سرویس: استانی
کد خبر: 481
|
21:41 - 1391/07/28
نسخه چاپی

خطیب جمعه اردبیل:

طالبان و القاعده محصول تفکر اسلام‌ ستیزی غرب است

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: فعالیت گروهک‌هایی چون القاعده و طالبان محصول تفکر اسلام ستیزی غرب است که هر روز چاق و فربه می‌شوند.

به گزارش سبلانه به نقل ازفارساز اردبیل، حجت‌الاسلام سید حسن عاملی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه شهر اردبیل با قدردانی از راهپیمایی گسترده و عظیم مردم اردبیل در محکومیت هتک حرمت به ساحت نبی مکرم اسلام (ص) اظهار داشت: این حضور نشانه عشق و وفاداری به ساحت پیامبر(ص) و اعلام بیزاری از نظام سلطه بود که می‌خواهند به هر نحو ممکن جلوی رشد و گسترش سیل‌وار اسلام در اروپا و امریکا را بگیرند.

وی خاطرنشان کرد: در حالی که بسیاری از آزادیخواهان دنیا گرایش به اسلام پیدا کرده و به آیین مکتب الهی گرایش داشتند غرب در یک نقشه دقیق سعی کرد تا با خباثت جلوی گسترش گرایش به اسلام را بگیرد و با درست کردن گروهک‌های ضد انسانی همچون طالبان و القاعده و نشان دادن اعمال ضد انسانی آنها سعی کرد چهره اسلام را مخدوش نشان دهد .

خطیب جمعه اردبیل یادآور شد: آنها از طریق مهندسی افکار عمومی تلاش کردند تا با نشان دادن ترورها و کشتارهای بی‌رحمانه و اعمال جنایتکارانه چنین رفتارهایی را به مسلمانان ربط دهند در حالی که انسان‌های آگاه به خوبی می‌دانند که وهابیت، طالبان و القاعده زاییده و ساخته و پرداخته انگلیس خبیث، صهیونیسم و امریکای جنایتکار است که با دلارهای عربستان روز به روز فربه‌تر و چاق‌تر شده و دست به جنایت‌های کثیف می‌زنند.

عاملی گفت: طالبان با نفوذ در پاکستان به سران این کشور فرصت باج‌خواهی بیشتری از امریکا را داده است چرا که آنها با هر تحرکی سعی می‌کنند حرکت طالبان را خنثی کنند و به جای آن از اربابان خود باج بگیرند.

وی رونق تجارت کثیف تروریسم و متهم کردن مسلمانان و دست داشتن آنها در این جنایت را از حربه‌های دیگر علیه مسلمانان دانست و تاکید کرد: فیلمی که در اهانت به ساحت پیامبر (ص) تهیه کرده‌اند نهایت رذیلت انسان‌های خود فروخته را نشان می‌دهد و آنها با تهیه این فیلم در صدد به نمایش گذاشتن افراطی‌گری مسلمانان هستند تا به همه دنیا بفهمانند که مسلمانان گروه‌های افراطی و متعصب هستند.

امام جمعه اردبیل افزود: قطعاً دشمن در این نمایش خود که هدفی جز تخریب کردن چهره اسلام ندارد موفق نخواهد شد و این حرکت‌ها نتیجه عکسی را به دنبال خواهد داشت.

عاملی به افراطی‌گری گروه‌های ضد انسانی وهابیت اشاره کرد و بیان داشت: وهابیت حتی با نفوذ در منطقه هشتجین ما در صدد تفرقه‌اندازی بین شیعه و سنی است و در این ماجراجویی خود می‌خواهد اینگونه القا کند که بین شیعه و سنی منطقه نباید کوچکترین تعامل و همدلی وجود داشته باشد.

وی تصریح کرد: انگلیس خبیث در تولید و پرورش گروهک ضد انسانی وهابیت شاهکار مخالفت خود را مسلمانان را به نمایش گذاشته و در چنین اوضاع و احوالی است که امت اسلام به مرجعیت دینی و توجه به مسئله غدیر بیش از هر زمان دیگر نیاز دارد.

نماینده ولی فقیه در استان با ستایش اقدام قاطع سران روسیه در ممانعت از پخش فیلم توهین‌‌آمیز به ساحت پیامبر (ص) ادامه داد: این کشور با داشتن 10 درصد جمعیت خود به عنوان مسلمان به چنین حرکت شایسته‌ای دست زده در حالی که برخی از کشورهای مسلمان اجازه نمی‌دهند امت اسلامی شعار " لبیک یا رسول‌الله " سر دهند به طوری که سران عربستان نیز اعلام کردند که حجاج حق اعلام برائت از امریکا و رژیم صهیونیستی و حمایت از ساحت نبی مکرم اسلام (ص) را ندارند.

عاملی وعده خداوند متعال را در نابودی کفار و مشرکان قطعی اعلام کرد و گفت: خداوند در قرآن کریم به پیامبرش وعده داده که مخالفان و استهزا‌کنندگان وی را به خاک مذلت می‌نشاند که یقیناً در عصر معاصر نیز این هلاکت و نابودی در انتظار امریکا و صهیونیسم است.

 

حقانیت ایران در مسئله هسته‌ای چون روز روشن است

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مناظره دو کاندیدای ریاست جمهوری امریکا و معاونین آنها در آستانه انتخابات این کشور عنوان کرد: یکی از معاونین این دو کاندیدا به صراحت اعلام کرد که ایران قصد ساختن بمب هسته‌ای را ندارد و بر اساس اعلام مراکز تحقیقاتی ایران اصلاً در فکر درست کردن بمب هسته‌ای نیست.

عاملی ابراز داشت: این اذعان و ادعای سران امریکا بهترین ابزار برای ماست تا قطعنامه‌های ضد انسانی سازمان ملل و آژانس هسته‌ای را زیر‌سئوال ببریم و بیش از گذشته ماهیت آنها را بیان کرده و حرکت خبیث آنها را رسوا کنیم.

عاملی افزود: این اظهارات نشان داد که ایران ذره‌ای از اهداف انسانی خود عدول نکرده و این رفتارهای قلدر‌‌مابانه غرب است که می‌خواهند ایران را تحت فشار و محاصره قرار دهند.

 

قدردانی امام جمعه اردبیل از مدیریت ارشد استان در تامین 50 میلیارد تومان شهرداری‌ها

وی در ادامه سخنان خود از مدیریت ارشد استان و وزیر کشور در اختصاص 50 میلیارد تومان اعتبار مصوب هیئت دولت به شهرداری‌ها قدردانی کرد و یادآور شد:  انتظار می‌رود با این تامین اعتبار چهره شهرها تغییر پیدا کند.

نماینده مردم اردبیل در مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: برای حصول اطمینان از این اقدام خواستیم تا نامه معاون اول رئیس جمهور به دفتر ما فکس شود که با مشاهده این نامه حقیقت روشن شد و به زودی شهرداری‌های استان از این اعتبار استفاده خواهند کرد و چهره عمران و آبادانی شهر بیش از گذشته تغییر و تحول خواهد یافت.

 

نماز عید قربان پاداش عبودیت خالصانه است

عاملی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه هفته آینده نماز جمعه برگزار نخواهد شد و به جای آن در تقارن عید قربان نماز عید برپا می‌شود، گفت: نماز عید قربان از لحاظ فضیلت و جایگاه هم‌تراز نماز عید فطر است چرا که خداوند متعال نماز عید قربان را مقرر کرده است تا پاداش 10 روز مجاهدت و راز و نیاز و عبادت را به مومنان خود بدهد.

وی از عید قربان به عنوان یوم‌الجوایز یاد کرد و افزود: در این روز نیز نمازگزارن به مانند عید فطر در هنگام برگشت یا راه به غفران و رحمت الهی می‌برند یا رهسپار جهنم عذاب الهی می‌شوند که حسابرسی در این روز بسیار توصیه شده است.

خطیب جمعه اردبیل حضور در نماز عید قربان را برای همگان یک مستحب با فضیلت توصیف کرد و بیان داشت: حتی ضعف بدنی نیز نمی‌تواند مانع حضور در نماز شود.

عاملی با اعلام اینکه نماز عید قربان بعد از برپایی نماز صبح جمعه هفته آینده ساعت 7 صبح آغاز می‌شود، عنوان کرد: شرکت اتوبوسرانی از ساعت 5:30 صبح جمعه نمازگزاران را به میعادگاه‌های نماز انتقال می‌دهند.

 

قربانی هر کس سواره او در روز محشر خواهد بود

وی یکی از مستحبات عید قربان را ذبح گوسفند اعلام کرد و یادآور شد: خداوند عید قربان را مقرر کرده است تا فقرا و نیازمندان طعم گوشت را بچشند که در این زمینه اغنیا باید در تقسیم گوشت قربانی همسایه‌ها و فقرا را به عنوان دو ثلث تعیین شده از قربانی مدنظر قرار دهند.

امام جمعه اردبیل تاکید کرد: نباید در خرید قربانی با فروشنده چانه‌ای زد چرا که هر چقدر قربانی چاق، با نشاط و قوی باشد به همان نسبت ثواب و اجر آن بیشتر می‌شود.

عاملی حقیقت قربانی را قطع تعلقات انسان از مادیات توصیف کرد و اظهار داشت:  قربانی هر کس سواره او در گذر از صراط آخرت خواهد بود به همین دلیل باید سعی کرد تا قربانی خوب و مطلوب را انتخاب کرد که به یقین با ریخته شدن اولین قطره خون قربانی گناه آن فرد بخشیده می‌شود.

وی به تمام مومنان نمازگزار توصیه کرد تا در این روز فقرا و نیازمندان و افراد بیمار و علیل را فراموش نکنند.

 

حج قصه امامت است

نماینده ولی فقیه در استان در ادامه سخنان خود با گرامیداشت ماه ذی‌الحجه و برکات این ماه تصریح کرد: ذی‌‌الحجه ماه اجابت دعا و استجابت خواسته مسلمانان است و همه باید قدر این ماه را که شهر‌الولایت است بدانیم.

عاملی به اتفاقات این ماه نظیر به دنیا آمدن ابراهیم، ارسال خلیفه برای برائت از سوی رسول‌الله، عرفه، روز عید قربان، عید غدیر‌خم و همچنین روز مباهله اشاره کرد و   گفت: قصه حج قصه پر راز و رمزی است که در دهه اول آن به وعده موسی با هارون اشاره شده که در آن حضرت موسی هارون را جانشین خود کرد و برای راز و نیاز به طور رفت اما در برگشت متوجه انحراف امت خود شد.

وی یادآور شد: از این حقیقت دریافت ما این است که نبی مکرم اسلام (ص) چگونه ممکن است امت خود را برای همیشه ترک کند اما برای خود جانشین و خلفی صالح انتخاب نکند.

نماینده مردم اردبیل در مجلس خبرگان رهبری عید قربان را عید سراسر نور و رحمت و حج را نیز قصه امامت دانست و افزود: خداوند شجاعت و حریت ابراهیم را به معرض امتحان گذاشت به طوری که آن حضرت هم با شجاعت از درون آتش با و هم در انجام امر الهی برای سربریدن اسماعیل سربلند بیرون آمد.

عاملی نقطه اوج ماه ذی‌الحجه را روز 25 ذی‌الحجه یوم مباهله اعلام کرد و بیان داشت: برای اهل دنیا و توهمات آنها باید گفت که نبی مکرم اسلام (ص) با جان و سرمایه وجودی‌اش علی و فاطمه و اولاد آنها به صحنه آمد و در یک تراز بالاتر بر دشمنانش غلبه کرد.

وی روزه‌داری هشتم و نهم ذی‌الحجه را برابر با صوم‌الدهر یاد کرد و ادامه داد: روزه روز هشتم ذی‌الحجه کفاره 60 سال گناهان است و شب ‌زنده‌داری در عرفه و شب عید قربان ثواب و پاداش هزاران سال عبادت را به همراه دارد.

نماینده ولی فقیه در استان در پایان خطبه‌های نماز جمعه اظهار داشت: باید این شب و روزها را که در دعا و راز و نیایش به آن تاکید شده قدر دانست و از بهترین ایام عمر بهره گرفت.

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد