سرویس: بین الملل
کد خبر: 466
|
13:02 - 1391/07/27
نسخه چاپی

هشت باور احمقانه آمریکایی‌ها درباره سیاست خارجی

این روزها، رقابت‌های انتخاباتی در ایالات متحده،ب ه اوج خود رسیده و هر یک از دو کاندیدای دمکرات و جمهوری خواه، می‌کوشد در همه حوزه‌ها، از جمله سیاست خارجی، برتری خود را بر رقیبش اثبات کند. با این حال، گزارش «فارن پالیسی» نشان می‌دهد در برخی حوزه‌های مهم سیاست خارجی، رأی دهندگان آمریکایی نه تنها دارای درک درستی نیستند، بلکه باورهای خنده‌داری دارند.

به گزارش  سبلانه به نقل از«تابناک»، نشریه آمریکایی «فارن پالیسی» در مطلبی به بررسی هشت باور احمقانه آمریکایی‌ها درباره سیاست خارجی این کشور پرداخته که از نظرسنجی‌های گوناگون اقتباس شده‌اند. برخی از این موارد، برای نمونه موضوعات مربوط به عراق و افغانستان ـ که آمریکا مستقیم در آنها درگیر است ـ بسیار جالب توجهند.

این هشت مورد عبارتند از:

1 ـبنا بر نتایج نظرسنجی سال 2012 مؤسسه «پیو»، 41 درصد از آمریکایی‌ها بر این باورند که چین قدرت برتر اقتصادی جهان است (پاسخ درست، آمریکاست که تنها 40 درصد از پاسخ دهندگان به آن اشاره کرده‌اند).

2 ـنظرسنجی «نیوزویک» در سال 2011 نشان داد 73 درصد از آمریکایی‌ها نمی‌دانند مهمترین دغدغه آمریکا در دوران جنگ سرد، مسأله کمونیسم بوده است.

3-9 درصد از آمریکایی‌ها همواره از اینکه قربانی تروریسم شوند، نگران هستند. این در حالی است که بر پایه برآورد نشریه «ریزن»، احتمال کشته شدن یک آمریکایی به دست یک تروریست، یک در بیست میلیون است و در پنج سال گذشته، احتمال کشته شدن بر اثر برق گرفتگی، چهار برابر بیش از احتمال قربانی شدن در حمله تروریستی بوده است.

4 ـنزدیک 25 درصد از آمریکایی‌ها نمی‌دانند که ایالات متحده از بریتانیا استقلال پیدا کرده است.

5 ـنظرسنجی «سی‌ان‌ان» در سال 2010 نشان داد، 71 درصد آمریکایی گمان می‌کنند هم‌اکنون ایران سلاح هسته‌ای دارد.

6 ـنیمی از آمریکایی‌ها می‌پندارند که ایالات متحده 27 درصد از بودجه خود را صرف کمک‌های خارجی می‌کند (عدد درست، 1 درصد است).

7 ـ33 درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی شبکه خبری «سی‌بی‌اس» در سال 2007 بر این باور بودند که صدام حسین شخصاً در رخدادهای 11 سپتامبر شرکت داشته است؛ گفتنی است، در سال 2003 این میزان 53 درصد بوده که به مرور کاهش یافته است.

8 ـ88 درصد از جوانان آمریکایی نمی‌توانند افغانستان را روی نقشه پیدا کنند. 75 درصد در یافتن ایران و اسرائیل دچار مشکل هستند و 63 درصد نیز در مورد عراق چنین وضعیتی دارند.

انتهای پیام/

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد