سرویس: سیاسی
کد خبر: 90549
|
13:38 - 1400/02/27
نسخه چاپی

قالیباف

ستاد هماهنگی مجلس و دولت جدید تشکیل شود

ستاد هماهنگی مجلس و دولت جدید تشکیل شود
رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید به ضرورت تشکیل ستاد هماهنگی بین دولت جدید و مجلس گفت: هر دولتی که سر کار آمد باید با هماهنگی امور را پیش برده و گام‌های محکمی در انسجام این دو قوه برداشته شود.

به گزارش سبلان ما ، به نقل از خانه ملت، در نشست شورای هماهنگی مجلس شورای اسلامی متشکل از اعضای هیأت رئیسه و روسای کمیسیون‌ها با تأکید بر ضرورت اولویت‌بندی در مجلس برای تحقق شعار سال در زمینه تولید و رفع موانع آن، عنوان کرد: مرکز پژوهش‌های مجلس در این زمینه اولویت‌های کشور را احصاء کرده و گزارش آن در صحن برای نمایندگان ارائه می شود تا اولویت‌های مجلس  به ویژه در زمینه نظارت بر 6 قانون تصویب شده در حوزه تولید مشخص شود. رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: این گزارش در دو بُعد نظارت و تقنین خواهد بود و کمک خواهد کرد تا موضوعاتی که اولویت بیشتری دارد شناسایی شوند. 

برنامه هفتم توسعه ریل حرکت دولت آینده است

قالیباف با بر شمردن اهمیت تدوین قانون برنامه 5 ساله هفتم توسعه، یادآور شد: امسال سال پایانی قانون 5 ساله ششم است و ما باید با دقت قانون برنامه هفتم را تدوین کنیم تا دولت آینده بر اساس این ریل گذاری در حوزه اجرا حرکت کند در این حوزه نیز باید اولویت‌ها را مد نظر داشت و بر این اساس سیاستگذاری‌ها صورت گیرد.

مسائل به ظاهر خُرد در حوزه‌های انتخابیه وقت و انرژی زیادی از نمایندگان می‌گیرد

وی با بیان اینکه موضوع دیگری که در اولویت مجلس قرار دارد مسائل مربوط به حوزه‌های انتخابیه نمایندگان است  اظهارکرد: برخی مشکلات در حوزه‌های انتخابیه نمایندگان به ظاهر خُرد و جزئی به نظر می‌آید اما همین مسائل کوچک، برای مردم منطقه بسیار مهم است؛ لذا حل این مسئله نیز باید در دستور کار شورای هماهنگی مجلس باشد.

ضرورت تشکیل ستاد هماهنگی بین مجلس و دولت آینده در روزهای ابتدایی دولت جدید

رئیس قوه مقننه اضافه کرد: تشکیل ستاد هماهنگی بین دولت جدید و مجلس در آغاز کار دولت جدید نیز ضرورت دارد؛ لازم است هر دولتی که سر کار بیاید در محتوا و ترکیب با هماهنگی امور را پیش ببریم تا در آینده با انسجام، گام‌های محکمی برداشته شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی درباره موضوع اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس نیز گفت: این اقدام نیز باید با اولویت فرآیند رسیدگی به طرح‌ها و لوایح در صحن صورت گیرد. این موضوع ضرورت دارد و کمیسیون‌ آیین‌نامه داخلی مجلس نیز باید به این موضوع ورود کند؛ روسای کمیسیون‌ها نیز نظرات نهایی خود را برای اعمال در کمیسیون آیین‌نامه به رئیس این کمیسیون ارائه کنند تا این موضوع در نشست بعدی شورای هماهنگی در دستور کار قرار گیرد.

قالیباف ادامه داد: این مسئله به سرعت در بررسی‌ها کمک خواهد کرد و باعث می شود علاوه بر افزایش راندمان، وقت و انرژی کمتری از صحن و کمیسیون‌ها گرفته شود.

مجلس از همه ظرفیت‌های خود برای تحقق شعار سال بهره خواهد گرفت

بابک نگاهداری رئیس حوزه ریاست مجلس  نیز در تشریح هجدهمین نشست شورای هماهنگی مجلس شورای اسلامی متشکل از هیأت رئیسه و رؤسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس، عنوان کرد: از ابتدای سال که نامگذاری سال آن با عنوان "تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها" صورت گرفت، پیگیری تحقق شعار سال، در دستور کار مجلس قرار گرفته است.

وی ادامه داد: این موضوع در دو بُعد نظارتی و تقنینی مورد پیگیری مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است تا نظارت بر 6 قانون مصوب مجلس در زمینه تولید به خوبی صورت گیرد  و اگر احیاناً خلأ قانونی در این زمینه وجود دارد، پیگیری شود.

رئیس حوزه ریاست مجلس با بیان اینکه در این راستا مکاتباتی با کمیسیون های مختلف صورت گرفت تا کمیسیون ها اولویت های خود با نگاه ویژه به شعار سال بازنگری داشته باشند، یادآور شد: در جلسه امروز شورای هماهنگی اولویت‌های هر یک از کمیسیون‌ها در سال 1400 با رویکرد حمایت از تولید، پشتیبانی‌ها و رفع موانع  مورد بررسی قرار گرفت و تاکید شد که معاونت نظارت و قوانین مجلس از تمامی ظرفیت های خود برای تحقق شعار سال استفاده کنند و از ظرفیت برنامه 5 سال هفتم توسعه که در آینده نزدیک در مجلس بررسی خواهد شد، بهره برده شود.

نگاهداری اضافه کرد: رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست بر موضوع نظارت تاکید و عنوان کرد که شاید لازم باشد 70 درصد ظرفیت مجلس بر موضوعات نظارتی برای حُسن اجرای قوانین متمرکز کنیم و 30 درصد آن در حوزه تقنینی باشد و همچنین تأکید شد که همه کمیسیون‌ها تمامی ظرفیت‌های خود برای تحقق شعار سال بهره ببرند.

 

انتهای پیام/آ

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد