سرویس: فرهنگ و هنر
کد خبر: 89967
|
17:06 - 1400/01/14
نسخه چاپی

مدیرکل میراث فرهنگی استان اردبیل:

پوشش سقف محوطه باستانی شهر یری بزودی به بهره برداری می رسد

پوشش سقف محوطه باستانی شهر یری بزودی به بهره برداری می رسد
مدیرکل میراث فرهنگی استان اردبیل از آغاز مرحله پایانی پروژه پوشش سقف محوطه باستانی شهریئری مشگین شهر خبرداد و گفت: این کار به منظور حفظ این‌ محوطه و انتقال سالم آن به آیندگان انجام می شود.

نادر فلاحی  مدیرکل میراث فرهنگی استان اردبیل در گفتگو باسبلان ما ، از آغاز مرحله پایانی پروژه پوشش سقف محوطه باستانی شهریئری مشگین شهر خبرداد و گفت: این کار به منظور حفظ این‌ محوطه و انتقال سالم آن به آیندگان انجام می شود.

وی به جزئیات این پروژه اشاره کرد و گفت: پوشش سقف این مجموعه فاخر  در بدور نگه‌داشتن سنگواره‌های مکتب اوشاخلاری از گزند آب و باران و برف نقش مهمی را در این امر ایفا خواهد کرد.

شهر یری یک محوطه باستانی در بخش لاهرود استان اردبیله. این محوطه شامل ۲۸۰ سنگ افراشته باستانیه که دیرینگیشان بیش از ۶ هزار سال پیش از میلاد برآورد می شه و قدمت این مناطق به دوران اواخر مفرغ و دوره نوسنگی و مس سنگی و اوایل آهن مربوط می شه. این سنگ افراشته ها با ارتفاع متفاوت ۷۰ تا ۳۶۰سانتی متری که اکثرا منقوش به اشکال انسان هستند. 

طرح انسان های حک شده بر روی سنگ ها به شکل افرادی دست به سینه و معمولا بدون دهانه و تاکنون فقط هفت قطعه این نوع سنگ - افراشته ها در منطقه حکاری کردستان ترکیه و یک قطعه هم در قپوزستان آذربایجان یافت شده است.

 وسعت محوطه شهریری ۴۰۰ هکتاره و در ۶۰ کیلومتری غرب اردبیل، ۷ کیلومتری شمال شرقی لاهرود، یک کیلومتری شمال روستای پیرازمیان و در کنار رودخانه قره سو واقع شده. محوطه شهر یری از سه قسمت معبد، قوشاتپه و قله تشکیل شده و سنگ افراشته های این محل با فرسایش و تخریب زیادی روبه رو هستند و در فروردین ۱۳۹۰ گردباد باعث ویرانی بخشی از این محوطه شد. محوطه باستانی «شهریری» در سال ۱۳۸۱ از سوی میراث فرهنگی استان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

انتهای پیام/ج

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد