سرویس: اجتماعی
کد خبر: 96272
|
07:57 - 1401/05/19
نسخه چاپی

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل:

کشاورزان از آتش زدن مزارع بعد از برداشت محصولات خودداری کند

کشاورزان از آتش زدن مزارع بعد از برداشت محصولات خودداری کند
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل با بیان اینکه به اینکه آتش زدن مزارع تهدید جدی برای مراتع و جنگل‌ها است و ضروری است کشاورزان استان از آتش زدن بقایای محصولات خودداری کنند، تصریح کرد: سوزاندن بقایای گیاهی در بلند مدت با اثرات نامطلوب بر کیفیت خاک و کاهش عملکرد محصول، سبب افزایش گازهای گلخانه‌ای در جو می‌شود.

به گزارش سبلان ما ،قلیزاده مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل صبح امروز در جمع خبرنگاران گفت:  متاسفانه هر ساله کشاورزان  زودتر از موعد و با هدف کشت دوم محصول خود را برداشت و سپس اقدام به آتش زدن کاه و کلش مزارع خود می کنند  که این کار خلاف توصیه‌های کارشناسان کشاورزی است.

وی با اشاره به اینکه آتش زدن مزارع تهدید جدی برای مراتع و جنگل‌ها است و ضروری است کشاورزان استان از آتش زدن بقایای محصولات خودداری کنند، تصریح کرد: سوزاندن بقایای گیاهی در بلند مدت با اثرات نامطلوب بر کیفیت خاک و کاهش عملکرد محصول، سبب افزایش گازهای گلخانه‌ای در جو می‌شود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل با اشاره به تبعات آتش زدن زمین‌های کشاورزی گفت: این اقدام از سوی کشاورزان برای از بین رفتن حشرات و سوختن موجودات زنده در مزارع است که ضروری است زارعان برای حفظ حیات اکوسیستم محیط زیست زمین از این کار اجتناب کنند.
وی با بیان اینکه با آتش زدن مزارع موجودات مفید خاک از بین می‌رود، بیان کرد: فرهنگ‌سازی برای حفظ و حراست از منابع طبیعی و جنگل‌ها یک ضرورت است و نقش مردم، نهادهای مدنی و رسانه‌ها در ترویج و اشاعه فرهنگ حفظ منابع طبیعی در بین مردم بسیار مهم و سازنده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل از مردم خواست تا در صورت مشاهده آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع مراتب را به شماره تلفن‌های رایگان ۱۵۰۴ و ۱۳۹ مرکز فرماندهی یگان حفاظت منابع طبیعی استان به صورت ۲۴ ساعته اطلاع دهند تا در اسرع وقت برای مهار حریق اقدام لازم صورت گیرد.

انتهای پیام/ج

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد