سرویس: سیاسی
کد خبر: 90530
|
14:09 - 1400/02/26
نسخه چاپی

یک کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با دانا:

آیت الله رئیسی به دنبال تحول و تغییر ریل در اقتصاد است/ سیاست‌های سه دهه گذشته عامل وضعیت کنونی است

آیت الله رئیسی به دنبال تحول و تغییر ریل در اقتصاد است/ سیاست‌های سه دهه گذشته عامل وضعیت کنونی است
یک استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه سیاست‌های اقتصادی در سه دهه گذشته عامل وضعیت کنونی و کاهش رفاه اقتصادی جامعه است، گفت: برنامه آیت الله رئیسی اجرای واقعی و بنیادین تحول در حوزه اقتصادی و اصلاح ساختارهای معیوب است که می‌تواند اقتصادی کشور را بسامان برساند.

به گزارش سبلان ما ، مصطفی سمیعی نسب، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادیشبکه اطلاع رسانی راه دانا؛در مورد ثبت نام آیت الله رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری و اینکه ایشان می‌تواند در حل مشکلات اقتصادی کشور اثر گذار باشد، اظهار کرد: با توجه مسائل اقتصادی، حضور ایشان به رفع ناکارآمدی‌های اقتصادی کشور کمک خواهد کرد.
 

نیازمند تحول واقعی در عرصه مدیریت اقتصادی هستیم/ چرایی وضعیت امروز

وی اشاره کرد: آنچه که به دنبال آن هستیم و در صحبت‌های ایشان هم اشاره شد، تحول واقعی در عرصه مدیریت اقتصادی است و این تحول واقعی چیزی نیست جز تغییر ریل و چارچوب اداره اقتصادی کشور؛ یعنی خروج از چهارچوب کنونی و در پیش گرفتن روندی جدید و متفاوت از رویه قبلی؛ موضوعی که آقای رئیسی می‌خواهند انجام دهند. در واقع همین تغییر در چهارچوب و ریل‌گذاری مجدد به صورت صحیح است، لذا به همین دلیل ایشان از واژه تحول در سخنان خود استفاده کردند و جامعه رشید جامعه‌ای هست که همواره در مسیر رشد و پیشرفت به دنبال تحول است.

این استاد دانشگاه گفت: مهم‌ترین تغییر در اقتصاد به تغییر تفکر و نگاه حاکم بر سیاست اقتصادی کشور بر می‌گردد که در سه دهه گذشته ادامه دار بوده است و می‌توان گفت وضعیت کنونی به دنبال سیاست گذاری و اجرای توصیه‌ها و سیاست‌های سازمان‌های بین اللملی مثل بانک جهانی و صندوق بین المللی پول است که در حوزه سیاست‌های پولی، مالی و ارزی بود که ضربه‌های شدیدی را به نظام تولید وارد کرد و از سوی دیگر رفاه اقتصادی را کاهش داد و منجر به وضعیت نامطلوب فقر در کشور شده است.

وی تاکید کرد: در حوزه مالی، نظام بودجه ریزی ناسالم و نادرستی در این سه دهه گذشته باعث شد هزینه‌های این اشتباهات از جیب مردم پرداخت شود و مردم قربانی تامین بودجه دولت شدند. در سیاست‌های ارزی به خصوص بعد از جنگ تحمیلی با توجیهاتی مانند اینکه افزایش نرخ دلار منجر به افزایش صادرات و واقعی شدن قیمت‌ها می‌شود؛ باعث اعمال سیاست‌های تغییر و افزایش قیمت به ساده‌ترین و سطحی‌ترین لایه تغییرات اقتصادی صورت گیرد.

این کارشناس اقتصادی گفت: در زمینه سیاست های پولی هم سیاست های نادرست تنظیم‌گری نرخ سود بانکی و جریان خلق پول و نقدینگی بی ضابطه و افسارگسیخته دنبال شده است.

 

می‌خواهند با کارهای ساده اندیشانه اقتصاد اصلاح شود/  رئیسی تحول را به طور واقعی و بنیادین اجرا خواهد کرد

سمیعی نسب اظهار کرد: اینکه انتظار داشته باشیم در حوزه اقتصادی با اعمال سیاست اصلاح قیمت یا واقعی کردن آن، اقتصاد اصلاح شود، کاری ساده اندیشانه است و سیاست اصلاح قیمت‌ها به شرطی محقق می‌شود که سیاست‌های حکمرانی در اقتصاد و نهادهای اقتصادی به درستی شکل گرفته باشد.

وی تصریح کرد: آیت الله رئیسی با توجه به تجربه‌ای که در مدیریت قوه قضائیه داشتند و تحولات را به صورت واقعی و بنیادین دنبال و اجرا کردند، تغییرات جدی و محوری در ساختار اقتصادی مدنظرشان است؛ پس حضور ایشان موجب تغییر صحیح ریل سیاسی و مدیریت اقتصادی خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: در واقع یکی از عوامل عدم تحول اقتصادی، وابستگی به مسیرهای گذشته و هزینه‌های مقابله با این وابستگی‌ها است. آیت الله رئیسی در مدت حضورشان در قوه قضائیه نشان دادند که اراده و توان مقابله با وابستگی به مسیرهای غلط و ناکارامد گذشته را دارند.

 

گرفتن تصمیمات کارشناسی و به موقع از خصوصیات آیت الله رئیسی است

این استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق گفت:نکته‌ای که مهم به نظر می‌رسد این است که قسمتی از مشکلات امروز کشور پیامد تصمیمات غلط اقتصادی است که در دولت‌های قبلی این تصمیمات یا متضاد و متناقض بود و یا به موقع گرفته نشدند و زیان‌های فراوانی را به کشور وارد کرد؛ یکی از محاسن آقای رئیسی گرفتن تصمیمات کارشناسانه و به موقع است که به بهبود فضای تصمیم گیری و مدیریت اقتصادی کشور کمک می‌کند. استفاده حداکثری از بدنه نخبگانی و حصول وفاق عمومی برای اصلاحات اقتصادی کشور، امری است که مدیریت ایشان این امر را محقق می‌کند.

وی تصریح کرد:  اگر مدیران و مجریان در مدیریت اقتصادی همان کسانی باشند که در سه دهه گذشته تصمیم گیری کرده‌اند، نمی‌توان انتظار چرخش ناگهانی در این دوره را داشت و این افراد عکس سیاست‌های خود در دوره‌های قبلی عمل کنند؛ لذا آیت الله رئیسی در بین گزینه‌های موجود ریاست جمهوری، یگانه منتقد به حق وضع موجود است و می‌توان از ایشان انتظار داشت خلاف روند موجود عمل کنند و مجریان را همسو با سیاست گذاران، تغییر دهند؛ زیرا بهترین سیاست‌ها هم در صورت اجرای ناقص و متناقض توسط افرادی که به آن اعتقاد ندارند، کارآمد نخواهند بود.


پیامدهای منفی در اقتصاد حاصل ساختارهای معیوب است

مصطفی سمیعی نسب گفت: نکته دیگر این است که باید بپذیریم که ساختارهای اقتصادی کشور معیوب است و رهبری هم در بیانیه گام دوم در آسیب شناسی به آن اشاره کرده‌اند. وابستگی کشور به درآمدهای نفتی در ۷ دهه گذشته پیامدهای منفی و متعددی برای اقتصاد در پی داشته است؛ این موضوع در کنار ساختار معیوب مالیاتی، نظام بودجه ریزی غلط، عدم شفافیت، تعارض منافع و موارد دیگر زیان‌های زیادی برای کشور  ایجاد کرده است.


وی افزود: با توجه به تجربه آیت الله رئیسی در مبارزه با مفاسد اقتصادی و شناخت‌شان در این حوزه، می‌توان به رفع این معضل امیدوار بود که با قطع رانت‌های فساد ساز و روابط ناسالم مالی و اقتصادی از ساختار اجرایی محقق می‌شود و اعتماد مردم به نظام افزایش خواهد یافت و در نتیجه فعالیت‌های نامولد و ضدتولید از کشور حذف خواهد شد.

این استاد دانشگاه در پایان گفت: همچنین احاطه آقای رئیسی در مسائل فرهنگی، سیاسی و اجتماعی نوید بخش این امر است که علاوه بر حل مسائل در این بخش‌ها، بسترهای لازم برای داشتن یک اقتصاد تولیدمحور و اقتصاد قوی شکل بگیرد.

انتهای پیام/آ

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد