سرویس: سیاسی
کد خبر: 95936
|
09:04 - 1401/04/11
نسخه چاپی

نگاهی مستدل به وضعیت حقوق بشر آمریکایی

نگاهی مستدل به وضعیت حقوق بشر آمریکایی
آمریکا به راحتی هزاران انسان را می‌کشد، مواثیق بین‌المللی را زیرپا می‌گذارد، از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج می‌شود، سازمان ملل را دور می‌زند، بدون اجازه از شورای امنیت سازمان ملل دخالت نظامی می‌کند، از تروریست‌های داعش، وهابی و سلفی حمایت می‌کند و به راحتی دولت‌های مشروع را ساقط می‌کند و همه این را به اسم دفاع از حقوق بشر انجام می دهد

به گزارش سبلان ما ، هفته حقوق بشر آمریکایی فرصت مناسبی است تا با نگاهی مستدل به وضعیت حقوق بشر در آمریکا، ادعاهای حقوق بشری دولتمردان این ابرقدرت مورد بررسی قرار گیرد.

طبق اسناد معتبر و منتشر شده در نشریات و روزنامه های جهان، نقض حیات شهروندان، حقوق اقلیت‌ها، حقوق زنان و حقوق پناهجویان هر یک خود گزارش کتابگونه ای در مورد جنایت های ضد بشری آمریکا در این کشور است.

از آزادی حمل سلاح تا خشونت پلیس آمریکا علیه مردم این کشور در کنار اعمال محکومیت به مرگ با روش‌های غیرانسانی مانند تزریق‌های مرگبار و صندلی‌های اعدام الکتریکی، نقض آزادی‌های مذهبی و تبعیض نژادی می توان به عنوان نمونه های بارز حقوق بشر مد نظر آمریکا نام برد.

 گزارش‌های حقوق بشری آمریکا در سازمان های بین المللی بارها به دلایل مختلفی مانند روش ‌شناسی نادرست، غرض‌ورزی و رعایت نکردن اصل بی‌طرفی، نادیده گرفتن فرهنگ بومی و سبک زندگی سایر جوامع و مداخله ‌جویی‌ در امور داخلی سایر کشورها انتقاد شده است.

آمریکا در نقشی قیم مآبانه که برای خود متصور است خود را موظف می داند تا درباره وضعیت حقوق بشر در دیگر کشورها به اظهارنظر بپردازد؛ در حالی که هیچ نهاد بین المللی مانند شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد چنین نقش و وظیفه ای را برای آن کشور تعریف نکرده است.

آمریکا به عنوان یکی از بزرگ‌ترین نقض کنندگان حقوق بشر با کارنامه ای تاریک در مسائل همواره برای فرار از پاسخ به مردم کشورش و افکار عمومی جهان، حقوق بشر در سایر کشورها را زیر سوال می برد و گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا به محملی در این زمینه تبدیل شده است.

رتبه اول آمریکا در نقض حقوق بشر

قضاوت در مورد سیاست ها و رویه های حقوق بشری دیگر کشورها، ناقض اصل برابری حقوقی کشورها و نیز اصل مسلم حقوقی دخالت نکردن در امور داخلی کشورهای مستقل است.

به رغم شعارهای دولت آمریکا با ادعای رعایت حقوق بشر و حفاظت از حقوق و آزادی های فردی و اجتماعی و حقوق شهروندی در این کشور، عملکرد دولت آمریکا در زمینه مسائل مختلفی مانند برخورد با بومیان، اقلیت ها و سیاه پوستان، وضعیت زندانیان، تجاوز به حریم خصوصی و بسیاری موارد دیگر نشان دهنده ادعاهای دروغ واشنگتن در دفاع از حقوق بشر است.

موارد متعدد نقض حقوق بشر شهروندان آمریکایی موجب خشم، نا امیدی و انشقاق در جامعه آمریکا شده است.

نقض حقوق بین المللی و تجاوز به دو کشور افغانستان و عراق و جنگ نیابتی در سوریه ایجاد فجایع حقوق بشری در زندان های ابوغریب و بگرام و مرگ هزاران انسان بی گناه و همچنین حملات به اصطلاح ضد تروریستی با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین علیه غیرنظامیان از جمله موارد نقض آشکار حقوق بشر آمریکا است.

از دیگر موارد نقض حقوق بشر در خارج از آمریکا می توان به بازداشت نامحدود و بدون اتهام زندانیان در گوانتانامو و اعمال انواع شکنجه علیه آنان اشاره کرد که به اعتراضات گسترده مجامع داخلی و بین المللی حقوق بشر علیه این کشور منجر شده است.

حقیقت آمریکا پشت دوربین های هالیود  مخفی شده است

مرضیه هاشمی مستندساز و خبرنگار امریکایی که طعم زهرآگین حقوق بشر آمریکایی را چشیده است، می گوید: چون ریشه سیاه و سرخ پوستی دارم از جوانی متوجه معنی عکس حقوق بشر آمریکایی شدم و وقتی برخوردهای آنها با شهروندان خودشان را دیدم، برایم مشخص شدکه با مردم سایر کشورها چه برخوردی می‌کنند.

وی می افزاید: خیلی از جوانان غرب آسیا و همین ایران چون ظاهر زیبای حقوق بشر آمریکایی را می‌بینند فکر می‌کنند آنها خوب هستند، اما این برداشت اشتباه ناشی از تبلیغات رسانه‌ ای غرب است که رسالت دارند تا با بزک و سفید نمایی، آمریکا را کشوری مقتدر، متمدن و زیبا  نشان دهند که درآن عدالت برای همه وجود دارد و هیچ کشوری در موضوع حقوق بشر از آمریکا برتری ندارد.

این خبرنگار و مستند ساز آمریکایی به نمونه‌هایی از دروغ بودن حقوق بشر آمریکایی اشاره کرده  و می گوید: 250 نفر از فعالین استقلال سیاه‌ پوست‌ها در سال ۱۹۸۵ توسط پلیس فدرال آمریکا از خانه های خود بیرون رانده شدند که تصاویر آن موجود است.

برخی‌ها خلاف های حقوق بشری آمریکا را قبول ندارند و وقتی حقیقت در مورد آمریکا را به مردم می‌گویی با بهانه‌های مختلف مستبدترین  کشور جهان را تبرئه می کنند.

فیلم‌های هالیوود، موزیک، خبر و سازمان‌های بین المللی زیادی برای پوشاندن فریب حقوق بشر آمریکایی در دنیا تلاش می‌کنند، اما نباید غافل شد که هالیود تنها فیلم است و کار فیلم نیز ایجاد تخیل و باورسوزی بین مردم است.

مأموریت هالیوود، بزک چهره آمریکا در جهان است

مرضیه هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه سربازان آمریکایی در سراسر دنیا به  قتل و کشتار مردم مشغول هستند اما سینمای این کشور ماموریت دارد تا برعکس،آن عمل کرده و با به تصویر کشیدن مظلومیت آنها، سربازان و مزدوران آمریکا را مدافع حقوق بشر به جهان معرفی کنند  و در واقع این اقدامات در راستای جنگ تبلیغاتی آمریکا در جهان است.

بزرگترین نقض حقوق بشر آمریکا به هم زدن پیمان‌های بین‌المللی است

آیت الله سید حسن عاملی  نماینده ولی فقیه در استان اردبیل در رابطه با حقوق بشر آمریکایی می گوید: آمریکا به راحتی هزاران انسان را می‌کشد، مواثیق بین‌المللی را زیرپا می‌گذارد، از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج می‌شود، سازمان ملل را دور می‌زند، بدون اجازه از شورای امنیت سازمان ملل دخالت نظامی می‌کند،  از تروریست‌های داعش، وهابی و سلفی حمایت می‌کند و به راحتی دولت‌های مشروع را ساقط می‌کند و همه این را به اسم دفاع از حقوق بشر انجام می دهد که هر انسانی به وضوح میداند حقیقت چیست.

وی با بیان اینکه آمریکا انسان‌ها را درجه‌بندی کرده است، می گوید: آمریکا با معیارهای دوگانه با ملت‌ها و دولت‌ها برخورد می‌کند، بطوریکه ملت‌ها را بدون اینکه گناهی مرتکب شوند به بدترین محاصره‌ها مبتلا می‌کند. زندان‌های وحشتناک ابوغریب و گوانتانامو را درست می‌کند

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل تصریح معتقد است: آمریکا عمدا این کارها را انجام می‌دهد تا بگوید کار دنیا تمام شده و فرمانده کره زمین از این به بعد ما هستیم و امثال سازمان ملل شکل بی محتوا است که باید دربست در اختیار منویات آمریکا قرار بگیرد.

آیت الله عاملی بزرگترین نقض حقوق بشر آمریکا را به هم زدن پیمان‌های رسمی و بین‌المللی عنوان کرده و می گوید: هیچ کس تردیدی ندارد که رعایت پیمان‌های بین‌المللی به نفع آمریکاست و نقض آن اعتبار آمریکا را از بین می‌برد و در نگاه ملت‌های دنیا چهره‌ای بسیار کریه و مستبد و سرکش پیدا می‌کند و این را قطعا خود آمریکایی‌ها هم می‌دانند.

به گزارش  سبلان ما، ایجاد گسست در خانواده ها  و طراحی و القای سند 2030 که مستقیما عفاف و حجاب را مورد هدف قرارداده است در واقع ریشه در نقض حقوق بشر دارد.

غرب تلاش می‌کند تا این فرهنگ را به دیگر جوامع از جمله کشور ما صادر کند تا با عملیاتی کردن پروژه نفوذ در خانواده های ایرانی به اهداف خود برسند.

بنابراین  تنها راه مقابله با سلطه غرب و سیاست های ضد حقوق بشری آمریکا را ترویج ارزش‌های دینی و ملی عنوان کرد.

دهه 60 دهه ترور شخصیت ها و مردم بیگناه ایران اسلامی توسط عمال آمریکا در اقصی نقاط کشور بود، همان سالهای ابتدایی انقلاب اسلامی رژیم بعث به تحریک و پشتیبانی آمریکا وحشیانه به مرزهای کشور حمله ور شد، گروهک های منافقین که مستقیما از آبشخور آمریکا تغذیه می شدند بت ترور مردم سعی در ایجاد موج هراس در کشور داشتند و در واقع فجیع ترین صحنه های ضد حقوق بشری را در کشور ما رقم زدند.

 

 شهدای ترور اردبيل بيشتر در اثر بمب گذاری، تيراندازی و درگيری با گروههای منافق به شهادت رسيده اند، اهداف منافقان در ترور چهره های شاخص نظام اسلامی برداشتن رهبران متفكر و پيشرو در تحقق اهداف نظام اسلامی بود.

 امروز نيز ما همچنان با گروههای منافق در جنگی به نام جنگ نرم در مقابله هستيم و ضروری است مردم با افكار پليد اين گروهها در هر زمان آشنا شوند.

 

انتهای پیام/ج

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد