداد ارائه شده به سازمان لیگ و فدراسیون اعتبار ندارد. اگر مترجم یا مدیر برنامه مربی پرتغالی پرسپولیس این متن را برای سرمربی تیم ترجمه نکرده‌اند و ژوزه آن را امضا کرده و از آن بی‌خبر بوده می‌تواند از مدیر برنامه یا مترجمش شکایت کند زیرا آنها مرتکب تخلف شده‌اند که چنین مطلب مهمی را به او نگفته‌اند.

علیپور تصریح کرد: ژوزه فقط می‌تواند 480 میلیون تومانی که با باشگاه پرسپولیس قرارداد دارد را بگیرد نه بیشتر، فدراسیون فوتبال ایران نیز یکی از اعضای رسمی فیفاست و اساسنامه این فدراسیون مورد تایید فیفا قرار گرفته است بنابراین تمام قوانین و آیین‌نامه‌های داخلی فدراسیون فوتبال ایران مورد تایید فیفا است.

علیپور ادامه داد: اگر ژوزه دو قرارداد با باشگاه پرسپولیس داشته باشد در آن صورت سازمان لیگ از ژوزه شکایت می‌کند و این مربی ابتدا باید در کمیته نظارت، بازرسی و ارزشیابی سازمان لیگ حاضر شود و در مورد اینکه چرا دو قرارداد دارد توضیح بدهد. این امر تخلف آشکار از مقرارت فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ است. بنابراین اگر قانع نشویم از ژوزه به کمیته انضباطی فیفا هم شکایت می‌کنیم تا او در این مورد توضیح بدهد که چگونه دو قرارداد با یک باشگاه امضا کرده است. این مسئله را حتی به کنفدراسیون فوتبال آسیا هم اطلاع خواهیم داد.

علیپور با ارائه مستنداتی عنوان کرد که شماره قرارداد مانوئل ژوزه جسوس سیلوا با باشگاه پرسپولیس «PL91/92/1005751»، مبلغ قرارداد480میلیون تومان، تاریخ شروع قرارداد20/04/1391، تاریخ ثبت در فدراسیون فوتبال04/05/1391است.

رویانیان: نمی دانم مبلغ ثبت شده ژوزه چقدر است؟

اما نکته ای که در این بین جالب توجه است بی اطلاعی رویانیان از این مبلغ است و رویانیان در برنامه 90 اصرار داشت این موضوع را نمی داند اما مبلغ قرارداد مانوئل خیلی بیشتر از این حرف هاست. او رقم 480 میلیونی را دروغ محض خواند چیزی که در آغاز فصل هم رویانیان درخصوص اکثر قراردادهای بازیکنان بیان کرد. رویانیان صراحتا و بارها اعلام کرد که من ابایی ندارم که بگویم تخلف کرده ام و این کار را با شهامت می کنم، من از کلک هایی که در فوتبال ایران است خبر ندارم. من بیشتر از سقف قراداد به بازیکنان داده ام.
رویانیان در نود اعلام کرد که حاضر است در صورت لزوم قرارداد ژوزه را رسانه ای کند و مدعی شد که نه یک ریال بیشتر و نه یک ریال کمتر از قرارداد نمی گوید.

رویانیان صراحتا اعلام کرده که می خواهد دبه کند و ژوزه را خسته کند تا از مبلغ خود کوتاه بیاید و آن مقداری که خود رویانیان می خواهد بگیرد، چیزی که با اصول حرفه ای فوتبال منافات دارد و رویانیان باید در صورت رضایت نداشتن ژوزه کل مبلغ قرارداد را به وی بدهد.

تنها شانس پرسپولیس در پرونده اختلاف با ژوزه

سرپرست کمیته حقوقی فدراسیون فوتبال با اعلام اینکه به نظر می‌رسد هر آنچه ژوزه و کارگزار او گفته‌اند در قراردادوی با باشگاه پرسپولیس قید شده، از تنها شانس باشگاه پرسپولیس برای برنده شدن در پرونده اختلاف با این مربی پرتغالی خبرداد..

هوشنگ نصیرزاده در گفتگو با مهر، در خصوص اختلافی که بین باشگاه پرسپولیس و مانوئل ژوزه برای فسخ قرارداد با این مربی پرتغالی مطرح شده ضمن بیان مطلب فوق گفت: باید باشگاه ها در هنگام تنظیم قرارداد با یک مربی خارجی به آخرین ماده‌ای که در قرارداد باید قید شود توجه داشته باشند.

وی در همین خصوص افزود: در آخرین ماده چنین قراردادهایی باید قید شده باشد که در صورت ایجاد اختلاف بین مربی خارجی و باشگاه مربوطه این اختلاف در کجا طرح شده و مورد بررسی قرار گیرد.

کارشناس حقوقی ورزش ایران تاکید کرد:‌ معمولاً اشتباهی که باشگاه های ایرانی می‌کنند این است که به این ماده آخر توجه نکرده و آن را نمی ‌نویسند و یا قید می‌‌کنند که در صورت ایجاد اختلاف موضوع در کمیته انضباطی فیفا مورد حل و بررسی قرار گیرد.

نصیرزاده تاکید کرد: متاسفانه باشگاه های ایران متوجه نیستند در پرداخت مطالبات طرف قرارداد اگر تعلل کنند طرف مقابل دارای یک دلیل موجه ورزشی برای فسخ یک طرفه قرارداد است.

وی در خصوص قرارداد مانوئل ژوزه با باشگاه پرسپولیس و اختلاف نظرهایی که در این خصوص در رسانه‌ها مطرح شده می‌گوید: قرارداد ژوزه با باشگاه پرسپولیس مبهم است. کاملاً مشخص است که افراد وارد به حقوق بین‌الملل در تنظیم قرارداد وی دخیل نبوده‌اند و مدیرعامل باشگاه به افرادی اعتماد کرده که آنها به خوبی پاسخگوی این اعتماد نبوده‌اند.

وی افزود: باید باشگاه پرسپولیس در تنظیم این قرارداد برای خود حق فسخ قائل می‌شد در حالی که در این خصوص هوشمندانه عمل نشده است. به نظر می‌رسد هر آنچه ژوزه و کارگزار او گفته‌اند در این قرارداد قید شده است.

سرپرست کمیته حقوقی و تدوین قوانین فدراسیون فوتبال تاکید کرد:‌با توجه به مصاحبه اخیر علیپور، دبیر کمیته تخلفات فدراسیون فوتبال، که گفته است باشگاه پرسپولیس با مانوئل ژوزه دو قرارداد با دو مبلغ متفاوت دارد اگر قراردادی که مبلغ آن کمتر است تاریخ آن بعد از قرارداد دیگر باشد ممکن است این موضوع شانسی برای باشگاه پرسپولیس ایجاد کند که فیفا متقاعد شود که این مربی پرتغالی با مبلغ کمتر و قرارداد جدیدتر حاضر به همکاری به باشگاه پرسپولیس شده است.

وی در این خصوص تاکید کرد:‌ چون در علم حقوق اگر دو سند با مشخصات یکسان وجود داشته باشد به طوری که یک سند مقدم و دیگری موخر باشد به طور قطع سند و قراردادی که موخر نوشته شده مورد استناد قرار می‌گیرد.

نصیرزاده تاکید کرد: ‌تا زمانی که متن قرارداد مانوئل ژوزه با باشگاه پرسپولیس از نزدیک مشاهده نشود امکان اظهار نظر روشن و شفاف در این خصوص سخت است.


عابدینی: ژوزه حرف زور می زند!

عابدینی، درباره حضور خود در یکی از نشست‌های رویانیان با ژوزه اظهار کرد: من برای یک موضوع دیگر با رویانیان جلسه گذاشته بودم و ژوزه هم به طور اتفاقی وارد شد. وقتی او را دیدم تعجب کردم و می‌خواستم بروم اما رویانیان از من خواست که در جلسه آن‌ها حضور داشته باشم.

وی افزود: من در این جلسه پیشنهادی به هیچ کدام از طرفین ندادم فقط به صحبت‌های ژوزه و رویانیان گوش می‌کردم. فقط یک جمله به ژوزه گفتم که امروز رویانیان از شما بسیار تعریف کرد و شما را بالاتر از کی‌روش دانست. شما هم به این داد و ستد معنوی بها بده و طوری از ایران نرو که خاطره بدی داشته باشی و سعی کن همه چیز به خوبی تمام شود.

عابدینی درباره شکایت ژوزه از پرسپولیس به فیفا گفت: البته من در روزی که در نشست حضور داشتم چنین چیزی ندیدم. ژوزه آدم باتجربه‌ای است اما هر دو باشگاه قبلی خود را هم به همین شیوه ترک کرده است و این می‌تواند برای پرسپولیس معنادار باشد. البته ژوزه از دو باشگاه قبلی خود شکایت نکرد و با توافق از آن‌ها جدا شد.

مدیرعامل سابق باشگاه پرسپولیس گفت: وقتی باشگاه پرسپولیس اینقدر دلش از این بابت قرص است، حتما وکیل بسیار خوبی دارد یا قراردادی بسته که به آن استناد می‌کند. باشگاه هم حرف منطقی‌ای می‌زند. حقوق باشگاه از سوی ژوزه برآورده نشده و بنابراین مربی باید بخشی از حقوق خود را بگیرد. به نظر من ژوزه حرف زور می‌زند، اگر شکایت کند تا دو سه سال هم به پولش نمی‌رسد. البته رویانیان یک وکیل بسیار مجرب دارد. من با وکیل او صحبت کردم، خیلی منطقی کار را پیش می‌برد و فکر می‌کنم از این نظر مشکلی برای پرسپولیس پیش نمی‌آید.

به هر حال چیزی که در این میان بیشتر از همه به چشم می آید مشکلات اخراج مربیان خارجی است که در سالهای اخیر باعث شده پرونده های حقوقی متعددی برای باشگاههای ایرانی و خصوصا پرسپولیس تشکیل شود و این به آشنا نبودن مدیران ما به قوانین حقوقی فوتبال برمی گردد.

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد