سرویس: سیاسی
کد خبر: 740
|
09:54 - 1391/08/06
نسخه چاپی

شرکت شل : بدهی مان را به ایران می دهیم تا با ما قرار داد جدید ببندند

شرکت شل : بدهی مان را به ایران می دهیم تا با ما قرار داد جدید ببندند
همان گونه که انتظار می رفت مهمترین خبر امروز مطبوعات جهان گزارشی اختصاص یافته که روز گذشته در روزنامه «گاردین» منتشر شد و در آن ادعا شده بود دولت انگلیس با درخواست آمریکا برای استفاده از پایگاه هایش برای حمله به ایران موافقت نکرده است. اما در این میان، نوع بازتاب این خبر در میان مطبوعات مختلف، امری بسیار جالب توجه است که در نوع خود، نشان دهنده خط سیاسی و جهت گیری هر یک از آن هاست.
 
 
به گزارش سبلانه به نقل از «تابناک»، اغلب روزنامه های آمریکایی در این رابطه صرفاً به انتشار خبر قناعت کرده و تیترهایی خنثی انتخاب کرده اند. مثلاً«واشنگتن اگزمینر»تیتر «انگلیس برای سناریوهای احتمالی ایران با ایالات متحده گفت و گو می کند» را انتخاب کرده است. با این حال شماری از روزنامه های انگلیسی سعی داشته اند ادعای مخالفت دولت خود با «نقض حقوق بین الملل» در این ماجرا را مورد تأکید قرار دهند. 
 
 
اما روزنامه های اسرائیلی و نیز برخی رسانه های کشورهای حاشیه خلیج فارس (مانند العربیه و گالف تایمز»، به گونه دیگری به این خبر پرداخته اند. تیتر این دسته از رسانه ها این است که انگلیس «فعلاً» یا «در زمان کنونی» با دادن پایگاه به آمریکا مخالفت کرده است؛ که به نوعی نشانگر تلاش آن ها برای زنده نگه داشتن این احتمال است. 
 
 
«راشا تودی»نیز در اقدامی ابتکاری، پس از تیتر «مخالفت انگلیس با نقض حقوق بین الملل و کمک به آمریکا در آمادگی حمله به ایران»، یک علامت سوال گذاشته که به خوبی نشان دهنده تردید در صحت نیات دولت انگلیس است. جالب آنکه این شبکه خبری، عبارت «نقض حقوق بین الملل» را نیز با گیومه برجسته تر کرده است. البته در متن مطلب، تنها به بیان خبر اکتفا شده و تحلیلی درباره آن ارائه نشده است. 
 
 
اما بخش مهمی از اخبار امروز مربوط به ایران، به موضوعات اقتصادی اختصاص دارد. روزنامه«دیلی استار»لبنان در گزارشی به نقل از خبرگزاری های غربی، از افزایش تجارت زغال سنگ ایران با وجود تحریم ها خبر داده است. این روزنامه می نویسد: «در زمانی که ایران کشور تلاش می کند تحریم های غرب را کنار زده و جلوی ضربه خورد به اقتصادش را بگیرد، تجارت زغال سنگ این کشور با استفاده از افراد واسطه گمنام، حساب های بانکی چندگانه و ناوگانی از کشتی های شبح وار، افزایش شدید پیدا کرده است». به نوشته این روزنامه، زغال سنگ مورد نیاز ایران برای بخش صنعتش عمدتاً از کشور اوکراین تأمین می شود.
 
 
در نهایت، خبرگزاری«رویترز»نیز با تمرکز بر بخش اقتصاد، از تلاش شرکت نفتی «شل» برای فائق آمدن بر معضلات پدیدآمده بر اثر تحریم ها و زمینه سازی برای ادامه کار با ایران خبر داده است. به نوشته این خبرگزاری، شرکت شل درصدد است مبلغ 1.4 میلیارد دلار بدهی نفتی خود به ایران را به گونه ای پرداخت نماید تا در زمان برداشته شدن تحریم ها، بتواند بار دیگر به راحتی مبادلات خود را با ایران از سر بگیرد. بر این اساس و برای رسیدن به این هدف، شرکت مذکور در حال مذاکره با یک شرکت کشاورزی به نام «کارگیل» است تا به عنوان واسطه وارد شده و با توجه به ممنوعیت تبادلات مالی با ایران، مبلغ موردنظر را در قالب مبادله پایاپای و به صورت محصولات کشاورزی در اختیار ایران قرار دهد.
انتهای پیام/

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد