سرویس: سیاسی
کد خبر: 30766
|
11:26 - 1393/06/24
نسخه چاپی

آقای هاشمی! دانشگاه "وقفی" را خانوادگی اداره نمی‌کنند

آقای هاشمی! دانشگاه "وقفی" را خانوادگی اداره نمی‌کنند
سبلانه: در کنار حضور ویژه فرزندان اقای هاشمی در دانشگاه آزاد، موضوع افزایش شهریه نیز به یکی از خبرهای مهم روزهای اخیر تبدیل شده است.

به گزارش سبلانهبه نقل ازافکارنیوز، حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی، رئیس هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی در تازه ترین اظهارنظر خود درباره دانشگاه آزاد گفت که هدف از تاسیس این دانشگاه، نیاز مردم بوده است و این دانشگاه برای سود اقتصادی فرد یا گروهی تاسیس نشده است.

آقای هاشمی که در جلسه هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی خراسان سخن می گفت؛ با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد با هدف اقتصادی ایجاد نشده است، گفت: سال ها گفته شده که دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس احساس نیاز مردم تشکیل شده و هیچ کار اقتصادی به نفع فرد یا گروهی در جریان نبوده است. رفسنجانی همچنین شرایط را برای دانشگاه آزاد در دوره فعلی مساعد دید و گفت: دانشگاه ۲ تا ۳ سال گرفتار تشنجاتی شد تا اینکه با آمدن دولت روحانی مرحله‌ای جدید بوجود آمد که با توجه به مدیریت آقای میرزاده توانستیم دانشگاه را به خوبی آماده کنیم. 

آقای هاشمی در این سخنان گفته دانشگاه ازاد به دلیل نیاز مردم تاسیس شده است و در پشت پرده این دانشگاه انتفاع مالی برای یک فرد یا گروه نبوده است. این اظهارات رییس هیات امنای دانشگاه آزاد درحالی است که درافکار عمومی نام آقای هاشمی با نام دانشگاه آزاد عجین شده است و با توجه به ذهنیت عمومی نسبت به ماهیت این دانشگاه و نیز حضور فعال فرزندان وی در دانشگاه آزاد، بسیار سخت است بتوان افکار عمومی را راضی کرد نسبت به این دانشگاه دیدگاه همانند دیدگاه رییس هیات امنای آن داشته باشند.

چندی پیش خبری مربوط به حکم سرپرست واحد پرند دانشگاه آزاد برای فائزه هاشمی منتشر شد . طی این حکم فائزه به عنوان معاون آموزشی و دانشجویی واحد پرند دانشگاه آزاد منصوب شده بود. انتشار این خبر البته برای افکار عمومی چندان غیر منتظره بود چراکه فائزه آخرین فرزند آقای هاشمی رفسنجانی بود که در دانشگاه آزاد سمت مدیریتی گرفت. خانواده آقای هاشمی به جز خانم عفت مرعشی، همسر حجت الاسلام هاشمی، همگی در دانشگاه آزاد مشغول به کار بوده و هستند.

حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی خود در راس تصمیم گیری دانشگاه آزاد است. او رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد است. محسن هاشمی فرزند ارشد آقای هاشمی هم معاون عمرانی دانشگاه آزاد است. میرزاده چند روز پس از آنکه به عنوان رئیس دانشگاه ازاد انتخاب شد؛ فرزند ارشد آقای هاشمی را به عنوان معاون عمرانی که یکی از معاونت های مهم دانشگاه آزاد به حساب می آید؛ منصوب کرد.

میرزاده البته یاسر هاشمی، پسر کوچک آقای هاشمی را هم به عنوان مشاور خود منصوب کرد. مهدی هاشمی نیز پیش از این دو نماینده تام الاختیار هیات امنا و هیات موسس دانشگاه آزاد در واحدهای برون مرزی بوده است. در این میان سر فاطمه هاشمی نیز بی کلاه نمانده است. او اکنون مدیرگروه رشته علوم سیاسی دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب دانشگاه آزاد است.

افزایش ۱۵ درصدی شهریه ها برای تمام ورودی ها
در کنار حضور ویژه فرزندان اقای هاشمی در دانشگاه آزاد، موضوع افزایش شهریه نیز به یکی از خبرهای مهم روزهای اخیر تبدیل شده است. بر اساس این گزارش، در سال تحصیلی ۹۴-۹۳ و برخلاف سال های گذشته دانشگاه ازاد با صدور بخشنامه ای ۱۵ درصد به رقم شهریه ها افزوده است. که نشان از شیب تورم شهریه ها در این دانشگاه دارد.

به هر حال به نظر نمی رسد در جامعه ایرانی، دانشگاه آزاد به عنوان یک برآورنده نیاز تلقی شود. اگرچه تاسیس این دانشگاه تا حدودی توانست خلاء تحصیل در محیط دانشگاهی را پر کند اما رفتاری که طی سال های گذشته صورت گرفت ؛ ذهنیت عمومی را نسبت به این دانشگاه تاحدود زیادی تغییر داده است. در کنار این موضوعات حضور آقای هاشمی و خانواده وی در این دانشگاه نیز نوعی بدبینی و شائبه را ایجاد کرده است.

به نظر می رسد اگر مسئولین تصمیم ساز برای دانشگاه آزاد به دنبال بازگرداندن اعتماد عمومی به این دانشگاه باشند؛ بهترین اقدام، رفع شائبه هایی نظیر خانوادگی بودن دانشگاه آزاد است.

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد