سرویس: اقتصادی
کد خبر: 96822
|
16:25 - 1401/07/17
نسخه چاپی

پیش‌بینی بانک جهانی از رشد ۲.۹درصدی اقتصاد ایران و بهبود ۲ شاخص کلان در سال جاری

پیش‌بینی بانک جهانی از رشد ۲.۹درصدی اقتصاد ایران و بهبود ۲ شاخص کلان در سال جاری
بانک جهانی در جدیدترین ارزیابی خود از وضعیت اقتصادی ایران، رشد اقتصادی ۲.۹درصدی و بهبود وضعیت تراز حساب‌های جاری و تراز مالی ایران در سال ۲۰۲۲ را پیش‌بینی کرد.

به گزارش سبلان ما ، بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود از وضعیت اقتصادی خاورمیانه و شمال آفریقا پیش‌بینی کرده است رشد اقتصادی این منطقه در سال جاری میلادی تحت‌تأثیر افزایش قابل توجه قیمت نفت و گاز به 5.5 درصد برسد. در سال 2021 رشد اقتصادی خاورمیانه و شمال آفریقا به 3.6 درصد رسیده بود.

میان کشورهای منطقه، کویت بیشترین رشد اقتصادی را در سال 2022 تجربه خواهد کرد. بانک جهانی پیش‌بینی کرده است اقتصاد کویت در این سال 8.5 درصد رشد کند که بیشتر از سایر کشورهای منطقه است. مراکش نیز با رشد 1.2درصدی، کمترین رشد اقتصادی را در این سال تجربه می‌کند. رشد اقتصادی سایر کشورها در سال 2022 به این ترتیب پیش‌بینی شده است: قطر4 درصد، امارات 5.9 درصد، عربستان 8.3 درصد، بحرین 3.8 درصد، عمان 4.5 درصد، الجزایر 3.7 درصد، عراق 8.2 درصد، مصر 6.6 درصد، تونس 2.7 درصد، اردن 2.1 درصد، کرانه باختری و غزه 3.5 درصد و جیبوتی 3.6 درصد.

بر اساس پیش‌بینی بانک جهانی با وجود تداوم سیاست‌های تحریمی آمریکا، اقتصاد ایران نیز در سال جاری میلادی بزرگتر خواهد شد و رشد 2.9درصدی را تجربه خواهد کرد. این رقم البته نسبت به رشد 4.7درصدی سال قبل کمتر است.

بانک جهانی همچنین انتظار دارد تراز حساب‌های جاری ایران و تراز مالی دولت ایران در سال 2022 نسبت به سال قبل بهبود پیدا کند. تراز حساب‌های جاری ایران در سال 2021 معادل 3.5 درصد تولید ناخالص داخلی محاسبه شده است و پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال جاری به معادل 3.8 درصد تولید ناخالص داخلی افزایش یابد.

تراز مالی دولت ایران نیز در سال گذشته معادل منفی 5.3 درصد تولید ناخالص داخلی بوده و این نهاد بین‌المللی پیش‌بینی کرده است تراز مالی دولت در سال جاری به معادل منفی 4.5 درصد تولید ناخالص داخلی برسد که بر این اساس بهبود قابل‌توجهی نسبت به سال قبل خواهد داشت.

 

انتهای پیام/ج

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد